ЛЕТ СЕЋАЊА НАД "ЛИСИЧИЈИМ ЈАРКОМ": На травнатој писти крај Београда рађала се историја српског цивилног ваздухопловства

Д. Вујичић

02. 09. 2024. у 10:55

ЧУВЕНИ спортски аеродром "Лисичији јарак" је настао 1946. када је декан Машинског факултета Миша Ненадовић, са Катедре са ваздухопловство, задужио асистента проф. Ђорђа Нинчића да "прошпарта" око престонице и осмотри поља на којима би било згодно направити писту за цивилно летење.

ЛЕТ СЕЋАЊА НАД ЛИСИЧИЈИМ ЈАРКОМ: На травнатој писти крај Београда рађала се историја српског цивилног ваздухопловства

FOTO: Privatna arhiva

Поцепао је Нинчић ципеле обилазећи пешке разна поља док му у Макишу неки сељаци нису казали како су од 1941. Немци летели са места 12 километара од Београда ка Зрењанину. Асистент је истог дана пронашао ливаду са запуштеним баракама, а већ следећег професор Миша је лично корацима мерио писту. Трећег дана је на Лисичији јарак слетела војна "рода" са чувеним Пајом Црњанским, партизанским пилотом. Потом су стигли чланови Академског аеро-клуба из Београда са лопатама, метлама и сличним реквизитима.

И јуче су се на овом аеродрому окупили и дружили некадашњи пилоти привредне авијације, њих педесетак. Међу "пуленима" професора Ненадовића најстарији је био Мика Исаковић (93), дугогодишњи шеф Привредне авијације и неприкосновени вођа "сељачких пилота", како су их звали у оно време.

FOTO: Privatna arhiva

Дружење није прошло ни без Петромира Мишковића Макија (83), пилота, падобранца и параглајдисте. Ћаскало се и са Србиславом Миловановим, првим грађанином СФРЈ који је купио себи авион у посттитовској Југославији. - Лепо су говорили друг Лењин или друг Стаљин - све је у кадровима - објашњавао је Мика Исаковић, упознајући нас са легендама ваздухопловства.

FOTO: Privatna arhiva

Неки од њих препричавали су детаље удеса које су имали радећи овај посао. Неки из Привредне авијације су зарадили богатство летећи по свету, а има их и који су власници приватних авио-компанија. - Ваздухопловни клубови и "Лисичији јарак" изродили су Привредну авијацију а са њима и конструкторе ваздухоплова на Машинском факултету.

Из Јарка је настао најсавременији спортски аеродром средње Европе на Бледу и пилотска школа ЈАТ-а у Вршцу. Хангари се још држе, али потребна је државна помоћ да се "уче деца" - објаснио је Исаковић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

РУСИЈА У НЕВЕРИЦИ: Погинуо Арсеније Замјаткин