СОФТВЕРОМ ЋЕ "ЛОВИТИ" КАНДИДУ: Наши научници о лакшем откривању протезног стоматитиса
НА Клиници за стоматолошку протетику Стоматолошког факултета Универзитета у Београду ће бити прегледани пацијенти који носе зубне протезе, узимаће се микробиолошки материјал посебно дизајнираним инструментом, а подаци добијени на основу микробиолошког налаза ће бити повезани са софтверским упитником и платформом која омогућава процену ризика за настанак гљивичне инфекције - протезног стоматитиса.

Фото: Приватна архива
Ову нову методу развија тим наших научника окупљених у пројекту Fungal case finder, који је део програма Фонда за науку Републике Србије, под називом "Идеје".
Према речима проф. др Радета Живковића, са Стоматолошког факултета у Београду, у Србији велики број пацијената носи зубне протезе, а код 30 одсто њих јавља се протезни стоматитис, односно гљивичне инфекције у усној дупљи. На настанак овог обољења утичу бројни фактори, али у највећем броју случајева је последица инфекције гљивама рода кандида. Обољење се манифестује отоком и црвенилом слузокоже која је прекривена зубном протезом и веома слабим симптомима у виду пецкања, промене укуса.
ЧЛАНОВИ ТИМА
РУКОВОДИЛАЦ пројекта је проф. др Валентина Арсић Арсенијевић са Медицинског факултета у Београду, а спроводи се у сарадњи са колегама са Медицинског факултета из Ниша. Чланови тима, уз проф. Живковића су доцент др Мирјана Перић са Клинике за стоматолошку протетику и професор др Биљана Миличић са Института за медицинску статистику.
- То је разлог да пацијенти нису ни свесни да имају обољење, већ га углавном откривају стоматолози приликом прегледа - наводи др Живковић. - Уколико се не лечи, инфекција се може проширити на друге органе, изазивајући запаљење плућа и инфекције органа за варење. Циљ овог пројекта је да се омогући упоредна лабораторијска анализа са персонализацијом, диференцијацијом гљивичних инфекција од микобиома и правилно предвиђање гљивичне инфекције, тежине и исхода болести.
У оквиру пројекта се примењују посебно дизајнирани инструменти за узорковање микробиолошког материјала, чији ће микробиолошки налази бити повезани са софтверским упитником и платформом која омогућава процену скора ризика пацијента за настанак гљивичне инфекције.
- Превентива коју препоручујемо заправо је орална хигијена, посебно одржавање зубне протезе на којој се накупљају наслаге бактерија, гљивица, каменца и хране - саветује професор Живковић. - Потребно је прање протезе после сваког јела, најмање два пута дневно, четкицом и посебном пастом за прање протеза, а једном до два пута седмично потопити је у дезифицијенс за протезе или користити таблете за одржавање протеза које се купују у апотекама.
Професор Живковић подсећа и да је неопходно једном годишње долазити код стоматолога на контролни преглед.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)