УГАЉ ЈЕ НАШ ХЛЕБ: Протест незадовољних радника Рудника и Термоелектране Угљевик
РАДНИЦИ Рудника и Термоелектране Угљевик окупили су се испред пословне зграде тог предузећа, изражавајући незадовољство због чињенице да је доведено у питање нормално функционисање овог предузећа због доделе концесије за ископавање угља са Површинског копа "Исток 2" предузећу "Комсар".

Фото: Б. Милошевић
Дико Цвјетиновић, директор РиТЕ Угљевик, упознао је окупљене раднике са закључцима са недавног састанка на коме су присуствовали представници "Комсара" и генерални директор "Електропривреде РС" (ЕРС) Лука Петровић, као и обавезама из уговора који је "Комсар" потписао са Владом Српске.
- Из "Комсара" су нас уверавали у њихову озбиљну намеру у вези са изградњом нове Термоелектране, што је и услов да ископавају угаљ на копу "Исток 2", али нисмо убеђени да ће се то и остварити, јер та прича се развлачи 10 година. Јасно је уговором прецизирано, да концесионар има право ископа угља, само ако изгради нову ТЕ, у супротном, та количина угља за комерцијалне сврхе ограничава се на 7,8 милиона тона, а преостала количина од 40 милиона тона угља припада РиТЕ Угљевик - истакао је Цвјетиновић.
У наредних 15 дана биће формирана радна група, која ће дефинисати међусобна права и обавезе, а у међувремену Управа предузећа ће наставити активности у интересу свих запослених у РиТЕ.
Бобан Беновић, председник Синдикалне организације РиТЕ Угљевик, наглашава да је циљ да ТЕ ради несметано најмање до 2050. године.
Предузеће притискају и дуговања
ПОРЕД проблема са концесијом за ископ угља, ово предузеће притиска и терет старих дугова. Након изгубљеног арбитражног спора, словеначком "Електрогосподарству" биће исплаћен дуг од 67 милиона евра, а ситуацију додатно компликује сазнање да РиТЕ Угљевик, поред главнице, Словенцима мора да исплати још 58 милиона евра на име камате.
Суочени са овим чињеницама, радници, њих више од 2.000, кажу да ће штрајковати све док свака реч, свака запета, не буду јасно прецизиране уговором, јер не желе да њихове судбине зависе од лоших одлука и штетних потписа.
- Имамо подршку свих синдиката на нивоу ЕРС - каже Беновић, и поручује да ће радници своја права тражити и испред министарстава у Бањалуци, и да ће истрајати у намери да сачувају ову фабрику.
Бато Станић, багериста, каже да је Рудник у функцији 125 година, и да је за то време преживео и ратове и друге катастрофе, али је ипак опстао.
- Сада су се појавила трећа лица, ратни профитери који планирају да раскомадају наш рудник, а нас и наше породице оставе без хлеба. Угаљ је наш хлеб, и без Рудника и ТЕ упитан је опстанак шире регије, не само Угљевика. Уколико дамо концесију, остаћемо без угља за нашу ТЕ, неко ће и даље да на туђој муци згрће милионе, а ми ћемо на улицу - каже Станић.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)