ГРАЂАНИ СРПСКЕ СВЕ ЧЕШЋЕ КУПУЈУ ИЗ ФОТЕЉЕ: Помама за шопингом „на клик“
ГРАЂАНИ Српске све чешће посежу за онлајн куповином, а томе сведочи и податак Управе за индиректно опорезивање (УиО) БиХ да је стигло чак 61.389. пошиљки на царинску испоставу Требиње, док је у Бањалуку стигло 51.396 пакета са популарне онлајн апликације за наручивање.
Председник Удружења потрошача "Топер" из Добоја Снежана Шешлија истиче да су се навике потрошача последњих година промениле.
- Онлајн трговина преузима примат и то због конформизма, удобности и уштеде времена - нема изласка из куће, све купујемо из фотеље уз омиљене серије или друге садржаје. А омогућена је куповина и са радног места и све нам се доставља "на врата". Имамо далеко већи избор производа него што имамо у тржном центру, као и поређење цена. Честе су и промоције, обавештења купаца о снижењима, а повремено их награђују специјалним попустима - каже Шешлија.
Додаје да је понекад јефтинија онлајн понуда гардеробе, него што је то у бутицима, али и ако није, грађани опет посежу за таквом врстом куповине.
- Куповина гардеробе у бутицима је ствар престижа, стварање навике да је нешто што је бренд довољан квалитет да нас издваја у друштву - истиче Снежана.
Скок током пандемије
ТОКОМ пандемије короне нагло је дошло до повећања онлајн трговине. Према статистичким подацима, у Добоју је порастао број грађана који су се одлучивали за онлајн куповину за око 40 одсто, а тај се тренд задржао до данас. Удружења потрошача почињу озбиљније да се баве проблемом сигурности ове врсте трговине тек после пандемије, када се повећава и број приговора од стране потрошача, истакла је Снежана Шешлија.
Потрошачи путем интернета, уз храну, најчешће купују одевне предмете, кућне апарате...
- Према нашим сазнањима одећа и обућа чине око 30 одсто укупних онлајн трговина. Затим следи електроника и технички уређаји који чине око 20 одсто промета, а за храну и пиће немамо податке, сем чињенице да су врло популарне онлајн доставе на дневној основи из угоститељских објеката и трговина - изјавила је Шешлија.
Психолог Неда Стевановић истиче да је једна од најважнијих предности онлајн куповине економичност, посебно у погледу уштеде времена, али у њему лежи и "замка".
- У позадини психолошког феномена све чешћег посезања за онлајн куповином, посебно се помињу осећај веће контроле над целокупним чином процеса куповине због лакше доступности, бржег прегледа артикала и упређивања цена. Гледано из угла емоционалне природе човека, онлајн куповина нам пружа "инстант", тренутни осећај задовољства које нам причињава куповина "на један клик", а чија неконтролисаност може отићи и до зависности која је све чешћа - каже Неда и додаје да она ипак доноси одређене предности, али само уколико је избалансирана са стварним потребама.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)