ДОК ГРАЂАНИ СРПСКЕ СЛАВЕ БОЖИЋ, КРАВИЦА СЕ ПРИСЕЋА КРВАВОГ ПИРА: 31 година од масакра, а починиоци и даље на слободи

Милена Грубор
Милена Грубор

07. 01. 2024. у 07:00 >> 12:36

У време када грађани шриом Републике Српске прослављају најрадоснији хришћански празник – Божић, мештани Кравице одлазе на гробља и пале свеће за жртве једног од најмасовнијих злочина над српским становништвом у Подрињу.

ДОК ГРАЂАНИ СРПСКЕ СЛАВЕ БОЖИЋ, КРАВИЦА СЕ ПРИСЕЋА КРВАВОГ ПИРА: 31 година од масакра, а починиоци и даље на слободи

Privatna arhiva

Наиме, тог 7. јанура 1993. године, муслиманске снаге предвођене Насером Орићем напале су Кравицу, оставивши са собом само бол, смрт и сузе оних што преживеше да сведоче.

– Поучени својим дедовима који су на велике православне у Другом светском рату убили преко 6.200 Срба, тако су и овај пут кренули у крвави пир, са циљем да једном за свагда Кравицу сравне са земљом, да Србе из Кравице побију до последњег и на тај начин баш на празник Христовог рођења затру рађање Срба у Подрињу – говори за „Новости“ председник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић.

Он је додао да се хиљаде муслимана, највише из Сребренице по сведочењу Ибрана Мустафића, припремало дуго за овај напад, а да су према скорашњем сведочењу Вехида Дедића, и малолетници били наоружани и да су они "ишли како он рече да `ослобађају` Кравицу".

Да ли је игде забележено да је Кемал Мехмедовић који је одсекао главу Анђелку Млађеновићу и однео је Насеру Орићу као трофеј у Сребреницу на слободи?, упитао је Којић.

–Тако се радило након Другог светског рата, а тако се ради и данас јер је то рецепт по којем они желе да прекроје историју и Србе етикетирају као геноцидан народ – казао је Којић и додао да ни 31 годину 101 српско дете није дочекало правду за своје убијене родитеље и да то не занима апсолутно никога из Суда БиХ. Ми их питамо шта је са 49 лица српске националности из Сребренице који се и даље воде као нестали? – казао је Којић.

Осврнуо се на последње извештаје Велике Британије са којих је скинута ознака тајности, а који су један од показатеља да је Сребреница подметнута као злочин:

– Знамо да су они уз помоћ Насера Орића Србима подвалили наводну причу о геноциду. Геноцида у Сребреници није било, што је доказала и Међународна комисија на челу са Гидеоном Грајфом. У том извештају је објашњено шта се дешавало средином 92. и почетком 93. а знамо да је 70% од 3.267 жртава српске националности убијено у том временском интервалу.

Тога дана, опљачкано и запаљено је 688 српских кућа на ширем подручју Кравице, око 2.000 помоћних и 27 друштвених објеката. Насер Орић и његови саборци су приликом напада на Кравицу оскрнавили и запалили православну Цркву светих апостола Петра и Павла а масакрирали православног свештеника и једну жену која је тог јутра дошла на молитву. Црква је готово у потпуности спаљена и демолирана а сличну судбину је доживело и сеоско гробље. Многобројна имовина Срба из Кравице коју су опљачкали Орићеви војници, пронађена је у Сребреници у јулу 1995. године по уласку припадника српске војске.

Убице из Кравице никада нису одговарале за почињене злочине а многи учесници масакра над Србима, као и њихови надређени, данас живе као слободни грађани - воде разне организације, обављају високе функције у Федерацији БиХ, уживају све привилегије друштва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”