ПОНОСНЕ СМО ШТО ЖИВИМО НА СЕЛУ: Љубав према традицији више од 100 жена из Србије окупила у мрежи "Језгро"

Д. Матовић

06. 08. 2024. у 06:30

РАВНИЦА и асфалт Мају Живковић нису могли дуго да задрже.

ПОНОСНЕ СМО ШТО ЖИВИМО НА СЕЛУ: Љубав према традицији више од 100 жена из Србије окупила у мрежи Језгро

Ђорђе Радошевић

Напустила је студије менаџмента у Новом Саду и вратила се у Булиновицу код Књажевца. Удала се, добила две ћеркице. Редак генетски поремећај старије увукао ју је у суморне болничке собе... Она и супруг живот су прилагодили детету и њеним потребама.

Мајин муж ради у приватној фирми, а она се бави пољопривредом и сточарством. Годинама сакупља семена аутохтоних сорти: поврће пристигло из разних крајева света. Временом је настао и "зоо-вртић" где слободно шетају коке, овце, козе, коњ, пси, мачке, магарац.

- Родиле су се идеје о едукативним радионицама и дружењу за децу са сметњама у развоју, а планирам да свој парадајз прерађујем у кечапе различитих боја и укуса - каже Маја коју су ове идеје "изабрале" за програм "Ново лице жена са села".

Она је једна од стотинак њих из Србије која се пријавила да учествује у овом пројекту Мреже "Језгро" у којој су жене спремне и вољне да помогну другим женама на селу. Уче једне од других, похађају стручна предавања.

Ђорђе Радошевић

 

- Започели смо са 19 жена, а сада нас има 107 активних чланица - каже нам Драгана Томић Пилиповић, стручњак за развој руралних заједница и оснивач Центра за друштвено одговорно предузетништво (ЦДОП) и Рурал хаб-а, која са породицом живи у Врмџи крај Сокобање. - Многе идеје и пројекти изродили су се кроз наше дружење. Ове жене су поносне што живе на селу, желе да пренесу традицију, искуство и да промовишу породичне вредности. Свака од њих има своју личну причу и борбу. Наше чланице су рођене на селу, друге су се доселиле из града или су се вратиле из иностранства.

Ђорђе Радошевић

 

Одлучиле су да "удруже" своје производе: мед са и без рена, џем, слатко, украсне предмете од шаше, ручно везене привеске, магнете од природних материјала... И, настала је кутија "дар љубави" са делима њихових руку.

- Производи су направљени на истоку, југоистоку и северу Србије, а како је садржај кутије модуларан и отворен за све жене из мреже, може се рећи да је "дар љубави" Србија у малом - каже Томић Пилиповић. - Наша врата отворена су и за жене које маштају и желе да се преселе на село.

Пише песме и меси салчиће

РОЂЕНА у Колубарском Лесковцу код Степојевца, Гордана Глишић се после удаје доселила у Шуме код Тополе. Кад су јој се синови осамосталили, положила је вожњу и завршила кројачки курс. Ноћу прави пите са орасима, маком, салчиће, а преко дана храни бикове, овце, свиње, пилиће...

- Волим да из срца запевам, да пишем песме и ништа ми није тешко - каже она.

Аница Јаневски одрасла је на Старој планини. Ту је заволела плетење, како каже, главну активност жена на селу:

- Идеја ми је да традиционалну нит представим на савремен начин. Драго ми је што сам део овог пројекта, сада смо као једна велика породица.

Између хеклице и шипурака

 

ЈЕЛИСАВЕТА Видаковић из Малог Извора, села између Зајечара и Књажевца је мастер библиотекар-информатичар, без иједног радног дана у струци. Тренутно су јој у жижи засади шипурака, ораха и дуња. Осим тога воли да хекла и везе.

- Једва чекам да савладам разне бодове и да стварам слике од конца - каже Јелисавета. - Много сам научила на предавањима преко Мреже "Језгро". Нисам досад мислила да могу бити способна за разне ствари, али уз подршку заједнице коју сам стекла у оквиру овог програма, схватам да ми је небо граница. Видим промену у размишљању, од оног "Нема од тога ништа", преко "Можда ми ово и успе" до "Сигурна сам у свој производ и знам да има места и за мене у овом хаотичном свету".

После повратка из Швајцарске, са породицом, у Косјерић, где је рођена, Тијана Марић је решила да у селу Сеча Река настави традицију предака, дужу од 130 година. Наставница француског језика је постала воденичарка:

- У свет Мреже "Језгро" и пројекат "Ново лице жене са села" заронила сам спонтано, баш као и у воденицу. Заузврат сам добила одскочну даску, мотивацију, солидарност, потврду да сам на правом путу, многа велика искуства и знања, разумевање... Важно је схватити да су сва знања и вештине вредне, неке ћемо искористити убрзо, неке заборавити па обновити, али осећај да смо све једнаке и да једна другој пружамо и прихватамо подршку и искуства бескрајно је драгоцен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

А КАДА СУ МУ РЕКЛИ... Овако је Новак Ђоковић реаговао када је чуо да му је Рафаел Надал честитао на олимпијском злату