НАТЕРАЋУ НЕМЦЕ ДА "ПОЛИЖУ" ГЕНОЦИД: Ђурађ Кушљић, бивши директор школе у Котор варошу, ратује са правосуђем моћне земље
СУДИЈА Баварског земаљског суда у Минхену Рајмонд Крамер у септембру 2004. писао је председнику Немачке, др Хорсту Келеру да Ђурђа Кушљића из Котор Вароша, осуђеног на доживотни затвор, помилује и пусти на слободу.
Исти тај (не)часни судија Крамер директора школе из градића у Републици Српској осудио је за геноцид 15. децембра 1999. године. У својој пресуди је констатовао да је Србин крив за најтежи злочин на свету, иако је на претресима чак 50 муслимана и Хрвата тврдило да он нема везе са два одвојена злочина над Бошњацима у Котор Варошу 1992.
Кушљић је од грађанског рата у БиХ у Немачку побегао 1993. у таласу Хрвата и муслимана који су такође бежали од ужаса. Исте године, како објашњава за "Новости", реч геноцид, која се везивала искључиво за Србе, дочекана је међу Немцима са великим одушевљењем јер су у њој видели прилику да оперу своју срамну нацистичку прошлост и терет пребаце на друге.
У Немачкој, суђења Србима за измишљене геноциде на основу лажног потказивања дојучерањих комшија, почела су пре него што је основан Хашки трибунал, а Кушљић се међу првима нашао на оптуженичкој клупи.
- Почели су да ме ислеђују већ 1994, на основу лажне пријаве хрватског конзулата, односно оца мог колеге наставника, Мате Бјелобрка. Нису могли да докажу кривицу, али две године касније појавила се млада муслиманка Амира Чејван која је 1996, добивши налог да напусти Немачку, отишла у полицију и окривила мене, свог бившег директора школе, "како је чула да сам убијао". На основу тога је добила продужење боравка у Немачкој. Исказ 16-годишњакиње, који је на суђењу побила чак и њена мајка, ипак је за суд био доказ да ме осуде на доживотну робију. Што им је било и важније, да се српски народ у Немачкој прогласи геноцидним.
Сведочи Кушљић да и данас сања језиви затвор Штраубинг. Тамо је робовао у самици са једним прозором, око које је била кутија од армираног стакла, баш као да је нацистички вођа Адолф Ајхман. Доток свежег ваздуха је био минималан, па се будио са плавим подочњацима, боловима у глави, једва свестан где је. Вели да је био изложен свакодневним контролама страже која је садистички улазила у "кутију", скидала га голог, прегледала гениталије... Уз њега у Штраубингу био је и Никола Јоргић из Добоја и неки Соколовић из Осмака код Калесије, који су потпуно невини осуђени на 10 година робије јер су "помагали геноциде". Нажалост, како каже Кушљић, и Соколовић и Јоргић су заборављени преминули у затвору.
- Не знам тачно колико је Срба осуђено у Немачкој у том периоду на најтеже казне само на основу лажних изјава сведока.Инквизиторска суђења су, према мојим информацијама, у то време организована још у Аустрији и Холандији. Ослобођен сам тек 2006. пошто је Хашки трибунал 2003. године у изрицању пресуде Радославу Брђанину потврдио да се на простору бивше аутономне регије Крајина није догодио геноцид, тако да га није могло бити ни у Котор Варошу. Пуштен сам из затвора, не зато што сам био невин, него да немачки судија Крамер и тужилац Валтер Хембергер не би били одговорни што су злоупотребили немачке законе у намери да српски народ прогласе геноцидним.
Кушљић прича и детаљ из процеса када се суду учинило да има "танке" доказе против њега, па су тражили помоћ из конзулата БиХ, који је тада фабриковао лажне сведоке против Срба.
- За други злочин у околини Котор Вароша од 14. августа 1992. године оптужила ме је Диба Лихови. Наводно сам дао налог за етничко чишћење и наредбу да се неки људи убију. Диби сам својевремено био наставник. Чак 20 сведока укључујући и Дибину свекрву, оспорили су њену изјаву. Али, судији Крамеру и та лаж се учинила прихватљивом.
На слободу је Ђурађ пуштен амнестијом немачког председника 2006. У његовом судском досијеу нема записника са суђења, те се не зна на основу чега је суд осудио Србина.
Остала је пресуда оверена печатом Земаљског баварског суда, која је потврђена одлуком врховног правосудног органа - као срамота једног времена и немачког правосуђа.
Некадашњи директор, физичар и правник по струци поручује: "Натераћу Немце да полижу свој геноцид!"
ОСАМ ГОДИНА ИЗА РЕШЕТАКА
ПРОВЕО је Ђурађ ни крив ни дужан осам година у најстрашнијим условима у немачком затвору. У међувремену, како прича, његова супруга је око 50 пута одлазила код тадашњег председника РС Драгана Чавића по помоћ, али он никада није имао времена за њу. Разболела се, умрла, али његово троје деце у међувремену су постали људи.
- По изласку из затвора завршио сам и Правни факултет у Бањалуци, а у Београду ћу наставити усавршавање. Нећу се предати док не изведем државу Немачку на суд и натерам их да "плате" и морално и материјално - јасан је Кушљић.
Препоручујемо
ЂУРАЂ ГРЕШКОМ РОБИЈАО ЗА „ГЕНОЦИД“: Осуђен за дело које се није догодило
10. 04. 2022. у 17:12
"МИР И ДАЉЕ НЕСТАБИЛАН": Савет безбедности УН продужио мандат ЕУФОР-а у БиХ
02. 11. 2022. у 22:49
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (1)