НИКОМ НИЈЕ ФАЛИО НИ КРЕВЕТ, НИ ЛЕК, НИТИ РЕСПИРАТОР: Две године пандемије изнедриле добре и лоше стране медицинског сектора Српске
ЗДРАВСТВЕНИ сектор Српске показао се за време пандемије короне веома флексибилним. И ефикасност и финансирање, саговорници "Новости" истичу као добре стране.
Јер, систем је издржао и сада Српска има темељ за неке нове моделе. Корона је изнедрила, и лоше стране јер је открила да су здравству неопходни кадрови, као што су епидемиолози, клинички микробиолози...
Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите РС, каже за "Новости" да се као добра ствар показао овакав начин управљања здравственим системом који је централизован.
- Много је лакши за одговор на било какву кризну ситуацију јер су јасно успостављене структуре и начин деловања у том тренутку ко шта и како ради. Изузетно је било добро решење што Влада по закону о заштити и спасавању РС прелази у штаб. Тако да било какав одговор правите заједно како са аспекта трговине и тако и полиције, правде, пољопривреде. И имате синхронизовани одговор - појашњава Шеранић.
Он каже да је систем показао флексибилност јер је био у стању да брзо заокрене ствари и промене неке рутине које су рађене.
- У тој координацији доста је помогло разумевање пре свега менаџмента појединих здравствених установа које су врло добро преносиле својим радницима како треба да се опходи и поступа. Било је ту и пропуста од менаџмента појединих установа којима је требало више времена да неке ствари прихвате. Здравствени систем је у констелацији свега овога могао да финансира уз подршку Владе, све потребе које су грађани имали - истиче Шеранић.
- Не треба заборавити да је Српска међу ретким који су грађанима у пандемији омогућили здравствено осигурање без обзира на то да ли су осигурани у Фонду здравственог осигурања РС. С друге стране показало се да нам недостаје кадар. Немамо довољно епидемиолога, клиничких микробиолога и то је нешто што треба да се продукује и на чему ћемо морати да радимо.
Према речима министра велики успех и за здравствени систем је што је РС самостално учествовала на светском тржишту и има алате и људе који могу да изнесу посао набавке вакцина.
Ненад Стевандић, шеф Тима за праћење препорука и мера Републичког штаба за ванредне ситуације, каже да се здравствени систем брзо прилагодио насталој пандемији и проналажењу решења.
- Позитивне ствари се огледају у томе да смо најмање били затварани, или опструисали привреду и најмање смо малтретирали грађане са локдауном. Здравствени сектор је показао да никоме није није фалио кревет, респиратор и лек. Показао је да је самоодржив.
Али нема опуштања или славља због тога - каже Стевандић.
- Проблем за здравствени сектор била је лоша координација са органим БиХ, али је то било до институција БиХ. Зато је успорена регистрације лекова за корону, као и увоз вакцине.
МОДЕЛ ЗА РАЗУЂЕНОСТ
МИНИСТАР каже да се одлично показала координација по питању јединица интензивних нега, која је прерасла у један модел који је Република Српска промовисала на челу са клиником интензивне медицине УКЦ Републике Српске и професором Предрагом Ковачевићем.
- Они су обишли све болнице, координисали са свим јединицама интензивне неге из свих болница. И та телемедицина, пројекат који УКЦ ради заједно са клиником "Мејо" из САД, показала је сад праву сврху и представља један модел за разуђену РС. У будућности можемо да размишљамо о одређеним централизованим местима управљања, појединим врстама услуга и пружања здравствене заштите - појаснио је министар.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)