СИГУРАН НАПОН УЗ ХЕ "ДАБАР": Највећи енергетски објекат у последњих 30 година почео да се гради код Билеће
ГЛАВНИ радови на Хидроелектрани "Дабар", највећем пројекту те врсте на Балкану у последњих 30 година, чија је вредност 222,4 милиона евра, званично су започели на подручју општине Билећа. Радови се изводе на локалитету машинске зграде у месту Вријека у општини Билећа.

Фото: С. Мишљеновић
Говорећи о пројекту ХЕ "Дабар", генерални директор "Електропривреде РС" Лука Петровић каже да је реч о хидроелектрани снаге 160 мегавата, која је уговорена са кинеском компанијом Гезуба група.
Петровић је подсетио да је ЕРС уплатило 92,8 милиона КМ да би се активирао кредитни аранжман са кинеском Ексим банком и да су кинески партнери већ закупили пословне просторе за раднике и оперативу да би могли да почну изградњу хидроелектране.
- Рок за завршетак радова је 46 месеци - навео је Петровић и подсетио да је уговор за тај пројекат потписан у мају 2020.
Он је напоменуо да је Влада РС дала гаранцију за 85 одсто вредности уговора, а да је ЕРС уплатио 15 одсто, плус обавезно осигурање тог кредита које износи око пет одсто вредности кредита, као и остале накнаде. Како је истакаа, ХЕ "Дабар" је сложен пројекат који воде са невесињског платоа спушта на дабарски, уз нето пад од 365 метара и да је у завршној фази изградња тунела дугог 12,5 километара који ради "Интеграл инжењеринг".
Акумулација Невесиње
- ХЕ "Дабар" припада пројектованом хидроенергетском систему ХЕТ и најважнија је хидроелектрана у систему Горњи хоризонти. Завршетком ХЕ Дабар и ХЕ "Билећа" из система Горњи хоризонти, планирано је да се дупло увећа постојећи биланс ХЕТ - навели су из тог предузећа.

"РАЗРЕДНИ ДОК ВОДИ МАТУРСКУ ЕКСКУРЗИЈУ" Хит снимак наших кошаркаша са аеродрома - Са Каријем у реду за кафу, коментари пљуште (ВИДЕО)
КОШАРКАШКА репрезентација Србије отпутовала је данас из Београда за Ригу где ће играти на предстојећем Европском првенству.
25. 08. 2025. у 15:30

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ГЛАДНИ МЕДВЕД НАПРАВИО ХАОС: Раскопао гробове на православном гробљу у потрази за храном
НАКОН све чешћих случајева да медведи у Црној Гори долазе до насељених места, где нападају пчелињаке и стоку, мештане села Доњи Унач у области Пиве изненадио је медвед који је у потрази за храном покушао да раскопа гробове, јавља Радио-телевизија Црне Горе (РТЦГ).
25. 08. 2025. у 11:24
Коментари (0)