МОЈЕ ЛУДО СРЦЕ (3.): Све своје победе извојевао на бини
У ВИШЕДЕЦЕНИЈСКОЈ каријери Ђорђа Марјановића парадоксално звучи податак да су, упркос огромној популарности, његове плоче постизале скромне тираже.
Победе би увек извојевао на позорници. Када су војници из касарне у Титограду 1960, испратили Ђорђа на Опатијски фестивал, пожелели су му да се врати барем са једном наградом. Донео је три. "Песма разносача млека" и "Продавац новина" добиле су прву и трећу награду публике и прву награду новинара.
Скандал који је избио у марту 1961. на такмичењу "Златни микрофон" у Дому синдиката у Београду, када је Ђорђе Марјановић незаслужено остао без награде, претворио се у прве уличне демонстрације и протесте у СФРЈ. Више од седам хиљада људи окупило се испред Дома синдиката, а када се Ђорђе појавио, публика га је на рукама однела до хотела "Москва" и тражила да јој пева. Он је гледао према милиционерима, молећи их погледом да га спасу из руку обожавалаца. Ђорђе на Теразијама, без микрофона, звучника и оркестра, пева "на суво" прво "Звиждук", па "Милорда". Прати га хор од 7.000 душа. Можда није добио "Златни микрофон", али је тада "позлатио" своју каријеру.
- И само због те ноћи вредело је стрепети, не спавати, путовати, живети често пасји живот естрадног уметника - рећи ће Ђорђе.
ПАЛА И ПАРИСКА "ОЛИМПИЈА"
КАДА је 1966. запевао у париској дворани "Олимпија", Ђорђе Марјановић тврди да није имао трему, иако су за то здање говорили да је најексклузивнији европски ноћни клуб. Наступио је на "Вечери југословенске музике" са Драганом Стојнићем, Арсеном Дедићем, Радмилом Микић, Вишњом Корбар и Есмом Реџеповом и певао "Звиждук у осам" и "Русо-ча-ча-ча". Публика га је, као и већину његових колега, добро примила. Добио је чак и понуду да каријеру настави у Француској, али није пристао, јер је проценио да му се не исплати да жртвује дотадашњу славу, реноме и углед, зарад евентуалног будућег успеха.
Први солистички концерт Ђорђе је одржао у јулу 1961. у Дому синдиката (што ће постати традиција), а све улазнице биле су распродате за непуна два сата. Пред почетак концерта, бар 200 људи је тражило карту више. Концерт се претворио у тријумф, јер није лако ни оркестру, а поготову певачу, да два сата држи салу у рукама. Већ до тада је Ђорђе за домаћу естраду учинио више него што је ико икад, што је знао и Јосип Броз Тито, кога је Марјановић упознао 30. маја 1959. у Љубичеву. Био је редовно позиван на пријеме и свечаности организоване у част доживотног председника СФРЈ.
Често му је Ђорђе певао у Карађорђеву, где је Тито одлазио у лов, у градској Скупштини, а једном је бродом, заједно са Титом, путовао из Београда у Смедерево. И прва дама Југославије Јованка Броз је изузетно ценила Ђорђа. Знала је многе његове песме, пажљиво је пратила његову каријеру и на пријемима је користила прилику да му упути неку реч подршке. Председник Тито је 1972. одликовао певача Орденом рада са сребрним венцем.
Шездесетих година Марјановић је у Југославији уживао велику популарност, али му критика није била наклоњена. Због тога је био поколебан. Први позив за гостовање у Совјетском Савезу стигао му је 1963. Прихватио га је, јер је припадао генерацији певача која је васпитавана на руској класици и отишао тамо са "Седморицом младих", хармоникашем Тошом Елезовићем, певачима Надом Мамулом, Надом Кнежевић, Нином Спировом, Предрагом Гојковићем Цунетом и вокалним ансамблом "Далмација". Још у возу је Ђорђе слушао заједљиве колеге: "Шта он има да тражи у Совјетском Савезу? Нису тамо његове београдске шипарице."
- Пун треме сам изашао пред публику на свом првом концерту у Риги и у првом делу отпевао девет песама, "Звиждук у осам", "Јулијана", "Београде", "Пролећни цвет", "Девојко мала"...
- испричаће деценијама касније Марјановић. - Када сам осетио да ме је публика прихватила, отпевао сам стару руску песму "Три године сам те сањао". У сали је настало одушевљење.
За два месеца, приредили су 50 концерата. После тога, гостовао је још 30-ак пута. Рекорд му је био када је 1974. за два месеца одржао 147 концерата. Певао је на фудбалском стадиону у Јеревану, пред 90.000 људи, три дана заредом, а карата није било ни "за лек".
- Свуда сам био величанствено примљен. На концерту у Кијеву, када сам отпевао на бис све што сам знао, а публика је и даље френетично тражила да певам, ја сам се окренуо ансамблу "Седморица младих", и рекао им: Идемо момци, један твист. Био сам први певач који је у Совјетском Савезу певао твист.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)