ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Неговати језик, не бранити га!
ОД претежно испразне приче о очувању и заштити српског ћириличног писма, која је у јавном простору - не и у јавној свести - присутна последњих 30 година, заморена је и јавност и они који се на посвећен и научно утемељен начин баве српском филологијом. То је још једна од патриотских фраза којом обилује наше време у епоси великих националних изгубина са далекосежним последицама.

Фото: Д.В.
Ћирилица је заиста угрожена, и о томе не може бити никаквог спора, али од нас самих, а ту нема помоћи. Будемо ли наставили да је бранимо само медијски, спектаклима, опсенама и празним причама, њена судбина није извесна у једном времену које јој није наклоњено, каже за "Новости" Душко Певуља, професор српске књижевности на Филолошком факултету Универзитета у Бањалуци и књижевни критичар.
- Па, ипак, треба знати неколико ствари о којима се не расправља и не пише, јер смо ми још увек следбеници сербокроатистике која је замутила идентитетску свест нашег народа. Српско ћирилично писмо је једно од најважнијих обележја нашег културног а не националног идентитета. Темељно - и разликовно према другим народима - идентитетско обележје српског народа је српски језик. Језик је у надређеном положају у односу на писмо. Српски језик је у прошлости, као и данас, употребљавао више писама. Павле Ивић написао је у књизи "Српски народ и његов језик" да су Срби "двоазбучан" народ, што је тачна констатација. Према томе, залажући се за равноправнији статус српске ћирилице, за њено израженије присуство у нашој култури и јавном животу, ми не смемо тврдити, јер је то ноторна неистина, да латиница није српско писмо - појашњава професор Певуља.
Певуља каже да је истински творац ћирилице Сава Мркаљ, што се неоправдано увек губи из вида, а српске латинице, која се неосновано приписивала Људевиту Гају, јесу Вук Караџић и Ђура Даничић.
Издавати тешко доступна дела
ПРЕМА речима Певуље, ћирилицу не треба ни бранити ни штитити, јер тако признајемо да је наша национална свест оболела од неизлечиве аутоимуне болести, саморазарања.
- Милош Црњански је писао како смо у сталном гарду према иностраним противницима, у којој смо показивали херојства достојна сваког дивљења, губили ратове зато што нисмо навикнути да се боримо против себе и својих слабости. Српску ћирилицу треба брижљиво неговати, треба издавати дела из наше традиције која су настала на овом писму а која су непозната или тешко доступна, она треба да је више заступљена у нашем јавном простору - истиче Певуља.
- Без традиције која је настала на латиничком писму, која је у једном тренутку била средишњи ток српске књижевности (дубровачка књижевност међу Србима католицима), српски народ и његова култура су незамисливи. Онај који то превиђа или је незналица или није добронамеран, а најчешће је и једно и друго. Зашто би суседни народи полагали право на латиницу више од српског народа, и зашто бисмо им препуштали добровољно део нашег културног и историјског наслеђа, у оправданој тежњи да сачувамо средишњи део наше писане традиције, тешко је објашњиво - каже професор.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)