ЧУВА И ПОЛУЦИЛИНДАР СТАР 150 ГОДИНА: Вршчанин Радован Гаврилов власник је наимпозантније колекције капа у региону (ФОТО/ ВИДЕО)
08. 03. 2024. у 16:12
ВРШЧАНИН Радован Гаврилов – Гавра (69) добро је познат у спортским круговима.
Повезане вести

УГРОЖЕНА ВРШАЧКА ШАРКА: Већ две године нису виђени младунци једине отровне змије на тлу Војводине
ОД десет врста змија, које настањују Србију, на Вршачким планинама живи пет. Међу њима је и једина отровница у Војводини - шарка. Њена популација је, међутим, последњих година драстично опала, због нестанка станишта и изражених климатских промена, па научници апелују да се не уништавају локалитети на којима оне обитавају.
05. 05. 2025. у 13:32

ТОЧКОВИ ГА ГАЗЕ 173 ГОДИНЕ: Камени мост у Вршцу, који и даље служи за друмски превоз, сматра се најстаријим у Србији
ЗА мали камени мост са полукружним сводом, који прелази преко потока Месић на углу улица Патријарха Рајачића и Краљевића Марка у Вршцу, кажу да је најстарији мост у Србији који се и даље свакодневно користи за друмски саобраћај. Поједини извори тврде да он датира још из 18. века, док постоје и они који сматрају да је саграђен тек 1852, те да има „свега“ 173 године. Али, чак и у том случају, ова титула му се, према нашим истраживањима, не може оспорити.
30. 03. 2025. у 22:54

ПРВИ ТЕЛЕВИЗОР У ВРШЦУ – У КАФАНИ: Због слабог сигнала ТВ пријемник морао да буде измештен на Вршачки брег
КРАЈЕМ лета 1958. године, недуго након што је у студију на Старом сајмишту у Београду почело емитовање експерименталног телевизијског програма, Вршац је добио свој први ТВ пријемник.
18. 03. 2025. у 07:00

У ПОТРАЗИ ЗА КОЊСКИМ СКЕЛЕТОМ: Наставна средства за Пољопривредну школу „Вршац“ некада је израђивао немачки логораш
НЕМАЦ Георг Фаигле, који је после Другог светског рата као голобради војник Хитлерове армаде годинама био заточен у логору за ратне заробљенике у Вршцу, остао је у посебном сећању запосленима у Пољопривредној школи „Вршац“, за коју је он као логораш израђивао разна учила.
11. 03. 2025. у 11:22

САМО ТРИ ШКОЛЕ НОСЕ СТЕРИЈИНО ИМЕ: Знаменити Србин оставио дубок траг у просвети, али је остао упамћен као драмски писац
О ЈОВАНУ Стерији Поповићу најчешће се говори као о оцу српске драме и комедиографу, чија се дела и данас, два века касније, изводе и цене.
07. 02. 2025. у 06:30
Најновије из рубрике

НЕ МОЖЕ ДА НАС ЗАВАДИ НИ МЕЂА: Комшијска слога деценијама влада у чачанском насељу Спомен-парк
ДАН у делу чачанског насеља Спомен-парк, кога чине десетак кућа, почињејутарњом кафом са комшијама. Понекад код Зоћевића, други дан кодМилинковића, па код Ловрића, Минића, Главоњића, Крунића, Илића, Томашевића...
14. 05. 2025. у 07:00

САБОРНИ ХРАМ У МОСТАРУ САДА ИМА СВОЈ МУЗЕЈ: Изложена богата баштина Цркве Свете Тројице са изузетно вредним експонатима
САБОРНИ храм Свете Тројице у Мостару добио је свој Музеј. Он ћепривремено бити смештен у Владичанском двору, јер је пројектом обновесветиње предвиђено да буде смештен у њеном звонику.
13. 05. 2025. у 14:20

РЕКА ВЕРНИКА ДО ОСТРОШКЕ СВЕТИЊЕ: Хиљаде ходочасника са свих страна света слиле се у манастир који чува мошти чудотворца (ФОТО)
КАО и свих минулих година и јуче су на празник Светог Василија Острошкогсви путеви водили ка острошкој пештери и ћивоту Чудотворца. Хиљадеверника са разних страна света хрлило је на поклоњење светитељу, заштитнику, утешитељу и небеском покровитељу. Стари и млади, здрави иболесни, са страхом божјим прилазили су ћивоту Светог Василија, узималиод њега благослов који их је духовно крепио и оснаживао.
13. 05. 2025. у 14:16В.К.

НАРЦИСИ ОКИТИЛИ НЕБЕСКЕ ПАДИНЕ: На Столовима повише Краљева одржна планинарска манифестација са традицијом која траје од 1956. (ФОТО)
КАДА се средином маја сваке године падине забеле цветовима дивљегнарциса, сасвим сам сигуран да нема лепше планине од Столова у читавомрегиону. Ова питома планина права је оаза чистог ваздуха, овде се дише иужива пуним плућима, овде се човек буквално препороди.
13. 05. 2025. у 13:27

СОЛУНЦИ СУ НАСЕЉА ДИГЛИ ГОЛИМ РУКАМА: Бачка Топола не заборавља муку и велики труд добровољаца из Првог светског рата
ПРЕ нешто више од века, тик по завршетку Великог рата и аграрне реформе краља Александра, на територији Бачке Тополе, тада малене мађарске вароши на самом северу новоосноване Краљевине Југославије, солунски добровољци, махом са динарског крша, почели су да формирају насеља.
12. 05. 2025. у 15:47
Коментари (0)