ШУМАТОВАЧКА ЈЕ У ТРЕНУ ПОСТАЛА УЛИЦА СМРТИ: Потресно сведочење Нишлијке Снежане

Ј. ЋОСИН

08. 05. 2024. у 07:00

БИЛА сам на послу када сам чула на радију да је Шуматовачка бомбардована. Једва сам смогла снаге да дођем до куће. Како сам се приближавала, ноге су ми биле све краће. Две кћерке, у то време гимназијалке, биле су у кући док су падале бомбе, и страх ме је обузео. На улици је било пуно света. Окупили су се јер је страдала трудница. Шуматовачка је личила на хорор филм. Тад је ту повређена моја колегиница, остала је трајни инвалид...

ШУМАТОВАЧКА ЈЕ У ТРЕНУ ПОСТАЛА УЛИЦА СМРТИ: Потресно сведочење Нишлијке Снежане

Фото: Ј. Ћ.

Овако се након 25 година Нишлијка Снежана Радуловић сећа 7. маја 1999, када је њена Шуматовачка улица у Нишу, кроз коју се и данас виде рупе од гелера на многим кућама, засута касетним бомбама. Тога дана, од "жутих убица", страдало је 16 људи, међу којима и 26-годишња трудница, 18 их је рањено. Нишлије овај датум памте као један од најцрњих у новијој историји.

- Било је страшно. Ту у близини страдало је много људи, али ми смо иначе таква локација да смо сва бомбардовања и "Југопетрола" и пантелејске касарне осетили, кућа се тресла. Гелери су нам били на прозору и ту на тротоару. Никада то не можемо да заборавимо ни моја деца, ни супруг ни ја. Ево јуче смо баш причале о томе, ћерке су причале својој деци, како је то било страшно и никад се не поновило - каже Снежана.

Дан сећања на цивиле страдале од касетних бомби 1999. године обележен је на Универзитетском тргу парастосом и полагањем венаца на Споменик жртвама НАТО агресије. Венце су положили помоћница министра за рад и борачка питања, руководство града Ниша, припадници војске, представници СУБНОР-а, чланови породица страдалих и друге организације.

- Данас смо овде да се сећамо, помолимо, ставимо цвет, али и да као Министарство за рад, запошљавање и борачка и социјална питања наставимо да радимо оно што смо радили у протеклих неколико година, а то је да негујемо културу сећања и да колико год можемо помогнемо породицама оних који су невино настрадали овде у Нишу, али и у било ком другом делу наше Републике Србије - навела је помоћница министра за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Сања Лакић.

Током НАТО агресије Нишлије су провеле у склоништима 45 дана, тешко је рањено више од 50, лакше око 200 људи. Убијено је њих 26.

Горан Милосављевић, из СУБНОР-а, каже да тек сада у уџбенике улазе ови догађаји и деца сад схватају и уче шта се тад десило.

- Бомбардовање грађанства и цивила увек је кроз историју било одраз немоћи. НАТО агресори су бомбардовали Ниш 7. маја управо због своје немоћи да прођу преко Кошара и уђу на КиМ, зато што је славна Југословенска војска бранила Космет, да они ниједног метра нису могли да уђу на нашу територију - поручио је Горан Милосављевић из СУБНОР-а.

Ниш је град који је током НАТО бомбардовања Србије имао највећи број цивилних жртава настрадалих од касетних бомби. На град је бачено 16 контејнера са 3.000 касетних бомби. Бомбардовање је настављено и 12. маја 1999. године, када су касетне бомбе "посејане" по насељу Дуваниште, када је повређено 11 особа.

Две руже за кћерку

ПОГИБИЈА труднице Љиљане Спасић (26) из Ниша, која је изгубила живот од касетних бомби 7. маја 1999. године, једно је од најтрагичнијих страдања током НАТО бомбардовања Ниша и Србије. Њени родитељи Радмила и Милоје Илић сваког 7. маја поране да положе две руже на место где је њихова ћерка страдала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

НОВИ СНИМАК ИЗ АРЕНЕ: Ево шта се десило када су се у ходнику срели Нанели и Лазаревић (ВИДЕО)