ЛЕТ СЕЋАЊА НАД "ЛИСИЧИЈИМ ЈАРКОМ": На травнатој писти крај Београда рађала се историја српског цивилног ваздухопловства

Д. Вујичић

02. 09. 2024. у 10:55

ЧУВЕНИ спортски аеродром "Лисичији јарак" је настао 1946. када је декан Машинског факултета Миша Ненадовић, са Катедре са ваздухопловство, задужио асистента проф. Ђорђа Нинчића да "прошпарта" око престонице и осмотри поља на којима би било згодно направити писту за цивилно летење.

ЛЕТ СЕЋАЊА НАД ЛИСИЧИЈИМ ЈАРКОМ: На травнатој писти крај Београда рађала се историја српског цивилног ваздухопловства

FOTO: Privatna arhiva

Поцепао је Нинчић ципеле обилазећи пешке разна поља док му у Макишу неки сељаци нису казали како су од 1941. Немци летели са места 12 километара од Београда ка Зрењанину. Асистент је истог дана пронашао ливаду са запуштеним баракама, а већ следећег професор Миша је лично корацима мерио писту. Трећег дана је на Лисичији јарак слетела војна "рода" са чувеним Пајом Црњанским, партизанским пилотом. Потом су стигли чланови Академског аеро-клуба из Београда са лопатама, метлама и сличним реквизитима.

И јуче су се на овом аеродрому окупили и дружили некадашњи пилоти привредне авијације, њих педесетак. Међу "пуленима" професора Ненадовића најстарији је био Мика Исаковић (93), дугогодишњи шеф Привредне авијације и неприкосновени вођа "сељачких пилота", како су их звали у оно време.

FOTO: Privatna arhiva

Дружење није прошло ни без Петромира Мишковића Макија (83), пилота, падобранца и параглајдисте. Ћаскало се и са Србиславом Миловановим, првим грађанином СФРЈ који је купио себи авион у посттитовској Југославији. - Лепо су говорили друг Лењин или друг Стаљин - све је у кадровима - објашњавао је Мика Исаковић, упознајући нас са легендама ваздухопловства.

FOTO: Privatna arhiva

Неки од њих препричавали су детаље удеса које су имали радећи овај посао. Неки из Привредне авијације су зарадили богатство летећи по свету, а има их и који су власници приватних авио-компанија. - Ваздухопловни клубови и "Лисичији јарак" изродили су Привредну авијацију а са њима и конструкторе ваздухоплова на Машинском факултету.

Из Јарка је настао најсавременији спортски аеродром средње Европе на Бледу и пилотска школа ЈАТ-а у Вршцу. Хангари се још држе, али потребна је државна помоћ да се "уче деца" - објаснио је Исаковић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“