ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Језик се брани и у медијима

Дејана Калинић
Дејана Калинић

12. 12. 2023. у 14:16

НА подручју Српске десетак медија излази пред читаоце на ћирилици, док већина објављује садржај на латиници. Од оних који баштине ћирилицу у принту су "Вечерње новости", "Глас Српске" и "Политика". Уз њих постоји још пар спортских издања и локалних листова. Остатак принта и већина портала је на латиници. Ипак, има изузетака и оних који су на ћирилици попут портала "Фронтал.рс", РТРС и АТВ.

ЋИРИЛИЦА - ПИСМО И ИДЕНТИТЕТ СРПСКОГ НАРОДА: Језик се брани и у медијима

FOTO: Arhiva novosti

Писмо на којем ће неки медиј објављивати садржаје ствар је интерне одлуке самог медија и, генерално, нисам присталица наметања било какве врсте регулативе, каже Жарко Марковић, заменик главног и одговорног уредника "Гласа Српске".

- Највећа предност медија који се објављују на ћирилици је што су другачији од других. Иако у ери интернета, имајући у виду да је већина претрага на популарним претраживачима на латиници, ћирилица остаје у другом плану јер је текстове са тим писмом теже пронаћи. Ипак, у протеклим годинама ћирилични медији постали су препознатљиви баш због писма на којем излазе. А да будем искрен - лепша је ћирилица - истиче Марковић.

Додаје да је кључно и најважније питање могу ли медији бити покретачи процеса заштите ћирилице као писма. Марковић сматра да могу и морају.

- Један од задатака медија који излазе на ћирилици јесте да чине све да додатно промовишу језик, писмо, културу и традицију народа ком припадају. А то се може радити на више начина, кроз одговарајуће пројекте, указивање на случајеве када се непотребно користи латиница, отварање тема које се тичу заштите националног идентитета - поручио је Марковић.

Употреба у дигиталном свету

ПРЕМА речима Данијела Симића, потребно је да се омогући потпуна техничка употреба ћирилице у дигиталном свету и свим полугама државне управе, јер данас није тако и српско писмо је дискриминисано.

- С друге, треба развити осећај његове важности и љубави према сопственом писму које носи наш идентитет - наводи Симић.

 Данијел Симић, уредник портала "Фронтал.рс" и председник Удружења новинара Српске каже да су данас највећи непријатељи српског писма и културе, заправо српско друштво и државне инстутуције.

- То можда звучи парадоксално, јер су у прошлости српско писмо у 20. веку забрањивали и Аустроугарска и НДХ. У Хрватској је српско писмо институционално забрањено још 1971, а Федерална ТВ из Сарајева је пре 14 година укинула ћирилицу, игноришући од ОХР наметнуте уставне одредбе, које се у Српској слепо поштују - истиче Симић.

Као одговор о духовном геноциду, 15. септембра 2021. у Србији и Српској је донет Закон о заштити српског језика и ћириличног писма, где су предвиђене и новчане казне за његову неупотребу.

- Тај закон је мртво слово на папиру. Нико га не поштује, посебно они који су га донели. Већина саопштења из јавних институција шаљу се искључиво латиницом. Наши министри се понашају као да су то писмо и језик неког другог народа - истиче Симић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (0)

Иновација из Јапана као савршен додатак колекцији „Art Must Go On“ Бате Спасојевића