ГРАЂАНИ СРПСКЕ СВЕ ЧЕШЋЕ КУПУЈУ ИЗ ФОТЕЉЕ: Помама за шопингом „на клик“
ГРАЂАНИ Српске све чешће посежу за онлајн куповином, а томе сведочи и податак Управе за индиректно опорезивање (УиО) БиХ да је стигло чак 61.389. пошиљки на царинску испоставу Требиње, док је у Бањалуку стигло 51.396 пакета са популарне онлајн апликације за наручивање.

Фото АП
Председник Удружења потрошача "Топер" из Добоја Снежана Шешлија истиче да су се навике потрошача последњих година промениле.
- Онлајн трговина преузима примат и то због конформизма, удобности и уштеде времена - нема изласка из куће, све купујемо из фотеље уз омиљене серије или друге садржаје. А омогућена је куповина и са радног места и све нам се доставља "на врата". Имамо далеко већи избор производа него што имамо у тржном центру, као и поређење цена. Честе су и промоције, обавештења купаца о снижењима, а повремено их награђују специјалним попустима - каже Шешлија.
Додаје да је понекад јефтинија онлајн понуда гардеробе, него што је то у бутицима, али и ако није, грађани опет посежу за таквом врстом куповине.
- Куповина гардеробе у бутицима је ствар престижа, стварање навике да је нешто што је бренд довољан квалитет да нас издваја у друштву - истиче Снежана.
Скок током пандемије
ТОКОМ пандемије короне нагло је дошло до повећања онлајн трговине. Према статистичким подацима, у Добоју је порастао број грађана који су се одлучивали за онлајн куповину за око 40 одсто, а тај се тренд задржао до данас. Удружења потрошача почињу озбиљније да се баве проблемом сигурности ове врсте трговине тек после пандемије, када се повећава и број приговора од стране потрошача, истакла је Снежана Шешлија.
Потрошачи путем интернета, уз храну, најчешће купују одевне предмете, кућне апарате...
- Према нашим сазнањима одећа и обућа чине око 30 одсто укупних онлајн трговина. Затим следи електроника и технички уређаји који чине око 20 одсто промета, а за храну и пиће немамо податке, сем чињенице да су врло популарне онлајн доставе на дневној основи из угоститељских објеката и трговина - изјавила је Шешлија.
Психолог Неда Стевановић истиче да је једна од најважнијих предности онлајн куповине економичност, посебно у погледу уштеде времена, али у њему лежи и "замка".
- У позадини психолошког феномена све чешћег посезања за онлајн куповином, посебно се помињу осећај веће контроле над целокупним чином процеса куповине због лакше доступности, бржег прегледа артикала и упређивања цена. Гледано из угла емоционалне природе човека, онлајн куповина нам пружа "инстант", тренутни осећај задовољства које нам причињава куповина "на један клик", а чија неконтролисаност може отићи и до зависности која је све чешћа - каже Неда и додаје да она ипак доноси одређене предности, али само уколико је избалансирана са стварним потребама.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)