НАСТАВЉА СЕ ОДЛАЗАК ТРЕБИЊАЦА НА РАД У ХРВАТСКУ: Угоститељи и грађевинци лако до посла и већих плата
ЛЕТЊА сезона у Хрватској само што није почела, а власници угоститељских објеката и бројне компаније и ове године обилазили су околне градове у БиХ како би обезбедили радну снагу. Једна од незаобилазних дестинација за послодавце из Дубровника је Требиње, одакле према незваничним проценама, око 3.000 становника редовно сваки дан путује у Хрватску на посао.

Д. Цураћ
Почетку нове туристичке сезоне радују се угоститељи на приморју, али не и требињски привредници. Већ је устаљена пракса да Требињци одлазе на сезонски рад у Дубровник, због тога се велики број предузетника на југу сусреће да проблемом недостатка радне снаге.
Према речима Веселина Савића, директора подручне Привредне коморе Требиње, у том граду већ дужи временски период недостаје радника не само у сектору угоститељства него и у грађевинском и у другим секторима.
- Не одлазе само радници из угоститељске бранше и не само у периоду летње сезоне. Ту је велики број радника и у трговини и у осталим услужним делатностима који су отишли на дубровачко приморје. Наши привредници се покушавају снаћи, ту нема јединственог решења. Мањак радника је евидентан, како по броју тако и по адекватним знањем и вјештинама које посједују - рекао је Савић.
Оно што је донела ова година када су у питању радници у Требињу је то што је већина послодаваца подигла плате, али у исто време то је утицало и на повећање цена. Међутим, у Требињу истичу да постоји и позитиван аспект свега тога.
Издато 172.000 радних дозвола
ПРОШЛЕ године у Хрватској је издато чак 172.000 радних дозвола за раднике из трећих земаља, а највише су тражени радници у туризму и грађевини. Слично се очекује и ове године, а Хрватском удружењу послодаваца недавно су израчунали да ће у тој земљи до 2030. године, уз претпоставку стабилног раста БДП-а, бити између 400.000 и 500.000 страних радника, па би сваки четврти радник у Хрватској тада могао бити странац.
- Одлазак требињских радника у Дубровник спречио је одлазак у земље западне Европе, дакле, ти људи се враћају кући и новац углавном троше у Требињу, односно, Српској. С те стране, имамо срећу, постали смо средина где одређени профили радника могу лепо да живе и овде од свог посла - додао је Савић.
Проблем са недостатком радне снаге није само приметан у Требињу већ и целој Републици Српској и БиХ. У овом тренутку у БиХ недостаје 8.000 радника у сектору угоститељства, а у јеку туристичке сезоне тај проблем постаје још израженији, јер угоститељски радници у великом броју одлазе на сезонски рад у иностранство.
Према неким проценама, око 20 одсто конобара, кувара и пица-мајстора поновно ће на сезонски рад у Хрватску и Црну Гору, где могу зарадити од 1.200 до 2.000 евра, што је далеко више него што су плаћени у БиХ.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)