ТРАЖИО ВОДУ, А ПРОНАШАО МАНАСТИР: Потпуковник из Ниша у околини Сићева случајно пронашао остатке светиње из 11. века (ФОТО)
ДА остаци манастира из средњег века у којем је боравио и мисионар и просветитељ Свети Сава на једном од својих пропутовања постоје, вековима се у Сићеву крај Ниша препричавало и знало. Међутим, зидине је тек недавно пронашао потпуковник у пензији из Ниша Давор Кончаловић, и то сасвим случајно, док је тражио воду око викендице.
Уз помоћ мештана, колега и пријатеља, успео је да очисти и открије урушене и вековима скриване зидине урасле у коров и жбуње. Тек тада постало је јасно да прича о остацима хришћанске светиње није само легенда, а истраживањем је утврђено да је реч о манастиру из 11. века који је срушен, а на чијим темељима су браћа Мрњавчевићи изградила нови у 13. веку, који је такође уништен само век касније. Када су га Турци разорили, желећи да сачува остатке светиње, народ је материјал који је остао пренео са леве обале Нишаве на десну, дубоко у густу шуму, једва приступачним путем, где је у 17. веку изграђен нови манастир који је упркос свему сачуван до данашњих дана.
- Знало се да има тих темеља, да није баш све пренесено преко реке, али нико није знао где. Чак и старији нису знали ништа о тим оставштинама, они су веровали да је манастир био мало ниже, два километра даље. Шетајући ту и тражећи воду око куће, нашли смо темеље, најпре зидова и остатке улаза у цркву. Копањем и рашчишћавањем видели смо да ту има темеља, да бисмо се касније распитали и схватили да је то црква браће Мрњавчевића.
Трагајући даље и по доласку владике Арсенија, истраживањем се дошло до тога да је вероватно та црква коју смо ми нашли заправо саграђена на темељу храма који је спаљен и рушен и од којег је ношен камен за изградњу манастира Ваведење Пресвете Богородице у Сићеву - рекао је Кончаловић.
Бројне су легенде, песме и приче о мисионару и просветитељу Светом Сави, које су се преносиле са колена на колено, а једна од њих везана је и за Сићево. Наиме, 1234. године Свети Сава је кренуо на тежак пут у Цариград. На том се путу задржао у селу Сићеву јер је био жедан. Свратио је у сићевачке подруме крај Нишаве и затражио воде од домаћина. Домаћица која се ту задесила рекла је да има само вина. Узео је нешто вина и при поласку га благословио.
- Владика је дао сагласност да на табли стоји да је по предању Свети Сава био ту, на шта указује више података. Завод за заштиту споменика је чуо за то и предузели су мере, али не и конзервацију - истиче он и додаје да је његова жеља да се једног дана српска светиња обнови.
Потпуковник додаје да би било лепо да се то сада доведе у ред и среди, да се стави под надстрешницу, па можда касније и да се реконструише комплетна црква јер материјал који је нађен на локалитету довољан је да се све то обнови и врати у првобитно стање:
- И председник савета грађана Жарко Мартиновић залаже се за то свим силама, да се обезбеде донације а наша идеја реализује. Рушевине је посетио и владика нишки Арсеније који је био одушевљен и дао нам је благослов да наставимо са реконструкцијом, али је сада Завод за заштиту споменика преузео бригу о остацима манастира, па ћемо видети које ће се решење наћи за то - прича нам Кончаловић.
Чудотворна икона
МАТИ Арсенија објашњава и да је икона Пресвете Богородице која је настала у Русији у 19. веку у Сићево стигла у првој половини двадесетог, као поклон излеченог верника:
- Верује се да је ова икона чудотворна, да су пред њом многи добили исцељење, и да су им молитве биле услишене. Стално долазе верници, парови који не могу да имају деце.
У порти ове цркве налази се и старо гробље из 19. века.
У манастиру Ваведење Пресвете Богородице из 17. века данас су остале три монахиње, које се надају да ће светиња опет оживети, с обзиром на то да је ових дана коначно изграђен и пут. Надају се и да ће место на којем су пронађени остаци првобитног манастира бити део понуде доступан туристима и мештанима овог краја.
- Постоји легенда која говори зашто је манастир срушен. Турци су у оно време одводили младиће и девојке у ропство. Када су хтели да отму девојку из села, она је побегла и сакрила се ту, иако је то био мушки манастир. Монаси нису хтели да је одају. Онда су Турци за то сазнали и тражили су им да девојку предају, али они нису хтели да признају да је она у манастиру, што је Турке наљутило и запалили су манастир. Е, после тога, да би народ што више одвратили од цркве, комунисти су причу преокренули тако да су, тобоже, монаси отели девојку. Пут је зато био лош до манастира, да га Турци не нађу лако. Испред су куће прављене да се манастир сакрије - прича нам мати Арсенија.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)