ХРАМ, ВЕЧНИ СПОМЕН НА МУЧЕНИКЕ: Велику пажњу изазвала трибина о најави изградње цркве Светих мученика бачких на Лиману у Новом Саду

Ј. СИМИЋ

16. 05. 2024. у 14:00

СВАКА је црква одјек вечности, нарочито ако је подигнута на месту мучеништва. Будући храм Светих мученика бачких у новосадском насељу Лиман, биће изграђен надомак обале Дунава у непосредној близини стратишта из прве две године Другог светског рата.

ХРАМ, ВЕЧНИ СПОМЕН НА МУЧЕНИКЕ: Велику пажњу изазвала трибина о најави изградње цркве Светих мученика бачких на Лиману у Новом Саду

Фото епархија бачка

Оваквом поруком у уторак увече, у препуном амфитеатру Кампуса новосадског универзитета, завршена је прва од две најављене трибине "Црква и верске слободе у савременом друштву". Уприличена је уз благослов епископа бачког др Иринеја и у организацији Управе парохије при Саборном храму у Новом Саду, у жељи да се разумно и сабрано поведе дијалог о значају и симболици будућег храма.

Фото: Епархија бачка

ПРОЈЕКАТ Изглед будуће цркве на Лиману

Јер, ова црква на Лиману биће и прва богомоља за 30.000 данашњих житеља овог насеља и за студенте оближњег универзитета, али и својеврстан споменик свим страдалима у Погрому у јужној Бачкој, укључујући и Новосадску рацију, као и онима којима је река, свих ових деценија, једина гробница. Баш као што је знаменитом трговцу новосадском Данилу Ракићу Даничком, којег су са још тридесет Новосађана 30. априла 1941.мађарски фашисти убили и гурнули у Дунав. Његова ћерка др Драгица Селаковић годинама је у Дунав полагала цвеће.

- Знате, чиним то с великом тугом јер мој отац гроба нема - поверила се др Селаковић деведесетих година новосадским новинарима.

ИНИЦИЈАТИВА - ПРЕ ПОЛА ВЕКА

ПРВУ иницијативу за изградњу храма на Лиману покренуо је блаженопочивши владика бачки Никанор (Иличић) пре 50 година.Еколози који се данас противе изградњи требало би да знају да без теологије нема екологије. Као што неко има право на свој атеизам, макар исто толико право имамо и ми да верујемо и да слободно исповедамо своју веру. Зато је ова трибина потребна да се укаже на овај проблем и да се кроз дијалог понуде нека од могућих решења - рекао је за "Новости" протојереј Владан Симић, секретар Епархије бачке и изразио задовољство због присуства градоначелника Ђурића, али и проф. др Весне Туркулов "која је по ко зна који пут, као прави светосавац, препознала тренутак у којем треба да иступи и подржи оно што радимо на свеопште добро".  

Њене речи поменуте су и на трибини коју је свештеник Саборног храма Бране Миловац отворио подсећањем на Милански едикт усвојен 313. године, чиме је, веровало се, окончано тристогодишње прогонство хришћанства.

Фото: Епархија бачка

УЧЕСНИЦИ Немања Вујић, др Милан Громовић, др Милан Милутин и прота др Милош Весин

Протојереј-ставрофор др Милош Весин, професор Богословског факултета Светог Саве у Либертивилу (Чикаго) подсетио је и на Европску конвенцију о заштити људских права од 4. новембра 1950. која, у складу са Повељом УН за људска права, помиње и права верника али и оних који то нису.

- Основан је и Европски суд за људска права који каже и да свако има право на слободу мисли, савести и вероисповести, што укључује право да сам или са другима има слободу да јавно или приватно испољава веру молитвом, подучавањем обичајима и обредом. Многе западноевропске земаље су то прихватиле уз тумачење да слобода обреда неминовно укључује и градњу верских објеката без којих је пружање обреда незамисливо - казао је прота Весин чије надахнуте беседе увек побуђују велику пажњу.

И др Милан Милутин, професор Катедре за римско право Правног факултета Универзитета у Новом Саду, представио је постојеће правне моделе односа Цркве и државе кроз историју и у савременом друштву, као и различита разумевања и тумачења појма секуларизма у светлу тог односа. Закључио је да према важећим законским одредбама сваки верујући човек има право на јавно испољавање вероисповести и својих ставова.

На значај религије др Милан Громовић, научни сарадник, осветлио је примерима из српске поетике и књижевности. Јер одговор наше културе на сваки вид страдања, опасности и жртвовања пружали су и наши писци и песници, попут Јована Дучића кога су многи дефинисали као европског песника, а по избијању Великог рата, на чуђења многих, почео је да пише царске сонете.

- Шта се то догодило у кризном тренутку када нисмо имали државу, када смо прешли Албанију и били незнанци на Крфу и када је повратак био неизвестан? Тада је српска књижевност почела да се окреће себи и Божјем закону - рекао је Громовић и подсетио да је у време погрома у Бачкој, Јасеновцу и Јадовну, Дучић у листу "Американски Србобран" објавио песму "Молитва" у којој видимо сваку сузу овде проливену.

ВЕЛИКА И ВАЖНА ПОДРШКА

О ЗНАЧАЈУ будућег храма Светих мученика бачких речито је говорило и присуство Милана Ђурића, градоначелника Новог Сада који је први пружио јавну подршку изградњи храма, затим др Весне Туркулов, инфектолога у КЦ Војводине и професора Медицинског факултета у Новом Саду, као и муфтије војвођанског Мухамеда Зиљкића, свештеника Словачке евангеличке цркве аугсбуршког вероисповедања Бранислава Кулика, и свештеника и ђакона Епархије бачке, студената и професора Универзитета у Новом Саду и многобројних Лиманаца али и житеља осталих делова Новог Сада.  

Зато, сматра Громовић, никада не смемо да заборавимо да је управо Црква стожер слободе и да је изградња будућег храма на Лиману одговорност свих нас.

Студент-продекан Немања Вујић, казао је да ће светиња на Лиману, за неколико хиљада студената из Војводине, других крајева Србије, као и из Републике Српске, бити универзитетска црква. Наредна трибина заказана је за 28. мај у 19 часова на истом месту, у Ректорату. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ЈЕ КРИВ: Холгер Руне открио непознате детаље о Новаку!