МОЈЕ ЛУДО СРЦЕ (2.): Плоча за рођендан
ПОВОДОМ прославе десетогодишњице рада Великог забавног оркестра Радио Београда, 1958. на Коларчевом универзитету уприличен је концерт, а поред Олге Николић, Лоле Новаковић, Маре Поповић и Душка Јакшића, наступио је и Ђорђе Марјановић, који је у то време већ изводо песму "Звиждук у осам" Дарка Краљића, која ће му постати један од највећих хитова и заштитних знакова. Након што је отпевао песму, аплауз није престајао.
После концерта, диригент оркестра Војислав Симић упознао га је са Душком Раданчевићем, који је водио групу забавних и народних певача по Југославији, па је Ђорђе кренуо на своју прву турнеју, на којој се спријатељио са Лолом, Душком, Чкаљом, Мијом...
Пресудни тренутак Марјановићеве каријере био је наступ на концерту у Нишу 1958. "Забавне вечери", који је снимао Радио Београд. Појавио се као аутсајдер, али је одушевио публику својим позоришним наступом. Када је конферансије најавио да "пева Ђорђе Марјановић", људи су прво сумњичаво вртели главама. После његове тачке, публика је била одушевљена.
Скандирали су "Ђорђе, Ђорђе", а он је био ван себе од радости што су му упамтили име.
Критичари су приметили "недостатак певачког талента и пркосно понашање". Оспоравали су му глас и замерали да то што ради није певање, док су други говорили да је унео нешто ново на сцену, јер је у свој наступ укључио позоришне покрете и плесао. Бацио је сако у публику. Жилбер Беко је био поражен. Годинама касније, Горан Бреговић ће му дати шармантну титулу "први југословенски рокер". Да су питали публику, за њих је "њихов Ђорђе" - био највећи, без конкуренције.
- Моји концерти су обједињење музичке, драмске, балетске и на крају сликарске уметности - објашњавао је Марјановић.
- Није ли то мој танани мозаик, игра мојих боја? За успешну каријеру нужно је што више радити. Сваки следећи пут мора да буде боље. На сваком концерту певам као да ми је први и последњи. Дајем све од себе, сваки делић гласа и тела.
ПОХВАЛА ОД ЕДИТ ПЈАФ
ПЕСМА "Милорд" из 1959. године, на текст Јорга Мустакија и музику Маргарет Моно, коју је маестрално отпевала француска музичка икона и шансоњерка Едит Пјаф, доживела је огроман успех у целом свету и своје верзије на немачком језику (Лале Андерсон, Кори Брокен), енглеском (Лолита, Лајза Минели, Шер, Тереза Бруер, Френки Вон...), чешком (Хана Хегерова, Марта Балејов), италијанском језику (Далида, Милва, Изабела Федели)... Када су чувену Едит Пјаф питали коју композицију из свог репертоара у извођењу страног певача највише цени, одговорила ке да је то југословенски "Милорд" Ђорђа Марјановића.
Говорио је да публика на концерту реагује тачно као и његови нерви. Никада није имао потребе да наређује публици "Хајде, сад сви заједно", а, ипак, кад год је био тренутак, они су и без позива певали са њим:
- Узбудим се тада. Пођу ми сузе. Ја се, видите, осећања никад нисам стидео. Свом идолу Душку Јакшићу говорио сам "ви", све до 1970. када сам му написао текст за једну песму и притом хтео да умрем од силног узбуђења.
Публика је тражила да Радио Београд чешће емитује Марјановићеве песме. Радио станице из целе СФРЈ почеле су да позајмљују једне од других траке са његовим песмама. Само фонотека Радио Београда је, на пример, 1963. имала више од 160 Ђорђевих снимака. Након што га је познати оперски уметник и уредник у Радио Београду Бранко Пивнички шест месеци бесплатно обучавао певању, Марјановић је примљен за сталног сарадника у Радио Београду.
- Ђорђе, свакодневно добијамо писма из Београда и унутрашњости и публика тражи да те чује - рекао је певачу један од тадашњих главних уредника у радију Љубомир Коцић.
- Имаш студио недељу дана. Са "Плавим ансамблом" сними шта хоћеш, без обзира на то колико ће трајати.
За три дана и три ноћи, Ђорђе је снимио 12 песама - "Звиждук у осам", "Адио, Марија", "Стари фрак", "Лазарела", "О, какав Месец", "Вера".., и отишао на одслужење војног рока у Љубљану, а потом у Титоград. Као војник у Љубљани, на свој 28. рођендан, добио је од Радио Београда писмо којим га обавештавају да је основан погон за производњу грамофонских плоча.
- Драги Ђорђе, овом приликом обавештавамо те и о томе да је прва наша плоча "Музика за игру" снимљена благодарећи теби - писало је, између осталог, у писму.
У пакету је била лонгплеј плоча са његовим именом и осам композиција. Била је то прва плоча коју је ПГП РТБ штампао на својим машинама.
Препоручујемо
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)