БАЊАЛУЧАНИ ПРЕПАДНУТИ ПОТРЕСИМА: Становници највећег града Републике Српске још у страху од недавног подрхтавања тла
КУЋА је почела да се тресе, чула се тутњава, а чаше звецкају, овако Бањалучани описују земљотрес који се осетио у недељу око 23 часа.
Епицентар је био у месту Чардачани 12 километара од града на Врбасу.
Земљотрес је био јачине 3,8 степени Рихтерове скале. Процењени интензитет у епицентралној зони био је од пет до шест степени Меркалијеве скале, навели су у РХМЗ.
- Био сам на балкону кад је задрмало. Брже-боље побегао сам у кућу од страха. Знамо ми у Бањалуци како нас је сравнило оне 1969. године - каже за "Новости" пензионер из Бањалуке Вељко К.
У Чардачанима, епицентру земљотреса, кажу да цело село није спавало.
- Чим је задрмало сви смо поскакали. Тешко је било после заспати. Потрес је срушио суђе по кући и слике на зидовима - кажу мештани Чардачана.
Одмах након што је потрес задрмао Бањалуку друштвене мреже су се усијале од коментара грађана. Главно питање је да ли су била два земљотреса или један? Поред утврђивања колико је било земљотреса, многи су постављали питања и да ли следи серија потреса, као што је било на Банији крајем прошле године када је у неколико сати било на десетине јачих и мањих земљотреса.
Оно што су грађани истицали у својим објавама јесте и чињеница да се константно годину дана земљотреси "љуљају" око Бањалуке, а све је почело земљотресом на Банији код Петриње у Хрватској.
Сњежана Цвијић Амулић, начелница Одељења за опсерваторску сеизмологију Републичког хидрометеоролошког завода каже да је у недељу регистрован један земљотрес, а не два.
- Ово што се у недељу десило може се очекивати сваки дан у Бањалуци. Ово није ништа што нас треба изненадити. Јесте било мало јаче, али ипак тај потрес спада у слабије. Бањалука је имала јак земљотрес 1969. па због тога и грађани бурно реагују - каже Сњежана Цвијић Амулић.
Она појашњава да када сте у епицентралној зони, онда се обично јавља тутњава уз потрес и то је саставни део ове природне појаве.
- Овај земљотрес спада у плитке и зато се јако осетио на великој површини и око Бањалуке.
Не може да направи неку штету - каже наша саговорница.
Када се говори о заштити од земљотреса, она каже да се ништа не може за кратко време урадити.
- Останите тамо где се налазите и чекајте да прође потрес. Кад се заврши онда реагујете.
Никако не ићи у лифт, истрчавати на балконе и степенице. Најбоље је да останете у просторији где се већ налазите. Требало би да знате у стану где је носећи зид да станете уз њега или да се склупчате у облик фетуса и покријете главу уколико би дошло до пуцања и ломљења и тако ће те се заштитити - појашњава Сњежана Цвијић Амулић.
ШТЕТЕ И У КОСТАЈНИЦИ И ДУБИЦИ
ШИРЕ подручје Баније у Хрватској 30. децембра прошле године је погодио јак земљотрес jaчинe 6,2 степена по Рихтеру. У потресу је страдало седморо људи, а на десетине их је повређено. Због земљотреса је порушено на стотине објеката, како у Хрватској, тако и у Српској, у општинама Костајница, Козарска Дубица, Приједор и Нови Град.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)