РАДИ ДА ПОМАЖУ ЗЕМЉАЦИМА У ЛИВНУ И ГРАХОВУ: Јубиларно 15. дружење Крајишника код Новог Сада (ФОТО)
Лепших крајева можда има, али дражих нигде. Овим речима Меше Селимовића описују Ливњани и Граховљани који живе у Србији разлоге свог окупљања једном годишње у Бачком Јарку код Новог Сада.

Фото: Р. Шегрт
Тако већ 15 година узастопно, оживљавају сећање на свој завичај у селима испод Динаре, Шатора и Старетине, којa су они, њихови родитељи и дедови морали принудно да напусте кад је доњим Ливањским и Граховским пољем гранатама злогласно захучала „Олуја“ хрватске војске. Сећања су им болна, али не желе да забораве крај у којем су рођени, одакле су потекли, где су јутра најсвежија, небо најплавље, где је најхладније кад пуше буре, а лето мирише на смиље и покошено сено.
Први пут на ово вече дошао је Вукосав Вук Коњикушић, који је из Бојмуната код Ливна отишао као дечак од 11 година. Да би се сада срео с рођацима и пријатељима из детињства, од Краљева где живи, путовао је скоро 250 километaра.

Фото: Р. Шегрт
- Вече је било емотивно путовање, сусрет са родбином и пријатељима из младости, са много разговора и смеха. Али и прилика да размислим о томе шта се променило у мом родном крају, како се обликују сећања и како се стварају нови светови у местима где сада живе Ливњаци и Граховљани. И данас осећам дубоку повезнаост са родним крајем, иако више није исти као пре. Ливањско поље и људи који су остали тамо су део мог идентитета. Обилазак родног краја је препун носталгије, мирис земље, звуци, пејзажи, све ме подсећа на детињство и безбрижно време – преноси Коњикушић.
Међу земљаке је са далеког пута, из Грахова, стигла и недавно изабрана начелница општине Смиљка Радловић. Они који су јој дали поверење много јој верују, јер је једина на овој функцији која тамо и живи с породицом. Није донела много лепих вести, али је позвала земљаке на сарадњу.
- Нажалост, Босанско Грахово је једна од најсиромашнијих општина у оним крајевима. Зато позивам све оне који својим идејама, знањем, струком или финансијама могу да помогну, да се удруже са нама који тамо живимо, да оживимо наш град и да створимо повољније услове за живот – апеловала је начелница и објаснила – Кандидовала сам се за ову функцију баш због лошег стања. Ми који смо тамо схватили смо да више не треба да се делимо и свађамо, већ да се ујединимо и одредимо заједнички правац којим треба да идемо како би свима било боље.
У Удружењу Ливњана и Граховљана, које организује ово дружење, поносни су што никада за 15 година није било ружне сцене на овом својеврсном крајишком прелу уз причу, песму, коло и гусле. Ливњани и Граховљани окупљају се под слоганом „Чувајмо завичај од заборава“, по узору на игранке, прела и зборове у Иветића гају, Црном Лугу, Врбици, Пеуљима, Грахову, Губину, Боровачи и другим местима где су ишли љихови очеви и други преци. Нимало није случајно што се састају у Војводини, јер су овде Крајишници масовно долазили после свих ратова, Првог, па Другог и на крају после „Олује“. Плодна равница пружила је све услове да се овде створи нови дом, али ни стари не заборави. Зато је подршку својим грађанима, комшијама и пријатељима и овај пут дао Младен Зец, председник општине Темерин, а благослов месни свештеници. Позив земљацима да се окупе и догодине упутио је председника Управног одбора Завичајног удружења Ливњана и Граховљана млади Александар Јојић, граховског породичног порекла.
ЗАХВАЛНОСТ „НОВОСТИМА“
Уз захвалност на подршци општини Темерин, Месној заједници Сириг и бројним спонзорима Завичајно удружење Ливњана и Граховљана захвално је и медијима који их прате, а међу њима су, свакако, и „Вечерње новости”, које доносе извештаје и репортаже из њиховог краја.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)