ЛЕШНИК СЕ ИСПЛАТИ ЧЕКАТИ: Највећи принос се постиже након 10. године старости

Б. Милошевић

18. 09. 2021. у 11:36

ВЕЛИКА потражња, висока откупна цена и изузетно дуг експлоатациони период преко 50 година, опредељује све више Сембераца за узгој плантажног лешника.

ЛЕШНИК СЕ ИСПЛАТИ ЧЕКАТИ: Највећи принос се постиже након 10. године старости

Фото Б. Милошевић

Један од пионира ове производње у Семберији, Милан Тришић из Велике Обарске, ових дана почиње бербу лешника на површини од 4,5 хектара. Упркос инсталираном систему за наводњавање, суша је учинила да род буде умањен за 30 одсто у односу на прошлу годину.

- Први засад лешника на 2,5 хектара, подигао сам пре 12 година, а након шест година, проширио за још два хектара. План је да се иде до десет хектара, јер по неким светским стандардима, принос са те површине враћа све инвестирано, и омогућава солидну зараду - прича Милан.

Највећа мана ове производње је спор поврат капитала, јер саднице лешника постају комерцијално продуктивне тек у петој и шестој години, а највећи принос се постиже након 10. године старости. Међутим, велика потражња и висока цена, узгој на скромним земљиштима, и дуг експлоатациони период, чине лешник исплативим за гајење, и то је воћка коју вреди чекати.

- Узгој лешника је озбиљна инвестиција, почев од садње сертификованих садница, постављања система за наводњавање, набавке машине за сакупљање лешника, изградње сушаре и условних просторија за лагеровање, до калибратора и крцкалице - објашњава Милан.

Све скупе машине искључиво служе овој производњи, и не могу се употребити у некој другој, што значи, ко уђе озбиљно у ту производњу, нема повратка, ни одустајања.

Милан Тришић, вредни произвођач лешника из Велике Обарске, однедавно пензионер, на крају каже, да ће му се ускоро у овом послу прикључити и син, и још једном поновио, да лешник вреди чекати.

МАЛО ПРОИЗВОЂАЧА

ПРИНОС лешника у пуном роду је око 3,5 тона по хектару, а са ценом од шест евра по килограму чини га перспективном воћком, посебно што у обради не захтева "пуно руку" којих је све мање у региону. Лако га је произвести, али коме, и како продати је чињеница која није упитна када је пласман лешника у питању. Толико је мало произвођача, да се готово 90 одсто потреба за лешником увози.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (3)

ТЕХНОЛОШКА РЕВОЛУЦИЈА У МЕДИЦИНИ али у овоме је кључ