КАРЛОВАЧКИ ЗАВЕТ НАШ ЈЕ СПАС ОД ИСКУШЕЊА: Међународном научном конференцијом Богословија "Арсеније Сремац" обележава 230 година
У БОГОСЛОВИЈИ Светог Арсенија у Сремским Карловцима, дому у којем се 230 година проповеда и исповеда Божје слово, те школује и васпитава будуће свештенство Српске православне цркве, јуче је отпочела троднева Међународна научна конференција о српској црквеној просвети.
Ђаци, будући млади богослови који ће се кад им сазри време заогрнути мантијом, за ову свечаност упарађени у одела, спремно су добродошлицом и отварањем масивних дрвених врата на здању Богословије дочекивали митрополите, протојереје, ђаконе, професоре и друге госте из Србије, Републике Српске, Грчке, Русије, Македоније, Пољске, Беча.
У благослову скупу и поруци учесницима патријарха српског Порфирија, коју је прочитао епископ новобрдски Иларион, указано је на важност сабрања и саборовања поводом великог јубилеја Богословије која и данас има велику улогу у нашој Цркви.
- Наука тражи егзактне податке, научно проверљиве и доказиве. Тај принцип је у историји ове Богословије успоставио њен ректор, професор и архимандрит Иларион Руварац. Знао је он, као што и ми данас знамо, да књиге, повеље и списи никада неће моћи да искажу жртву генерација професора који су се неуморно, од 1794. када је Богословију основао митрополит Стефан Стратимировић па до данас, старали о укупно 3.500 ученика које је изнедрила ова Богословија - навео је Патријарх у поруци.
У својству домаћина свечаности, високопреосвећени митрополит сремски Василије упутио је добродошлицу учесницима рекавши да је Богословија била и остала место на коме се српски писало, говорило и мислило.
- Овде је сваки наш ђак, чак и у најсмутније време комунизма, слушао о светим Немањићима, Бранковићима, о крсту и Косову и Метохији, Светом кнезу Лазару. Снага ове Богословије је у њеном образовно-васпитном систему у светосавском духу, упркос настојању савремене цивилизације да те вредности измени - рекао је чувар трона Епархије сремске.
Митрополит зворничко-тузлански Фотије, као дугогодишњи професор овог сремскокарловачког училишта и обновитељ рада Богословије у Крки, те члан Светог синода, казао је да су Сремски Карловци центар свесрпске писмености и културе. У Карловце, рекао је, "једном се долази, а никада не одлази" јер то је Српски Сион, епицентар песништва, културе и хришћанских вредности.
- У данашњем времену систем вредности је такав да можемо само да се чудимо и питамо откуд ЛГБТ, Содома и Гомора, у нашим школама? Зато је неопходно да светосавска просвета и школа буду израз бриге, љубави и старања саме Цркве - нагласио је и додао и да живимо у тешким временима у којима се зло за добро проглашава и да би стога наше православне школе требало да остану верне Христу и Светоме Сави.
О блискости Руске и Српске цркве, која траје још од 14. века, говорио је Виктор Москвин, директор Дома руске дијаспоре "Александар Солжењицин". Истакао је да су Срби имали велику улогу у формирању Руске православне цркве, те да је Пахомије Логотет, пореклом Србин, био проповедник, јеромонах и хагиограф у Русији.
Председник Матице српске проф. др Драган Станић казао је да су људи у овој најстаријој нашој институцији књиге, науке и културе, дубоко свесни колико је наопходан ослонац у СПЦ.
- Очигледно је да је свет дошао у таква апокалиптична искушења да из њега неће моћи да изађе без древне мудрости коју нам вера даје. Наши преци умели су да сачувају својевремено и Карловачку митрополију. Није било лако. Било је идеја да се заснује једна сасвим нова црквена административна организација у Хабзбуршком царству, а да се не држи прикључак са Пећком патријаршијом. На сву срећу, та идеја је категорички одбијена - подсетио је Станић.
Додао је да поруку предака морамо увек добро разумети, а она гласи - кад год се неки део нашег народа, на неки начин мало отпара, нека гледа да се што пре врати свом корену јер ћемо заједно бити јачи.
- Својевремено сам то назвао Карловачким заветом. И ако смо као народ, вера и култура способни да уђемо у нове изазове које нам намећу нови цивилизацијски оквири, а да притом останемо своји, онда се ми не морамо плашити нових искушења - поручио је председника Матице српске која ће 2026. године обележити два века трајања.
Матрикула и Богородица са Христом
ПОВОДОМ јубилеја, у здању Богословије, архитектонском бисеру Владимира Николића, приређена је изложба 350 докумената, књига, икона из 17. и 18. века и других сведочанстава трајања ове школе. Многа од њих први пут су приказана. Ректор Јован Милановић каже да је најстарији документ Матрикула (матична књига) из 1794. У њој су уписани ђаци који су се овде школовали до 1820. Аутор најстарије иконе из 17. века Богородице са Христом је непознат, а овамо је донета вероватно у Великој сеоби 1690.
МАКРОН: Једна земља може спречити нуклеарни рат
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон изјавио је након састанка са кинеским председником Си Ђинпингом у Рио де Жанеиру да Кина има кључну улогу у избегавању нуклеарног сукоба.
20. 11. 2024. у 08:09
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)