ОРЕОЛ ОБАСЈАВА ВРШАЦ 30 ГОДИНА: Владика Несторовић предводио Банатску буну, па четири века касније постао светац
ВРШАЦ је један од ретких градова у Србији који има благослов да има свог свеца и заштитника.
Реч је о епископу Теодору Несторовићу, духовном вођи устанка банатских Срба против Турака с краја 16. века, који је због поднете жртве за спасење свог народа, пре тачно три деценије канонизован у Светог свештеномученика Теодора Вршачког. Од те 1994. његово име се сваког 29. маја слави као Дан и слава Града и слава Епархије банатске, чије се седиште налази у Вршцу.
Владика Теодор је у народном предању остао упамћен као примеран архијереј, благе нарави, скроман и православљу потпуно предан. Био је епископ банатски у време када је живот под отоманском влашћу постао неподношљив. Патио је због страдања свог народа, због чега је, чим су се за то стекли услови, дао благослов и охрабрење српским устаницима да у пролеће 1594. започну буну и да у биткама носе црквене барјаке са извезеним ликом Светог Саве. Био је то први масовни устанак српског народа против Турака после Косовског боја.
Незванична химна
ПОПАДИЈА Виолета Сандић, рођена Врањанка која више од десет година са супругом и децом живи у Вршцу, Светом Теодору Вршачком је посветила музичку нумеру, која је постала незванична химна тог црквеног празника. Иако каже да у тренутку писања текста ништа није знала о његовом животу, будући да не потиче из те средине, испоставило се да је написала његово житије - и да су га Агарјани драли живога и да се за спас молио Светом Сави.
- Срби су жестоко нападали, а Турци се очајнички бранили. Бог и Свети Сава помогоше српским устаницима, те силно поразише турску војску. Од 11.000 једва се спасило само хиљаду, а међу погинулим Турцима био је и Софи Синан-паша и још тројица бегова - записано је у житију Светог Теодора Вршачког.
Према неким изворима, Османлије су говориле да их не побеђују устаници, већ "каурски светац Сава", због чега је озлоглашени војсковођа Синан-паша наредио да се из Дамаска донесе зелени Мухамедов барјак, како би га супротставио српским барјацима. А како би свим Србима потпуно уништио национални и верски занос, исте године је из манастира Милешева пренео мошти Светог Саве у Београд и спалио их на Врачару.
Буна је већ током лета крваво угушена у бици код Зрењанина, те се српски народ поново нашао у збеговима. Предвођени владиком Теодором, спас су нашли у Ердељу, данашњој Трансилванији. Плодна банатска земља је остала пуста. Није имао ко да је обрађује, па су Турци објавили помиловање за све који се врате и покорно живе.
- Рекли су да ће престати да убијају Србе, ако се владика врати у Вршац и сам се преда. Вероватно су му наговестили да ће остати жив, али су га, ипак, утамничили чим је дошао. Хтели су одмах да га убију. Међутим, Синан-паша је желео да се наслађује његовом смрћу, па је наредио да га живог одеру "на мех", као када животињама деру кожу од ногу до врата - приповеда мати Стефанида, монахиња манастира Нимник.
Његово свирепо страдање временом је постало заборављено. Сећање на жртву коју је положио обновљено је тек 1988, када је тадашњи епископ банатски Амфилохије Радовић наложио да се на олтару вршачке цркве Светог оца Николаја наслика његов портрет са ореолом свеца. Та слика постала је путоказ за даљи истраживачки рад епархијских црноризаца.
- Обнови наслеђа и личности владике Теодора Вршачког посебно је био посвећен владика Хризостом Столић, који је на чело Епархије банатске ступио 1992. И баш у та бременита времена, када је распадом Југославије дошло до раскида са комунизмом, који је скоро пет деценија оковима утамничио Српску православну цркву, владика Теодор је на Светом архијерејском сабору проглашен за свеца, на предлог владике Хризостома и митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Било је то у години када су се обележавала четири века од Банатске буне и спаљивања моштију Светог Саве - објашњава Зоран М. Туркан, аутор бројних монографија верских објеката.
Прву архијерејску литургију у спомен на свештеномученика Теодора Вршачког и све страдалнике буне одржао је патријарх Павле са архијерејима и свештенством, 29. маја 1994. у вршачком Саборном храму. Од тада се тај црквени празник у Вршцу обележава са пуно поштовања. Највише признање, које додељује Епархија банатска, носи име овог свеца, баш као и централни трг у том граду.
Цркву градили током бомбардовања
НА брду изнад Вршца, на месту на ком је, како се верује, владика Теодор Несторовић убијен на најсвирепији начин, данас се налази црква посвећена њему. Њен ктитор је српски привредник Родољуб Драшковић, који је прихватио молбу патријарха Павла да на вековима чуваном земљишту у власништву Епархије банатске сагради светињу. Темељ храма, у који је уграђен камен са Свете горе, завршен је 1997, а градња је настаљена 1999, током бомбардовања. Очевици кажу да је приликом подизања крста дан био магловит, а да се небо разведрило када је он постављен на торањ, те да је тада сунце обасјало град. Црква је живописана и освећена 2003.ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)