РОКИ У ЖИТИШТУ, МАРЛИ У БАНАТСКОМ СОКОЛЦУ: Идеја да се Ејми Вајнхаус подигне споменик на Калемегдану
ИНФОРМАЦИЈА да је заменик градоначелника Београда Горан Весић недавно расписао међународни конкурс за идејно решење споменика покојној поп звезди Ејми Вајнхаус у Београду, где је 18. јуна 2011. на Калемегдану одржала свој последњи концерт, изазвала је велику пажњу јавности, али и подсетила на друге славне личности, што светске, што домаће, које су добиле своје статуе у нашој земљи.

Фото Архива "Новости"/Фото David Burnett
Иначе, Ејми је 14. септембра 2014, на свој рођендан, добила статуу у природној величини у Камдену, делу Лондона где је живела.
У центру Житишта, код Зрењанина, августа 2007. откривен је споменик чувеном филмском лику Рокију Балбои, кога је тумачио Силвестер Сталоне. Када се прочуло да је у банатском селу покренута иницијатива да се подигне споменик Рокију, многи су мислили да се ради о шали. Било је и злонамерних коментара, али, на крају, све је успешно реализовано. Да се у овом делу Војводине не дичи само Житиште несвакидашњим спомеником, "потрудио" се Банатски Соколац. Само годину дана касније, тамо је свечано отворен споменик најзначајнијем реге ствараоцу свих времена, Јамајчанину Бобу Марлију, и то први у Европи.

Роки Балбоа, Житиште, Фото Срђан Марчета/ЕПА
Открили су га чувени музичари са ових простора - Зоран Костић Цане, Неша Галија, Дадо Топић и, сасвим логично, вођа нашег најпознатијег реге састава, "Дел арно бенд", Јован Матић. Било је планирано да у још једном банатском селу, Међи, надомак границе са Румунијом, заблиста споменик Џонију Вајсмилеру, чувеном Тарзану, због веровања да глумац управо одатле вуче корене. До реализације, међутим, није дошло.

Ејми Вајнхаус, Лондон, Фото ЕПА
Уследиле су, коначно, адекватне посвете великанима наше музике. За почетак 27. издања међународног џез фестивала "Нишвил" у Нишу, лета 2010, преко пута Нишке тврђаве, откривен је споменик Краљу ромске музике Шабану Бајрамовићу, кога је магазин "Тајм" прогласио за једног од 10 највећих блуз певача на свету. У септембру 2011, таква почаст је указана песнику туге, певачу и композитору Томи Здравковићу у Лесковцу, где је живео као мали. Због реновирања градског трга, споменик је крајем 2019. премештен и постављен крај моста на Ветерници.

Шабан Бајрамовић, Ниш, Фото Википедија/ Д. Миловановић
Поред Тарзана, за споменик у нашим крајевима, конкретно у Чачку, "извисила" је и певачица Саманта Фокс, најпознатија девојка са чувене треће стране британског таблоида "Сан". Од тога се одустало после њеног наступа у граду на Морави, и искуства које је било обострано лоше. Шушкало се, затим, о споменику Памели Андерсон, али је све остало на томе.
Све ово је представљало инспирацију редитељу Дарку Лунгулову за његов други дугометражни филм "Споменик Мајклу Џексону", сниман у Лозовику, код Велике Плане. Како је говорио, то није прича о краљу попа већ о нама, о нашој потрази за новим херојима и новим идентитетом.

Брус Ли, Мостар, Фото Instagram/cherylhowardblog/АП
БРУС ЛИ ПРОБИО ЛЕД У РЕГИОНУ
СВЕ је, заправо, почело у комшилуку. Градски парк Зрињски у Мостару место је где је, 26. новембра 2005, откривена статуа посвећена јунаку борилачких филмова Брусу Лију. Интересантно, то је први споменик у свету који је добио славни акциони херој, златне је боје, а занимљиво је да су обожаваоци редовно крали нунчаке за кипа. Неуништиви Чак Норис добио је кип у загребачком насељу Слобоштина, и то у једном кафеу. Хрвати су планирали да подигну и споменик Винетуу, али се до данас то није догодило.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)