ПАСОША БиХ ОДРЕКЛО СЕ 95.000 ЉУДИ: Пресељење становништва у иностранство узело маха

Н. Бунић

13. 02. 2023. у 11:03 >> 17:13

ТОКОМ прошле године чак 2.622 особе одрекле су се држављанства БиХ, а главни разлог томе је – стицање нових пасоша, најчешће земаља Европске уније.

ПАСОША БиХ ОДРЕКЛО СЕ 95.000 ЉУДИ: Пресељење становништва у иностранство узело маха

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Хајат

Демографски проблем који годинама дрма БиХ најбоље се види по броју „одјављених“ путних докумената. У протеклих 21 годину из књиге држављанстава исписало се 95.836 људи, говоре подаци из Министарства цивилних послова БиХ.

– Држављанства БиХ се у 2020. години одрекло 3.168 грађана, а 2021. њих 3.110. У периоду од 2016. до 2020. тај број кретао се у распону од 4.000 до 4.500 – навели су у Министарству цивилних послова.

Како наводе, најчешћи разлог за одрицање од пасоша БиХ је стицање новог држављанства, али и решавање статусних проблема. Пасош Босне и Херцеговине се најчешће „мења“ за немачке и аустријске документе.

СКУПА ТАКСА

Такса за одрицање од држављанства БиХ износи 800 КМ и највиша је у региону. Од 2015. до краја прошле године уплаћено је 14,02 милиона КМ по основу таксе од одрицања од држављанства БиХ.

- Грађани који се одричу држављанства нису дужни да кажу друге разлоге осим чињенице да већ поседују, или да им је загарантовано стицање држављанства друге државе. У неформалним разговорима најчешће наводе као разлог решавање радно-правног статуса, право на поседовање некретнина, олакшано путовање и олакшано студирање у иностранству. Већи број лица која се одричу држављанства је у потпуности интегрисан у срединама у којима живе у иностранству и највећи број их је друга генерација у иностранству, тј. нису рођени у БиХ – навели су у Министарству цивилних послова.

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Хајат

 
 

Пресељење становништва у западне земље главни је разлог због којег имамо све мање пасоша БиХ, сматра и демограф Александар Чавић.

- То обично раде они који су дуго у иностранству, и потребан је им пасош друге земље. То је вишегодишњи процес и углавном се ради о људима који нису резиденти БиХ. Поједине државе, као што је на пример Данска, у процесу стицања држављанства траже искључивање првобитног. Знам за случајеве наших људи који су се одрекли држављанства БиХ да би узели данско, а након добијања узимају држављанство БиХ као двојно – каже за „Новости“ Чавић.

ПАСОШЕ БиХ ДОБИЛО 549 СТРАНАЦА

Држављанство БиХ прошле године добило је 549 странаца.

- Од наведеног броја највише је особа са претходним држављанством Србије, њих 463. Држављанство БиХ по посебној процедури за лица од нарочите користи за БиХ прошле године стекло је 12 особа по одлуци Савет министара БиХ – рекли су у Министарству цивилних послова.

Чавић истиче да је одсељавање људи велики проблем са којим се суочава БиХ, и да он треба да буде приоритет домаћих власти.

- Истраживања су показала три групе разлога који су највише мучили, сада већ одсељене грађане БиХ. Први су економске природе – немогућност проналаска посла, адекватног запослења и мале плате. Други су условљени перцепцијом БиХ као земљом непотизма, корупције и државом која не пружа перспективу за одсељеника и његову породицу. Трећи ралог је оцењивање грана система као лошим – лош образовни, здравствени и пензиони систем – казао је Чавић.

Демографи истичу да они који се одрекну пасоша БиХ, најчешће се никада не врате у матичну земљу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

ЗГРОЗИЛА ЈЕ РУСИЈУ: Управо је урадила ово на Светском првенству - и одмах ју је стигла казна