РУШЕЊЕ "ДЕЈТОНА" УВОД У НОВЕ СУКОБЕ: У РС је 21. новембар када је парафиран Мировни споразум празник, а у ФБиХ радни дан

С. МИШЉЕНОВИЋ

22. 11. 2022. у 07:45

ПРЕДСТАВНИЦИ институција Републике Српске поводом 21. новембра, 27. рођендана Дејтонског мировног споразума, који Српска обележава и који је нерадни дан, за разлику од Федерације БиХ која тај празник не признаје, поручили су да јачање дејтонских оквира остаје приоритет РС.

РУШЕЊЕ ДЕЈТОНА  УВОД У НОВЕ СУКОБЕ: У РС је 21. новембар када је парафиран Мировни споразум празник, а у ФБиХ радни дан

Додик и Цвијановићева, Фото Д. Поздеровић

Милорад Додик, председник РС, изјавио је да ће са српским чланом Председништва БиХ Жељком Цвијановић конципирати политику које ће јачати Српску. Додик је, поводом 27 година од парафирања Дејтонског мировног споразума, рекао да ће бити настављена стабилизација РС.

- Ништа неће бити економски и финансијски лако. Ово је мој трећи мандат на позицији председника РС што је изразита част, а привилегија је што ме људи непосредно на изборима три пута бирају за председника - рекао је Додик.

Он је истакао да му је очигледно народ дао велику подршку на чему је захвалан и зато ће без оклевања бранити позицију Републике Српске.

Жељка Цвијановић, председавајућа ПБиХ, поручила је да је приоритет враћање изворном Дејтонском споразуму, имајући у виду да је тај документ пре 27 година прихваћен од свих народа и да је донео уставно-политички систем који је омогућио да земља функционише у миру и да се нико не осећа угрожено.

Сматра да је БиХ требало да се да шанса да живи нормалан дејтонски живот и да би данас можда она могла да буде једна од успешнијим земаља у регији, али је, нажалост, најнеуспешнија.Она верује да је могуће јачање институција РС и враћање њених надлежности.

Истакла да је Српска увек била отворена за дијалог и договор како да се одређене ствари уреде на начин да подједнако служе свима.

- Дејтонски споразум је изузетно значајан за БиХ и РС, која се показала као најчвршћа баријера у покушају међународних моћника са Запада да се у БиХ наметну као суверени владари - Српске и Федерације - оценио је правни експерт Радомир Лукић, који је био најмлађи члан делегације РС на преговорима у Дејтону.

Доношење Дејтонског споразума, Фото РТРС

Према његовој оцени, потпуно је погрешна теза да је Дејтонски споразум превазиђен и да је обавио своју првобитну функцију заустављања рата и успостављања мира, јер би елиминација Дејтона и оваквог уставног уређења БиХ довела до нових сукоба и онемогућила било какав опстанак БиХ.

- Та погрешна теза долази од људи који се не разумеју у стварне односе у БиХ. Србима и Хрватима, а посебно Србима, та ствар је још чуднија када виде да се од Србије одузима Косово по националном принципу, а овде у БиХ се не примењују такви принципи - указао је Лукић.

СТВАРАЊЕ ДРЖАВНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

НАВРШИЛО се 27 година од када је 21. новембра у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак. Тим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана