ДЕВОЈАЧКИ УКРАСИ ПО ПРАБАКИНОЈ МУСТРИ - У "Дому Оцића" у Даљу за пет година постојања одржане бројне разноврсне радионице
ЗА пет година постојања Удружење "Ђорђе Оцић" из Даља постало је препознатљиво по разноврсним и иновативним културним догађајима које организује у породичној кући "Дому Оцић", у којој је рођен и писац чије име Удружење носи.

приватна архива
У простору који се налази у главној даљској улици, Удружење је, уз помоћ комшија и пријатеља, успешно организовало многобројне квалитетно осмишљене културне манифестације, књижевне вечери, драмске представе, едукативна предавања и скупове, изложбе, концерте... Организована је и модна променада, како је названа ревија одевних предмета, креираних по узору на традиционалне мотиве сачуване баштине овог славонског краја.
Тим програмима, Удружење је пре две године прикључило и креативне радионице, па је у жељи да се сачува баштина предака, која, нажалост, све више тоне у заборав, организована и она на којој су реконструисана женска оглавља из Даља.

приватна архива
- На идеју за ту радионицу дошли смо на основу старих фотографија, које су настале почетком прошлог века, а на којима та оглавља красе Емилију и Анђелију, бабе књижевника Ђорђа Оцића - објашњава нам његова кћерка Дејана Оцић, председница Удружења. - Очување даљске и породичне традиционалне баштине разлог је због кога смо се одлучили да, уз помоћ мајстора Томислава Ливаје, покушамо да реконструишемо невестинска оглавља из Даља. Ливаја је та оглавља инсталирао на постоља у облику женских глава с тим што их је креативно дорадила и Мира Трепић, што ће постати и део сталне поставке музеја "Дома Оцић".
Та радионица одржана је у оквиру Дана европске баштине 2023, а за Дане европске баштине 2024, припремљена је нова у оквиру програма "Шума и друм", чија је тема био феномен железнице која је крајем 19. и почетком 20. века пловила Дунавом на релацији Богојево - Ердут и Даљ. На тој радионици рађени су дрвени возови-играчке.
Такође, у "Дому Оцића" у Даљу наставља се са формирањем збирке етно-предмета, коју је давно замислио и покренуо књижевник Ђорђе Оцић, описавши је и као главног јунака у свом роману "Ердабовска збирка".
- Међу том баштином, у њеном текстилном делу, сачувана је и стара сатенска кецеља, декорисана техником златовеза, коју је почетком 20. века, извезла и носила Анђелија Јурибашић, удата Оцић - прича нам њена праунука Дејана. - Тако су чланови Удружења дошли на идеју да оживе и ту врсту вештине, па су организовали радионицу златовеза.
Уметнички пројекат "Линије"
ДЕЈАНА Оцић каже да је пожелела да уметничком пројекту у "Дому Оцић" да назив "Линије", по имену књиге њених илустрација коју је 2015, објавио "Службени гласник":
- Та, наизглед једноставна реч примењива је на разнородне области људског стваралаштва - на уметности писања, цртања и сликања, архитектуре, скулптуре, дизајна, чак и музичке, али и примењених уметности... Осим тога, линије, простирући се, хоризонтално и вертикално, исписују невидљиви а ипак очигледни крст којим традиционална баштина опет оживљава у будућим поколењима.
У традиционалну баштину, од давнина, спада и, како се то данас каже, очување околине, што је организаторе навело да реализују пројекат "Шкарт или арт: ново лице напуштене столице", у оквиру кога је реализована радионица рестаурације старих столица, коју су држали Јован Петронијевић и Мило Поповић, професионални рестауратери и конзерватори старина. Одржана је и радионица "Стари рогоз плете нову столицу", где је вештину плетења полазницима показивао Милан Дворнић, етнограф, писац и сликар, који се труди да сачува традиционалну барањску баштину.
Међу учесницима радионице биле су и три афирмисане ликовне уметнице из Београда: архитекта и сликарка Нина Пантић, графичарка Милена Максимовић Ковачевић и сликарка Кристина Ристић.
- Пратим рад овог Удружења преко друштвених мрежа, и већ неко време желим да посетим "Дом Оцића" - рекла је Нина Пантић. - Ова радионица била је одличан повод да овде дођем, видим изложбу о књижевнику Ђорђу Оцићу и осетим ту дивну ердабовску јесен, која укључује шетњу уз Дунав, од Патријаршијског парка, поред родне куће Миланковића, све до циглане.
Своје одушевљење изнела је и Кристина Ристић која је истакла да није ни чудо што су овде радили научници као што је Милутин Миланковић, стварали сликари као што су Исаиловићи, или књижевност писали Игњатовић, Оцић и Нешић...

приватна архива
А Милена Максимовић Ковачевић додала је да је "Дом Оцића" значајно место сусрета културе, личности и идеја:
- Нема бољег рада него у опуштеној и пријатељској атмосфери. Заједно смо начинили планове за најмање још два-три креативна сусрета. Радујем се и једва чекам...
Иначе, графичарка Милена Максимовић Ковачевић радо је пристала да Удружење користи њено дело Deus ex machina као заједнички визуелни симбол пројекта радионица.
А радионицу оглавља, као и златовеза, суфинансирала је Осјечко-барањска жупанија, док је радионицу израде дрвених возова подржала Општина Ердут, а едукација је реализована у сарадњи са удружењем дуге традиције, са Српским културно-уметничким друштвом "Бранко Радичевић" из Даља. Све три радионице похађале су већином чланице овог друштва, које су вишеструко ангажоване, и на послу и у породици, али увек су спремне да се уче новим вештинама.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)