СЕЋАЊЕ НА ДАНЕ КАДА ЈЕ САРАЈЕВО ОСТАЛО БЕЗ СВОЈИХ СРБА: На Сокоцу обележена 29. годишњица највећег послератног егзодуса српског народа
НА Новом Зејтинлику на Сокоцу, где је сахрањен 961 српски борац, обележена је 29. годишњица највећег послератног егзодуса српског народа са простора Сарајева, а са овог места српски народ сваке године поручује и подсећа да овај датум и ова трагедија не смеју пасти у заборав.

СРНА
Парастос погинулим борцима служен је код Централног крста Војничког спомен-гробља, а венце су положили представници борачких организација, породица погинулих бораца, удружења избеглих Срба и свих нивоа власти Републике Српске.
У марту 1996. године, кроз једну од највећих колективних трагедија послератног Балкана, Сарајево је напустило преко 150.000 Срба, присиљених да напусте своје домове.
Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је егзодус сарајевских Срба највеће и најпотресније протеривање једног народа на тлу Европе у последњим деценијама које ће остати упамћено по незаборавним сценама ископавања и изношења посмртних остатака погинулих српских бораца и цивила.
- Никада у свету није забележено да заједно са скромним завежљајима, једином успоменом из својих домова, у избегличкој колони народ носи и кости својих најмилијих - рекао је Додик.
Од народа до статистичке грешке
ПРЕМА попису из 1991. године, у Сарајеву је живело 157.000 Срба, од укупно 525.000 становника. Двадесет две године касније, према попису из 2013, у Кантону Сарајево остало је свега 13.000 Срба, односно 3,2 одсто становништва.
Сарајево је данас град из којег су Срби нестали, а егзодус 1996. остаје највеће послератно етничко чишћење на простору БиХ, које међународна заједница никада није признала.
Додик је указао да, после свега, највише боли чињеница да већински део света жмури на чињеницу да је из Сарајева протерен цели један народ. Он је указао да је сарајевски егзодус Срба вечна опомена шта нам се спрема ако не будемо јединствени, те да се слово Дејтона мора поштовати.
Српски борци Сарајевско-романијске регије током Одбрамбено-отаџбинског рата зауставили су 35 офанзива и одбранили своје домове, а више од 4.000 њих је дало животе за слободу, док је око 3.500 рањено.
Иако су бранили своје куће, Срби су, према Дејтонском споразуму, морали предати територије, а са њима и животе које су ту оставили.
Међународна заједница је тада, без реаговања, допустила вођи СДА Алији Изетбеговићу да јавно поручи како ће "сваки Србин који је носио пушку бити изведен пред суд", чиме је јасно дато до знања да за Србе нема места у новом Сарајеву.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)