„САРАЈЕВСКИ АУШВИЦ“ ВЕЧНА ОПОМЕНА СРБИМА: Обележена 29. годишњица затварања логора Силос у Тарчину
У ЦРКВИ Светих апостола Петра и Павла у Осенику код Пазарића данас је служен парастос поводом 29 година од затварања Концентрационог логора Силос у Тарчину код Сарајева, у којем је било заточено више од 600 српских цивила, од којих су 24 умрла од последица злостављања, пребијања и тортуре.

Фото СРНА
Преживели логораши и њихове породице полагањем белих ружа код логора присетили су се шта су све прошли кроз највећи казамат за Србе на подручју Федерације у протеклом рату.
Овај логор је био један од 126 логора за Србе на подручју Сарајева. Силос, као концентрациони логор за Србе, којим је управљала тзв. Армија БиХ, отворен је 11. маја 1992. у објекту у којем се пре рата чувала пшеница, а затворен је 27. јануара 1996. на Светог Саву, односно два месеца након што је потписан Дејтонски мировни споразум.
Најмлађи логораш био је четрнаестогодишњи Лео Капетановић, а најстарији Васо Шаренац (85), који је умро у Силосу. Заменик председавајуће Савета министара БиХ Сташа Кошарац изјавио је да је логор Силос у Тарчину "сарајевски Аушвиц", јер је ту више од 600 српских цивила прошло кроз најстрашније тортуре, физичка и психичка злостављања и мучења глађу.
Ђорђо Шувајло, логораш који је провео у логору Силос 1.335 дана каже, за "Новости", да када се саберу дани свих логораша који су били заточени у том логору, српски логораши су одлежали преко 500 година робије.
О голготи коју су прошли у логору тешко је говорити, јер сваки дан је био као задњи у животу.
Шесторици мучитеља 42 године
У ТУЖИЛАШТВУ БиХ у Сарајеву је 19. априла 2012. почело суђење осморици припадника такозване Армије БиХ, који су осумњичени за незаконита хапшења, мучења и убијања, нечовечно поступање према српским цивилима у логору Силос. Суд БиХ је у јулу 2021. донео другостепену пресуду којом су шесторица мучитеља осуђена за злочине над српским цивилима на укупно 42 године затвора.
- Срби су тучени и мучени. Најмасовнија туча је била на Спасовдан, 4. јуна 1992, када су припадници "Зулфикар" јединице уз одобрење муслиманских власти и организатора Енвера Дуповца ушли у ћелије и извршили масовно пребијање, где су Срби остајали без зуба и ребара. Тај период од 1992. до 1993. карактерише несносна патња. Јели смо на један дан од 45 до 50 грама црног непросејаног хлеба уз лимитирану количину воде. Није било никакве хигијенске заштите, нисмо се ни умивали, ни купали - присећа се Ђорђе.
Тортура је била и само један дан провести у злогласном логору Силос у Тарчину и тешко је схватити какве су муке прошли заточеници у том казамату за 1.300 дана само зато што су Срби, изјавио је в. д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.
- Свакодневна тортура, изгладњивање, премлаћивање, присилни рад само неки од метода који су примењивани у том злогласном логору. Хашки трибунал није се бавио логорима за Србе - рекао је Нуждић.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)