И ЗНОЈ БАНАЋАНА У ТЕМЕЉИМА СТАДИОНА: Архитекта из Зрењанина Миодраг Мошорински (83) учествовао у изградњи бројних грађевина

Богољуб Грујић

15. 07. 2024. у 15:42

АКТУЕЛНО фудбалско Европско првенство у Немачкој подсетило нас је на чињеницу коју је до сада мало ко у Србији знао да су српски стручњаци, архитекте, грађевински инжењери, али и радници, значајно допринели изградњи минхенске "Алијанц арене".

И ЗНОЈ БАНАЋАНА У ТЕМЕЉИМА СТАДИОНА: Архитекта из Зрењанина Миодраг Мошорински (83) учествовао у изградњи бројних грађевина

Фото: Приватна архива

- Мада одавно уживам у пензионерским данима, помислио сам да је ред да се и то зна, ми из Зрењанина учествовали смо у изградњи ове велелепне модерне грађевине, у посао смо као Грађевинско--индустријски комбинат (ГИК) Банат, ушли 2003. и окончали га 2005. године - започиње причу Миодраг Мошорински, стручњак који је осим у Немачкој, радио и у Ираку, Кувајту, Јордану, Танзанији...

Фото: Приватна архива

ИСКУСТВО Многе дане је Мошорински провео на грађевинама широм света

- Конкретно, радили смо на пројектовању и изградњи гараже испод стадиона за 9.800 возила, и уградили 250.000 квадрата плоча - наставља Мошорински, присећајући се да су тада популарни "гиковци", грађевинари из Баната, посао у Минхену почели у августу 2003. године.

- Последња лопата бетона стављена је буквално само петнаестак минута пре него што је судијска пиштаљка означила почетак утакмице између домаћег Бајерна и екипе Нирнберга, на отварању "Алијанц арене".

Обавезне шетње уз обалу

ШЕТАО је дуго са својим сарадницима и пријатељима, колегама архитектама и инжењерима, причао о дневним текућим евентуалним проблемима и најбољим решењима, док је месецима био одсутан из свог града и одвојен од породице, али зато данас ужива у друштву своје супруге и синова и нема дана да поред Бегеја не направи бар неколико хиљада корака.

Фудбалски храм и кућа у којој обитавају фудбалери Бајерна, како тврди Миодраг Мошорински, један је од најфункционалнијих фудбалских стадиона на свету, који оригиналношћу идејних пројектантских решења, ни после две деценије постојања није застарео и сматра се модерном спортском грађевином.

Фото: Приватна архива

ИСКУСТВО Многе дане је Мошорински провео на грађевинама широм света

- Та гаража коју смо изградили, веома је битна и уствари је прилаз стадиону преко њене задње плоче, а до арене се још може доћи аутострадом или градском железницом - додаје витални архитекта из града на обалама Бегеја, уз напомену да је у шпицу грађевинских радова у Минхену, било 130 радника ГИК Баната из Зрењанина.

Нестао лаптоп са снимцима

ОЧАЈАН је био Миодраг Мошорински када му је нестао лаптоп и у њему бројне фотографије са минхенске акције изградње "Алијанц арене", које би додатно увеличале ову причу.

- Радили смо финесе, исправке грубих грађевинских радова и због тога били изузетно цењени од Немаца, наших домаћина, који су били задивљени чињеницом сада поштујемо рокове и да нисмо каснили ни трен са извођењем договорених послова - додаје стручњак, који иако у деветој деценији живота, помно прати све најсавременије светске трендове у грађевинарству и архитектури и драгоценим саветима помаже млађим колегама када му се обрате за помоћ.

Међутим, није све ишло глатко што се тиче ангажмана наших грађевинара. Нашој земљи у том тренутку још нису у потпуности скинуте санкције, па је настао проблем са бирократијом.

Дуго нису знали за гаражу

ВЛАДА уверење да су Немци дисциплинован народ, па се већина њих придржава савета да се на фудбалске утакмице долази градском железницом. Међутим, житељи Минхена дуго нису знали да се испод самог терена налази велика гаража за скоро десет хиљада возила, јер се она, једноставно, не види на прилазима стадиону.

- То је једноставно било јаче од сваке наше жеље да професионално извршавамо уговорене обавезе, стигла је наредба и због тадашњих санкција морали смо назад у Србију. Немци су након две недеље схватили да морају да нас врате, издејствовали су специјалне радне дозволе и ми смо поново били на градилишту "Алијанц арене" - сећа се, као да је јуче било, Миодраг.

Фото: Приватна архива

Уз супругу Душанку Коку Мошорински, која је деценијама била комерцијални директор Зрењанинске пиваре, и синове Владимира и Ивана, иначе познатог интернационалног рукометног судије, Миодраг прати фудбалска дешавања на европском шампионату и са великим жаром присећа се дивних дана проведених у Минхену и Баварској.

ГИК Банат је због лошег руковођења завршио у стечају, а дотле су његови радници били познати као стручни и дисциплиновани, а уз своје архитекте и пројектанте градили су широм света болнице, стамбене и пословне, спортске и концертне објекте.

Иначе, "Алијанц арена" је изграђена за 30 месеци и коштала је укупно 340 милиона евра, висине је 51, дужине 258, а ширине 227 метара, наткривена површина износи 37.600 метара, уграђено је заједно са гаражом 120.000 тона бетона и 16.000 тона челика, укупни капацитет је 69.901, са 66.000 седећих места, са 28 продајних киоска, два дечја вртића, неколико ресторана...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДУНАВА: Сачувајмо равнотежу између развоја и заштите природе