ЈУНИ КАДА ЈЕ ПРОГНАНО 30.000 СРБА: Обележена 31. годишњица од егзодуса мештана из долине реке Неретве
У Мостару и Невесињу обележена је 31. година од прогона Срба из долине реке Неретве.
За неколико дана у јуну 1991. године, од Чапљине до Брадине, протерано је са својих вековних огњишта више од 30.000 Срба, којима је запаљена и уништена имовина. У тим данима страдало је и нестало више стотина војника и цивила.
Једно од места страдања је и Буна код Мостара где се већ годинама сваког јуна окупљају Срби из долине реке Неретве, који симболичним бацањем цвећа у реку Буну и паљењем свећа враћају сећање на убијене. И после три деценије наставља се потрага за 81. мештанином који се воде као нестали. Само у том месту страдало је 29 војника и цивила, а за седам особа породице и даље трагају.
- Тражим брата Синишу Марића. После 31. године ми се налазимо на истом месту, са истим питањем и захтевима. После 31. године ми тапкамо без неких резултата, без сазнања, без ичега. Мислим да је сувишно свако наше понављање, али без обзира на све ми ћемо и даље долазити, тражити и не одустајемо - истакла је Славица Славић.
Аљонка Џелатовић, председница Организације породица погинулих бораца, цивила и несталих Срба из Невесиње, разочарана је у надлежне институције БиХ које су задужене за проналазак несталих особа, посебно када су у питању Срби.
- Тих дана '91. године 14, 15. и 16. јуна, страдало је и нестало 431 грађанин српске националности, а до данас 81 мештанин није пронађен. То су наше најтеже ране. Обновити и цркву, дом и грађевине је тешко, али у поређењу са тражењем несталих је врло лагано. То је најтежи посао који је запао у ћорсокок, ако кажемо да смо пре три године идентификовали три суграђана, недавно једну, а 81. се тражи, док се укупно из Републике Српске трага за 1646 особа. Људи који у томе учествују очигледно да нису адекватни, да се морају мењати, као и начини и методе тражења - истакла је Џелатовић.
ЗАПАЉЕНЕ ЦРКВЕ
Тог 15. јуна 1992. запаљена је и Саборна црква Свете Тројице у Мостару, симбол и срце српског идентитета Мостара и тада највећа православна богомоља на Балкану. Након тога запаљени и порушени су манастир Житомислић, Стара црква Пресвете Богородице. Након тога у Епархији захумско-херцеговачкој и приморској оштећен је и девастиран најмање 81 објекат Српске православне цркве. Од овога броја њих 24 налазили су се на подручју општине Мостар.
Обележавање прогона Срба и Дана несталих источне Херцеговине након Мостара настављено је и у Невесињу. Цвеће је положено на Споменик слободе у Невесињу и на спомен-костурницу.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)