СИМБОЛ БРАТСКЕ ЉУБАВИ: Срби у Угљевику цркву коју су им Руси оставили шире у манастир

ЕПИСКОП зворничко-тузлански, Фотије, са начелником Угљевика, Василијем Перићем и руководством Рудника и ТЕ „Угљевик“, посетио је манастир Светог Александра Невског у Угљевику, чији је комплекс у изградњи.

СИМБОЛ БРАТСКЕ ЉУБАВИ: Срби у Угљевику цркву коју су им Руси оставили шире у манастир

Фото: В. Митрић

Руски храм Светог Александра Невског саградили су руски војници из састава међународних војних снага СФОР, који су били у мировној мисији у Угљевику од 1996. до 2000. године.

- Свети архијерејски синод Српске православне цркве благословио да овај храм буде манастир због значаја које има, као место српско - руског пријатељства - рекао је за „Новости“ владика Фотије.

Фото: В. Митрић

- Разговарали смо са начелником Угљевика и руководтсвом РиТЕ „Угљевик“ да нам помогну око обнове манастира, уређења порте и још око неких радова унутар конака, да би једног дана могао да живи монах и да то буде место сталне молитве.

Епископ Фотије сматра да је за свако радовање и поштовање, „јер ће овај манастир бити место сусретања православних Срба и Руса“.


- На неким местима се подижу споменици и друга знамења а ми желимо да овај манастир буде  место руско-српског пријатељства. Манастрир нас најдубље повезује, молитва, покајање и друге свете тајне наше Православне цркве истиче зворничко – тузлански владика.

Начелник Угљевик Василије Перић каже да је за све, у овом делу РС, „ задовољство јер је манастир значајно историјско место кога су изградили руски војници који су чували мир после одбраменог рата“.

- Народ  Угљевика је захвалан, руским оружаним снагама који су одмах после ратних сукоба бити овде и чували мир. Ово место је место духовности српског народа, али и место пријатељства српског и руског народа и зато треба да посветимо пажњу  даљој израдњи манастира и проширењу порте - рекао  је Перић који је и заменик председника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.Захвални смо епископу Фотију, који је уложио напор да би манастир био саграђен.

Фото: В. Митрић

Директор РИТЕ Угљевик Чедомир Стојановић рекао је да ће овај привредни гигант помоћи даљу изградњу манастрира.

Изградња  једнобродног храма почела је 1996. године по пројекту Миће Обрадовића из Угљевика, а према узору на руске храмове. Димензије храма су 8,5 са пет метара, саграђен је од дрвета, покривен алуминијумским лимом и има звоник са седам звона. Иконостас и иконе у храму израдили су руски војници чија имена нису позната. Храм Светог Александра Невског подигнут је за потребе руских војника стационираних у Угљевику у окиру мировне мисије у БиХ, након рата 1992-1995. године. После њиховог одласка на Косово 1999. године, богомоља је ,по указу руског патријарха Алексеја Другог, припала Епархији зворничко-тузланској СПЦ.           

Фото: В. Митрић

Светац ком је посвећен манастир поштован је као светитељ међу свим православним народима словенског порекла, а цркве посвећене Невском налазе се у Русији, Украјини, Бугарској и Србији и у Републици Српској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

КНЕЖЕВИЋ ПОСЛЕ НОВОГ УДАРА ЗАГРЕБА НА ЦРНУ ГОРУ: Протерати амбасадора Хрватске још данас!