У КАФАНИ СЕ МУЗИКА НАЈБОЉЕ НАУЧИ: Нема равнодушних када виде и чују "Ла банду", женски тамбурашки оркестар из Новог Сада (ФОТО)
БАШТИНУ негују у свом, младалачком фазону, изворним инструментима и староградским, али пре свега новим, добро познатим мелодијама са свих меридијана, у њиховом избору.
Чланице јединог женског тамбурашког оркестра у Србији, "Ла банда", већ готово деценију освајају срца љубитеља умилних нота, приказујући универзалност тамбурице.
Звук традиционалног инструмента, два века присутног на овим просторима, оплемењују у новом светлу, модернијим репертоаром, веселим обрадама и аранжманима, домаће и стране, истински квалитетне музике. Због тога, "даме с тамбурицама из Новога Сада", где год да наступе, поберу овације публике и отворен позив да понове концерт.
Затекли смо их у студију, на проби, из ког су допирале оријенталне арије.
- Путујемо у Турску, где ћемо 21. маја наступити на отварању фестивала документарног филма, "Балкан панорама филм фестивал" у Измиру - каже Александра Крстић, вокал "Ла банде", иначе професорка енглеског језика.
- Прошлог лета смо учествовале на снимању филма поводом 15 година "Тамбурица феста", чији редитељ, Сали Салији, професор режије на Академији за филм у Измиру, нас је позвао. Припремамо неколико турских песама, певаћу на њиховом језику, а представићемо и наш репертоар.
Милана Вуковић, уметница на приму, докторанд фармације, додаје да се девојке радују наступу и да их посебно занима реакција публике.
- Салији нам је рекао да ће то бити први пут да тамбурашки оркестар наступа у Измиру, а посебно занимљиво домаћинима биће чињеница да је реч о женском оркестру. Потребно је да оријент дочарамо на тамбурици, што је нама забавно са уметничке стране, а то све и јесте у духу "Ла банде" - истиче Вуковићева.
Први наступ на великој сцени, 2014. године на "Тамбурица фесту" на Петроварадинској тврђави, донео им је и прва признања. Освојиле су прву награду публике, уз овације и награду за најбољу песму, а затим су освајале публику и одличја, редом.
- Наступиле смо са песмом "У мом загрљају", сјајног Ђорђа Чавића, с којим и данас сарађујемо и дружимо се. То је била потврда да смо добро кренуле, и наставиле смо у нашем смеру. Недавно смо у Дому синдиката наступале са феноменалним "Легендама" на њиховом концерту, пратиле смо Драгану Мирковић, ту је сарадња са најбољим тамбурашем света, Бранком Баком Јовановићем - прича челисткиња, Јулијана Баштић, професорка и докторанд на Музичкој академији.
Најчешће се представљају обрадама и композицијама писаних за њих, а ускоро ће и промоција њихове прве ауторске песме.
- Александра је написала нашу прву песму, тако да стално допуњујемо репретоар. Свирамо оно што волимо, што нам се допада а слушамо готово све музичке жанрове. Немамо менаџера, све саме радимо, али имамо много контаката и пријатеља и саме бирамо и одлучујемо где ћемо наступати. Људи имају јасну слику, знају шта свирамо и позивају нас на лепе догађаје, тако да ретко одбијамо углавном због времена. То је и поента, да осим тамбурашке музике може да се свира све оно што ми волимо - каже Бранка Биберџић, мајсторица на контри, иначе проценитељ непокретности.
Упркос најезде музичких телевизија и лаких електронских нота током њиховог одрастања, чланице "Ла банде" су се определиле за тамбурицу.
- Свака од нас, појединачно, преко музичке школе, секције у школи... упознале смо се у тим круговима, одлучиле да се дружимо и да нам није приоритет да будемо популарне.
Истина је, нисмо за компромисе, већ нас води жеља да уживамо у дружењу и размени енергије са публиком. Било је много сугестија и предлога са стране да будемо провокативније, комерцијалније, али то нам није циљ. Идемо нашим путем и веома нам је добро - каже Бранка Биберџић.
Сања Ћеран, перкусиониста, службеник је Полицијске управе:
- Приватно слушамо све жанрове, домаћу и страну музику, од наравно, тамбурашке, коју све волимо, нарочито у кафани где се најбоље научи, па све до популарне електронске.
Љубав према музици нас је зближила, колеге тамбураши нас подржавају, увек има нових предлога. Наступале смо највише у Србији, затим у Црној Гори, БиХ, Северној Македонији, Хрватској и Аустрији и увек наишли на добродошлицу публике. Јер, поново су нас звали у више наврата. Надамо се да је корона прошлост и да ћемо поново да се дружимо са публиком, чему се највише радујемо.
Јелена Сабо, примашица, професорка биологије и докторанд, открива:
- Све смо запослене, а имамо и једну студенткињу. Од пет удатих девојака, нас три смо мајке и у оркестру имамо четворо деце. Све то говори да све имамо прегршт обавеза. Једва постижемо да се окупљамо и музицирамо, али жеља нас држи.
ЗНА СЕ ЗА НАС
ПОРЕЂЕЊА са "Фрајлама" и поједине оцене да су тренутно популарније од њих, не дотичу их много.
- Сматрамо да нисмо ми толико познате, али је јасно да се у тамбурашким круговима зна за нас. Оба су женска оркестра и то из Новог Сада, али се умногоме разликујемо, радимо друге ствари. Нама је битно да наставимо нашим путем и да уживамо - каже Милица Лерић, која свира бегеш, а као мастер етномузикологије је професорка у музичкој школи.
ТУРНЕЈА У ЈУНУ
"ЛА БАНДА" се припрема и за значајне наступе на лето.
- Правимо турнеју у јуну, која спаја север и југ, концертима у Инђији и Нишу. Биће то музички мост, а свираћемо наш репертоар и познате песме Србије. Могу да откријем да смо убациле и чувену тамбурашку "Сремачко је село мало...". У августу наступамо на "Тамбурица фесту" у оквиру музичког спектакла "Тамбурашке филхармоније", у којој ће учествовати више од стотину уметника из разних земаља - каже Неда Радман, бас примашица, архитекта у пројектном бироу.
ИМЕСМО СМИСЛИЛЕ НА БРЗИНУ
КРОЗ "Ла банду" је од оснивања оркестра, прошло 17 девојака, а име су на брзину смислиле, непосредно пред премијерни наступ.
- Било је разних идеја и предлога, али пошто се тамбурашки оркестри називају бандама, испред смо само убациле "Ла", да звучи женски. Било је оригинално, говори да је реч о тамбурицама и остало је - каже Љубица Павловић, бас примашица, студенткиња.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)