ПРЕСКАЧУ ВЕЧЕРУ ДА БИ ПРЕЖИВЕЛИ: Трошкови хране и режија "једу" плате у Српској
ТРОШКОВИ живота у Српској драстично су порасли у протеклих годину дана док у исто време раст плата није пратио ово повећање, због чега се већина становника морала одрећи ранијих навика, што је у коначници резултирало да им свакодневица постане "пуко преживљавање".

Фото: Шатерсток
Храна, превоз и режије главне су ставке на које грађани троше плате. Подаци Агенције за статистику РС говоре да су становници прошле године на храну и пиће потрошили 34 одсто новца, следе режије са 14,8 одсто, превоз са 13,5 одсто, па остала добра и услуге са 7,7 одсто. Плаћање ствари и услуга које нису неопходне за "голо преживљање" је смањено у односу на раније године.
- На сектор комуникације грађани су дали 5,2 одсто новца, као и за куповину намештаја и друге опреме. На алкохол и дуван потрошено је 4,8 одсто новца, за одећу и обућу дали су 3,4 одсто средстава, а на рекреацију и културу 2,4 одсто - говоре подаци Агенције за статистику РС.
Да је дошло до раста трошкова живота показују и подаци Савеза синдиката Српске. Према њиховим подацима за јануар 2023, синдикална потрошачка корпа износила је 2.404 марке, од чега је на храну отишло 44 одсто, односно 1.068 КМ.
Просечна плата у јануару у Српској је износила 1.217 КМ.
ПРИНУЂЕНИ ДА ПОДИГНУ ПЛАТЕ
ЗБОГ одласка становника послодавци су морали колико-толико да повећају плате.
- Раст плата подразумева и раст доприноса. Послодавци у том случају имају дупле трошкове. Једни покушавају да исплате део плате преко рачуна, а други део у готовини. У супротном, остају без радника, због чега морају да затворе фирме. Морају се смањити трошкови оптерећења на плате, да би лична примања радника расла, а то је посао државе - каже Зоран Павловић.
У Удружењу потрошача "Дон" кажу да грађани у оваквој ситуацији једва склапају крај са крајем. Највише се жале на цене струје, горива, хране и комналних услуга, које су сматрају, неоправдано повећане.
- Потрошачка корпа је драстично поскупела. Све што се заради оде на храну и режије. Поскупели су сви енергенти, струја и гориво, због чега ланчано расту друге цене. Имамо доста случајева где су цене неоправдано високе и зато би инспекције требало чешће да их контролишу и изричу казне - каже председница Удружења "Дон" Муриса Марић.
Слично мишљење дели и пословни саветник и економски аналитичар Зоран Павловић.
- Наши људи се у оваквој ситуацији сналазе како знају. Једни траже додатни посао, што је додатак породичном буџету. Други смањују трошкове, тако рећи "прескачу вечеру". Људи се одричу важних и потребних ствари, од излазака, дружења, одеће, да не говорим о годишњим одморима и путовањима. Многи се ослањају на фамилију на селу, од њих добијају храну и тако преживљавају. Стандард живота је драстично опао - рекао је Павловић за "Новости".
Увођење диференциране стопе ПДВ на основне животне намирнице, сматрају економисти, доста би помогло грађанима Српске.
- То би значило да би хлеб, млеко, уље и сличне намирнце биле јефтиније, што би највише помогло социјално угроженим категоријама, док би они имућни плаћали веће порезе. БиХ је једна од две земље у Европи која није увела диференцирану стопу ПДВ - каже Павловић.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

КРАХ БРАКА НАКОН 14 ГОДИНА? Вилијам ангажовао адвокатску фирму која је разводила Дајану и Чарлса
ВАЖИЛИ су за најскладнији краљевски пар, а у последње две године мало-мало шушка се о могућим проблемима и потенцијалном разводу.
04. 04. 2025. у 20:19
Коментари (0)