НОВА КУПИЛА ЗБЕРБАНКУ: Агенција за банкарство Републике Српске објавила трансакцију
НОВА банка Бањалука купила је Збербанку, потврдио je Срђан Шупут, в. д. заменика директора Агенције за банкарство Републике Српске.
Нова банка, Фото Нова банка
- Успели смо у кратком року да нађемо стратешког партнера и од сутра је Нова банка власник Збербанке - рекао је Шупут додајући да убрзо банка наставља са нормалним радом.
Шупут је рекао да детаљи трансакције не могу да се износе у јавност јер су пословна тајна.
- Нова банка је високо ликвидна. Наш износ изнад обавезних резерви је преко пола милијарде КМ - рекао је Аџић додајући да су поносни што могу да утичу на стабилност финансијског сектора.
Зора Видовић, министар финансија РС, рекла је да Српска не би дозволила да грађани остану без депозита и више од 400 људи без посла, али да се у међувремену појавила Нова банка.
Агенција за банкарство РС донела је одлуку о покретању поступка реструктурирања Збербанка а. д. Бањалука, а у којој се истиче да ликвидација или стечај банке не би били оправдани.
У Збербанци кажу да депозити грађана износе 270 милиона КМ, а да на рачунима Централне банке БиХ имају 320 милиона КМ и да ће свака марка клијентима бити исплаћена.
- Агенција за банкарство РС оценила је да је стање банке такво да она не може или вероватно неће моћи наставити с пословањем - наводи се у одлуци о покретању поступка реструктурирања.
Такође, у одлуци се наводи да је до проблема у пословању банке дошло услед дешавања на геополитичкој сцени.
Као и претходних дана, из Збербанке уверавају грађане да нема места паници и да ће сви добити свој новац.
РЕДОВИ
ВЕЋ након увођења првих санкција Русији када је реч о финансијском систему, спекулисало се о пропасти њихових банака. Те спекулације почеле су још у петак, а током викенда додатно су подгрејаване, да би већ у понедељак грађани масовно почели да подижу новац. Редови испред Збербанке формирани су и јуче, када су грађани сатима чекали да дођу на ред.
Препоручујемо
СБЕРБАНК СЕ САДА ЗОВЕ НОВА ХРВАТСКА БАНКА:Највећа руска банка добила новог власника
02. 03. 2022. у 18:17
РУСИ ДОНЕЛИ ОДЛУКУ: Нафтна компанија продаје своју имовину у иностранству због санкција САД-а
РУСКА нафтна компанија Лукоил саопштила је данас да, због увођења рестриктивних мера неких држава против те фирме и њених подружница, намерава да прода своју имовину у иностранству.
27. 10. 2025. у 21:49
КАКО СЕ УРУШИО УКРАЈИНСКИ ФРОНТ? Стигло упозорење: Руси ће на пролеће кренути у нову офанзиву
ПОСЛЕ два и по месеца жестоких борби, црвена ознака на војној карти у Доњецкој области, позната као „зечије уши“, коначно је нестала.
27. 10. 2025. у 21:17
"ЦЕЦИН СИНЕ, ЋУТИ И УДАРАЈ, ЗА БОЉЕ И НИСИ!" Водитељка одбрусила Вељку - "Озбиљан комплекс!"
НАКОН што је боксер Вељко Ражнатовић покушао да исмеје перформанс водитељке Јоване Јеремић, који је уприличила током прославе њеног рођендана, она му је брзо јавно узвратила, у свом стилу.
26. 10. 2025. у 10:48
Коментари (1)