БУДИТЕ ПОПИСИВАЧ - ПТИЦА: Акција Друштва за заштиту и проучавање птица Србије до краја јануара
НАЈМАСОВНИЈА и најстарија активност праћења бројности дивљих птица на свету, започетокј још давне 1966. године, организује се и ове године, а Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) до краја јануара организује и спороводи Међународни попис птица водених станишта ( Intewrnational Waterbird Census -IWC )и позивају заинтересоване грађане да се придруже.
- Захваљујући разгранатој мрежи чланова, волонтера, сарадника и ове године ћемо се потрудити да обиђемо што више водених станишта широм земље, да забележимо стање у којима се налазе, као и бројност птица на њима. Ипак, нема нас довољно, тако да ће то као и ранијих година бити напорно и неизвесно до краја. Надамо се да ће нас време послужити и да неће бити непогода и много магловитих дана - каже Марко Шћибан из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - Посебну пажњу посветићмо обиласку заштићених подручја, рибњака, акумулација, као и токова свих већих река у Србији како бисмо одржали континуитет и могли да што квалитетније упоређујемо податке.
Сарадници ДЗППС-а ће поједине локалитете обилазити у сарадњи са управљачима и чуварима заштићених подручја и другим институцијама које се баве водама и заштитом природе. Тако ће уз помоћ бродова, из аутомобила или пешака пребројавати патке, гуске, лабудове, гњурце, ронце, чапље, галебове и остале птице које бораве на водама или уз њих.
- Позивамо грађане да нам се прикључе, укључујући и потпуне почетнике. Овог децембра организовали смо чак 12 обука за наше сараднике широм Србије. Свако може да допринесе унапређењу знања о зимском распрострањењу и бројности птица у Србији. Како бисмо олакшали припреме за теренски рад припремили смо видео упутства, као и два електронска приручника на српском језику. Довољно је да нам се јавите како бисмо вас усмерили ка вашем локалном координатору пописа и послали приручнике. Врло је важно да сви волонтери приликом рада на терену буду обазриви и да пазе на своје здравље и безбедност - појашњава Шћибан.
Сазнања до којих се долази кроз ово истраживање користе се за праћење динамике популација, процене потреба заштите, ловних врста на међународном нивоу и уопште значаја водених станишта за очување биолошке разноликости. Подаци које орнитолози у Србији прикупе на крају се обједињују и шаљу у светску базу података коју води организација Wetlands International.
Теренски обиласци за бројање птица и овог пута биће искоришћени за прикупљање података у оквиру Панонског пописа птица грабљивица који се такође одржава средином јануара, а током целог периода документоваћемо и институцијама пријављивати различите облике уништавања природе и угрожавања птица.
Добродошли су сви заинтересовани да допринесу зимском попису птица, а за детаљна упутства могу писати на имејл адресу: iwc@pticesrbije.rs
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)