КО ЈЕ МИС ЕВЕЛИН ХАВЕРФИЛД? Како једно уље на платну и једна фотографија сведоче о љубави шкотске племкиње према Србима?
МИС Евелин Хаверфилд, назив је великог платна Михаила Миловановића, првог академског сликара из ужичког краја. Али, на том великом платну осликано је много веће сведочанство: дивно, благо, насмејано лице Шкотланђанке великог срца која баш на њега и своје груди привија малу Српчад, сирочиће из тек окончаног Великог рата.

Фото: Принтскрин Јутјуб/РТС/"Кухиња мога краја"
Осликани су и њихова туга и стрепња и болест и јад које су тако малени преживели, али и очигледно поверење и љубав према мис Евелин.
Занимљиво је да је ово дело, вероватно једно од малобројних ако не и једино из тог времена у Србији чији је настанак документован. О њеном стварању сведочи и једна стара црно-бела фотографија настала пре 106 година. На њој се види Миловановић док са четкицом и бојама у руци на хоклици седи испред недовршеног платна које је у неким детаљима (као што је шешир), касније и кориговао, док се у другом плану фотографије виде и нека од дечице која су насликана на овом изузетном Миловановићевом делу.
Године 1919. мис Евелин је обилазила села у ужичком и бајнобаштанском крају и носила помоћ сиромашној и болесној деци. У Заглаваку код Бајине Баште, сликар Михаило Миловановић ју је упознао у домаћинству своје сестре Маре која је била удата у то село. Дечачић са Евелинине десне стране је, како се зна, сликарев сестрић Миленко, а остала деца су сирочићи из комшилука.

Фото: Принтскрин Јутјуб/РТС/"Кухиња мога краја"
А, ко је мис Евелин Хаверфилд?
Најтачнији одговор био би: шкотска племкиња и српска хероина.
Рођена је као Пречасна Евелина Скарлет у градићу Инверлох у Шкотској 9. августа 1867. године као треће од шесторо деце Вилијама Фредерика Скарлета, трећег барона Абингера и његове супруге Хелен Макрудер, чији је отац био командант у Америчкој ратној морнарици.
САХРАЊЕНА У ПОРТИ ЦРКВЕ

Фото: Википедија
КОЛИКО су Срби поштовали и волели мис Евелин Хаверфилд,сведочи и место где је сахрањена: у порти Цркве Светог пророка Илије у Бајиној Башти, као једино несвештено лице које ту и данас почива. На њеном надгробном споменику пише: "Радила је за српски народ и борила се као равноправан борац, прави јахач и највернији пријатељ! Почивај у миру."
За све што је учинила за српски народ у "време смрти" и највећих страдања у Великом рату, мис Евелин Хаверфилд је одликована Орденом Светог Саве четвртог и петог степена и Орденом Белог орла са мачевима, који јој је додељен постхумно.
Школовала се, засновала породицу, родила децу, али и живела неуобичајено за жене свог доба: интересовала се за политику, била је сифражиста - припадник покрета за увођење женског права гласа, уживала је у вожњи бицикла називајући свој двоточкаш "Пегаз"... Поткрај 19. и почетком 20. века у Јужној Африци током Бурских ратова, у којима је учествовао њен супруг официр, волела је да буде у ратној зони и чак је учествовала у вежбама гађања.
Кад је почео Први светски рат, мис Евелин оснива "Женски корпус хитне помоћи" и с пажњом слуша вести о храбром српском народу који се јуначки брани од надмоћнијег окупатора. Кад је Србија после првих великих ратних победа на Церу и Колубари стекла пажњу и поштовање савезника, у нашу земљу стигла је британска хуманитарна и санитетска мисија на челу са др Елзи Инглис. С њом је била и мис Евелин Хаверфилд коју су Срби касније из милоште назвали Евелина.

Фото: Профимедиа
Тада је Србијом харао пегави тифус, а она као медицинска сестра негује српске рањеника и превија болеснике у рововима, на фронту, у болницама... Неуморно и радећи на границама издржљивости мис Евелин је стекла велико поверење српских ратника и народа, а брзо је научила и српски језик. Када је поткрај 1915, српска војска кренула у неизвесно и тешко повлачење преко Албаније, шкотска мисија у којој је била и Евелин, није могла да остави многобројне наше рањенике у Крушевцу, па су их док су биле на тој хуманитарној дужности заробили Немци.
Тек у фебруару 1916. ове храбре жене су успеле да се врате у своју домовину. Али, Евелин која је искрено заволела Србе није мировала. Извештавала је јавност Велике Британије о ситуацији у Србији. У августу 1916. године, на позив Елси Инглис, отишла је у Добруџу и са чувеном Флором Сандс основала Фонд Пречасне Евелине Хаверфилд и мајора Флоре Сандс за помоћ српским војницима и заробљеницима.
После завршетка Великог рата срце ју је вукло у Србију. Најпре је дошла у Ужице 1919. где ради на оснивању дома за ратну сирочад, а потом и у Бајиној Башти. Одлучила је, како је писао др Стеван Инђић у својој књизи "Бајина Башта и околина до 1941. године", да свој живот посвети узвишеном, етичком и хуманом задатку. Покренула је иницијативу да се у вароши на Дрини оснује Сиротињски дом за децу палих ратника. У њему је било смештено око стотину малишана.
"Ова изузетна Шкотланђанка ишла је од села до села, по беспућу, киши, снегу, делила помоћ болесним, рањеним војницима тек дошлим с фронта. У народу је постала врло популарна. Убрзо, од великих напора услед тешких услова рада Евелина Хаверфилд се разболела на послу као војник на дужности. Болест је пресекла њен кратки, али садржајни и племенити живот", пише др Инђић.
ИЗЛОЖЕНА У МУЗЕЈУ У УЖИЦУ
ВЕЛИКО платно, сликара Михаила Миловановића сада је љубазношћу Дома здравља у Бајиној Башти уступљено и изложено у Народном музеју у Ужицу у оквиру изложбе "Боје времена - Михаило Миловановић (1879-1941), портретиста у рату и у миру" која је била отворена 9. октобра 2024. године.
Евелин Хаверфилд, преминула је од упале плућа 21. марта 1920. године и сахрањена је у Бајиној Башти. Дом здравља у овој вароши крај Дрине, изграђен 1930. године, као и једна улица носе име Мис Евелин Хаверфилд, а посвећен јој је и велики мурал на згради Основне школе "Рајак Павићевић".

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)