СУЗЕ ЛИЈУ И НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ: За великим кантаутором и песником Ђорђем Балашевићем жали читава бивша Југославија
СМРТ једног од најзначајнијих југословенских и српских кантаутора Ђорђа Балашевића, који је прекјуче преминуо у Новом Саду од последица короне, само три месеца пре 68. рођендана, ујединила је цео регион. Главна вест у Дневнику 2 на РТС била је одлазак "панонског морнара", Леонарда Коена равнице, па тек онда устоличење патријарха Порфирија.
Од великог песника чија је рима била врхунска поезија, гитарски акорди дивна мелодија, а који се плашио једино да рата не буде, величанствено се опростио његов Нови Сад. Колико је само мушких суза пуштено у петак увече, док су палили свеће испред његове куће у Улици Јована Цвијића и на у једном тренутку дупке пуном Тргу слободе, певајући "Свирајте ми јесен стиже дуњо моја". И јуче су се Новосађани опраштали од свог најпознатијег суграђанина, а испред његове куће неко је оставио поруку - Сада ти рачунај на нас!
Због Балашевића је у Загребу, насред чувене улице Илица, поред свећа и цвећа, исписано ћирилицом "бећарац", алузија на његову песму "Стих на асфалту" која почиње римом: "Да ми је још једаред проћи Илицом, па да бећарац нашврљам ћирилицом." Одата му је пошта и на улицама Сарајева, где је први одржао концерт, након несрећних ратних деведесетих. Град Пула га је молио да им пева у "Арени", а Томпсону су доживотно забранили концерте. Зато су гореле су свеће за Ђолета и на станици у Пули, где је чекао аутобус и свирао гитару, у песми "Опрости ми Катрин". Сарајевски уметник Мидхат Капетановић поделио је на "Инстаграму" дирљиву карикатуру Победника, Вучка и Загија који, погнутих глава, тугују за Ђорђем Балашевићем. Вучко грли малог белог зеца, док је поред њега пар мандарина, баш као у Ђолетовој песми "Неки нови клинци". Статус вечери на друштвеним мрежама био је: "Нисам оволико плакао од кад је умро Тито."
ЈОВАНА: ТАТА, ВИДИМО СЕ У ДВОРИШТУ
ЋОЛЕТОВА старија ћерка Јована Лола Балашевић се потресним речима опростила од оца на друштвеним мрежама. Уз породични снимак на којем је Ђоле са унукама, написала је:
- Мислио сам да ћу вечерас моћи да се искрадем. Какав диван дан! Свако лице које видим је једно сећање. Можда сећање није савршено. Понекад имам успоне и падове. Али сви смо заједно, а вечерас сте моји. Прекршићу обичај и рећи шта сам пожелео док сам гасио свећу: Да вам живот буде срећан као што је мој био. Да се једног јутра пробудите и кажете: Ништа више не желим. 67 година. Зар нису прошле у трену? Волим те тата, подарио си ми најлепши могући живот, видимо се у дворишту.
Људи су емоцијама показали колико су искрено волели и ценили Ђолета. Осећали су се као да им је умро блиски рођак, који им је био екстремно симпатичан. Као да нисмо ни знали колико нам је значио. Али, велики песници не умиру. Они живе заувек. Јер њихове су песме бесмртне.
- Одлазећи, Ђорђе Балашевић је понео велики комад сваког од нас - рекао је рок новинар и публициста Пеца Поповић. - То је чињеница које смо свесни, без обзира на то када смо га последњи пут видели и чули. Откључао је емотивна складишта у сваком од нас, у сваком гаду је нашао неко зрно доброте и захваљујући њему и најгори и најбољи су се осећали боље.
Емоције испред Дома синдиката
ГОТВО сви већи градови у Србији, али и у региону, одали су јуче почаст великом кантаутору. Посебно емотивно било је синоћ у Београду, на Тргу Николе Пашића испред Дома синдиката, где је Балашевић небројено пута одушевљавао верну публику. Маса света, старог и младог, дошла је да се још једном поклони свом Ђолету.
Поповић сматра да је трагедија што је Балашевић отишао на овакав начин, као и да је заслужио много више него што је у животу добио. Бивша СФРЈ, рекао је, жали за Ђолетом јер је напустио све оне који говоре истим језиком и који деле исте емоције, јер није био песник једног простора, већ песник једне ширине. Подсећа и да је Балашевић био песник рођен у једној другој држави, који се обраћао тој држави и који у несрећним годинама није хтео да се одрекне те државе.
- Не можемо ми да се опростимо од њега, он ће остати у коду, у ДНК сваког од нас, који смо икад били дирнути неком његовом песмом - наглашава Поповић. - Тога не можемо да се одрекнемо. Ако бисмо се одрекли Балашевића, одрекли бисмо се оног најфинијег у нама.
НАЈБРЖЕ ПРОДАВАНИ КОНЦЕРТИ
СВОЈЕ почетке Балашевић је градио величанственим корацима, први низ од осам концерата у београдском Дому синдиката, распродао је давне 1980. У истој дворани 2018. одржао је свој последњи низ од пет концерата, за које су се редови до фонтане, формирали још од јутра. Никада се ништа није тако брзо продавало као карте за Балашевићеве концерте, поручују из "Београдске арене". За сат времене све оде и падну сајтови. Ђоле је зиму 1982/1983. провео на турнеји, на којој је први пут распродао Сава центар. Његови новогодишњи концерти су отада постали традиционални, имао је серије од 10 до 12 наступа, а укупно је у тој дворани певао 130 пута.
Оног због чега се разликујемо од гадова, од нетолерантних људи. Он је долазио са простора где се подразумевала толеранција и доброта. То га је коштало, али он је својим делом прелазио преко свих слабости и недостатака који су му приписивани.
Након што је отпевао "Рачунајте на нас" и "Трипут сам видео Тита", и смрти доживотног маршала, Балашевић је слутећи крваву трагедију која се спрема 1986. написао антологијску и кључну песму читаве екс-Ју сцене, "Не ломите ми багрење", у којој је проговорио о страдању обичних људи који су још од осамдесетих трпели бесмислено и подмукло насиље у југословенској аутономној покрајини Косово и Метохија, од стране Албанаца - "Никада злотвора доста, суша ми уништи бостан, и лед се проспе пред жетву, ал лед је лед, а ред је ред. И прекардашило, им'о сам багремову шуму тамо доле према другу, па сам чекао, ред је ред, полако комшије, не може само да се уђе, да се руши туђе, лепо сам им рекао, не ломите ми багрење..."
- У тренутку када је написана, Срби су се селили са Косова и она је функционисала у том смислу, као српска песма - испричао је својевремено Балашевић. - То је песма за све оне који покушавају да имају неки свој живот, своје мале празнике, недеље, породичне фотографије, ритуале, клинце, излете, а онда их неко отера, сруши им куће, запали мостове у име неких виших, девијантних циљева.
За њом је дошла и "Само да рата не буде", коју је снимио уживо са дечјим хором. Ђоле није разумео "лудило међу људима", али је био први музичар из Србије који је после ратних сукоба одржао концерт у Сарајеву. Две ноћи је пунио "Скендерију", а први концерт отворио је дрхтавим гласом, једва се суздржавајући да не заплаче:
- Добро вече, Сарајево, ратови пролазе, људи остају!
НОВАК ЂОКОВИЋ
ХВАЛА ЗА СТИХОВЕ
УЗ Балашевићев цитат "Не вреди нам бринути децо, све је то записано тамо негде горе у звездама", Новак Ђоковић се од "панонског морнара" опростио речима:
- Срећно ти путовање према звездама. Хвала ти за све стихове који остављају велики траг у вечности.
АНА БРНАБИЋ
ДУГУЈЕМО МУ МНОГО
- БАЛАШЕВИЋУ дугујемо много, а његове песме памтићемо вечно, јер уметност не познаје време, не познаје границе и никада не престаје.
НИКОЛА ЈОКИЋ
ВЕЛИКИ ГУБИТАК
- НИСАМ стигао да га упознам, да му се захвалим што ми је помогао да "преварим" садашњу жену да ми буде девојка, а сад жена. Жао ми је због тога и мислим да је ово велики губитак за све нас који смо га волели.
ЛЕПА БРЕНА
- ОТИШАО је још један велики прави песник, човек који је певао о љубави и животу на нама близак начин, веома оригиналан и јединствен, човек кога смо волели јер је био достојанствен. Оставио је иза себе неизбрисив траг у уметности. Нека му је вечна слава.
МАЈА ГОЈКОВИЋ
ВОЛЕЛЕ ГА ГЕНЕРАЦИЈЕ
- ПРЕРАНО нас је напустио један од највећих кантаутора на овим просторима, познати музичар, композитор и текстописац Ђорђе Балашевић. Уз његову музику генерације су стасавале. Одласком "панонског морнара" музичка сцена остала је сиромашнија за једног великог музичара. Остаће упамћен по песмама које је стварао.
"ВАН ГОГ"
ЗБОГОМ, ЂОЛЕ
- ЈЕДРА наше младости које си пунио мастилом од суза и радости, с тобом одлазе у сан, али не и у заборав. Збогом, Ђоле!
МАСИМО САВИЋ
НАЖАЛОСТ, ОТИШАО СИ
УЗ Балашевићеву песму "Кад одем", Масимо Савић је написао:
- Нажалост, отишао си. И тугујем. Ретко се овакви људи рађају, у ствари, можда више никада...
ЦЕЦА РАЖНАТОВИЋ
МИРНО МОРЕ, МОРНАРУ
- ПАНОНСКИ морнару, плови по мирним морима царства небеског. Почивај у миру велики песниче!
ДЕЈАН СТАНКОВИЋ
- ОБЕЛЕЖИО ми је детињство, унео у мене много емоција и научио ме како се воли, како се слушају песме и како се о њима машта. Колико сам само пута у кафани наручио "Драго ми је због мог старог" и "Свирајте ми јесен стиже дуњо моја". Ово је велики ударац за све нас. Он од мене никада неће отићи, његове песме, дух и неко ко ме научио шта је то љубав кроз песме, остаће заувек записан.
"ХЛАДНО ПИВО"
БАГРЕМ СЕ СЛОМИО
- ЦИРКУС је отишао, багрем се сломио, али долазе неки нови клинци, рачунамо на њих.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)