ОРИЋЕВИ УБИЈАЛИ И СТАРО И МЛАДО: Обележена 31. годишњица од масакра Срба у Скеланима код Сребренице
КОД Централног споменика за 305 погинулих српских цивила и војника у Скеланима код Сребренице јуче је служен парастос монструозно убијеним Србима у нападу 16. јануара 1993. године муслиманских војника које је предводио Насер Орић. Настављајући етничко чишћење средњег Подриња и уништавање свега што је српско, започето у априлу 1992, јаке муслиманске снаге од неколико хиљада војника из Сребренице, под командом Орића, напале су у зору српска села око Скелана.

Фото: Принтскрин
Упале су у села пре сванућа, убијале и клале цивиле на спавању у њиховим кућама, пљачкајући и уништавајући све што су стигле. Тог дана убијено је 69 становника овог краја, а међу њима су била и деца. Рањено је 165 мештана, а од 30 заробљених, половина није преживела мучења у сребреничким казаматима, а четворо се воде као нестали.
Становници су тражили спас у повлачењу према граничном мосту ка Бајиној Башти у Србији, док су неки покушали да препливају Дрину. Мост на Дрини био је под сталном митраљеском и снајперском ватром и постао је српско стратиште, па је у покушају бекства на мосту настрадало највише цивила, као и у таласима хладне Дрине.
Најмлађа жртва био је петогодишњи Александар Димитријевић, а његов брат Радислав имао је 11 година. Са мајком Милицом покушали су избећи у Бајину Башту, али су код граничног моста погођени непријатељским куршумима. Гордана Секулић убијена је на мосту, а њена два сина су преживела и данас живе у Сребреници са оцем Мирком. Тада малолетни Цветко Ристић из Кушића остао је без целе породице, куће и имовине. Убијени су му родитељи, сестра, а братове посмртне остатке још није пронашао.
За бројне масовне злочине које су муслиманске снаге починиле над Србима нико није одговарао, а нису били обухваћени ни оптужницом против Насера Орића у процесу који се окончао његовим ослобађањем у Суду БиХ.
Црни јануар и у Кравици
ЗА два дана тог црног јануара 1993. године, на Божић у Кравици и 16. јануара у Скеланима Орићеве хорде зла убиле су 118 Срба од којих више од половине цивила и раниле чак 345 Срба.
Председник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић оценио је да је покољ над Србима у Скеланима 1993. школски пример геноцида, што треба јасно и гласно на сваком месту да се каже, јер српски народ нема право да ћути о томе како не би доживео исту судбину.
- Ови злочини морају да ућу у уџбенике историје и да српска деца знају ко је ово учинио, због чега и да знају са ким живе, јер уколико то не науче могу у будућности очекивати поновне покоље, с обзиром на свакодневне позиве на рат из Федерације - нагласио је Којић.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)