КАКАВ ПОЧЕТАК ЕУРО 2024: Евроголови, искључење, ако се по јутру дан познаје...

Александар Илић

14. 06. 2024. у 22:53 >> 22:58

НА НЕВЕРОВАТАН начин почело је Европско првенство у фудбалу које се игра у Немачкој. Домаћин је против Шкотске отворио ЕУРО 2024, а меч на Минхенској арени обиловао је узбуђењима - на крају, тријумфовали су немачки "панцери" резултатом 5:1 (3:0)

Немачка је од старта била расположена за игру, контролисала је сваки њен аспект, док од Шкота остаје упамћено весеље навијача на улицама Минхена, и атмосфера коју су на почетку меча направили. Похвала о њима само толико јер...

Већ од 10. минута повео је домаћин. Флоријан Вирц је постигао први гол на овогодишњем Еуру:  проиграо је Тони Крос Џошуу Кимиха, а он "спустио" лопту на шеснаестерац, где је Вирц распалио по њој и сместио је у мрежу..

КЛИКНИ И УЗМИ 3000 БОНУС
ДОБРОДОШЛИЦЕ БЕЗ ДЕПОЗИТА

Девет минута касније Џамал Мусијала увећао је предност, а поново је кобна била десна страна. Каи Хаверц је преварио свог чувара, додао до Мусијале, коме није било тешко да се упише у стрелце. Била је то најава његовог изврсног издања, које му је и донело награду за најбољег играча меча.

Али, већ тада, млади фудбалери Немачке исписали су својим головима историју. По први пут на Европском првенству два уводна гола постигли су играчи млађи од 21 године.

У 43. минуту додатна главобоља за госте било је искључење Рајана Портеруса који је оборио Илкаја Гундогана у шеснаестерцу, а Каи Хаверц је постигао гол за 3:0 након 45. минута. То је, уједно, било први пут да на неком великом такмичењу Панцери постигну три поготка за једно полувреме.

Портеус је на жалост својих навијача ушао такође у историју, али неславну. Он је први фудбалер још од Александра Драгојевића (Аустрија - Мађарска) 2016. који је искључен на отварању ЕУРО 2024. Такође је био први Шкот који је искључен на првом мечу неког великог турнира још од Крејга Барлија 1998. године.

Доста спорији ритам игре десио се у другом полувремену, јер нису имали потребе Немци да журе, али...

Непосредно након што је Никлас Филкруг ушао у игру, успео је из првог контакта са лоптом да у 68. минуту постигне еврогол: са велике удаљености послао је прави пројектил под пречку, за четири разлике у корист "панцера".

У самој завршници ауто-голом Ридигера смањили су Шкоти на 4:1, али то као да је разбеснело Немце, који су након прелепе акције преко Емреа Џана у трећем минуту надокнаде поставили коначних и, по свему заслужених (а за Шкоте болних) 5:1.

ШКОТСКА - НЕМАЧКА 5:1 (3:0) (Вирц 10', Мусијала 19', Хаверц 45'п, Филкруг 68', Џан 90+3' - Ридигер 87')

90+3' ГОЛ НЕМАЧКА! Емре Џан се након прекида и убацивања по левој страни наместио, а Ангус ган није могао да стигне.

90' Три минута продужен је меч.

87' ГОЛ ШКОТСКА! Макена је послао добру лопту ка голу, на путу ју је Антонио Ридигер послао у мрежу

76' Поништен гол Немачке! Филкруг се нашао у доброј прилици, био је мало иза последњег играча одбране.

68' ГОЛ НЕМАЧКА! Филкруг је из првог контакта са лоптом постигао еврогол!

59' Мусијала је проиграо Гундогана, који бива изблокиран. Поново се Немци играју фудбала, док ривал покушава да одбрани живу главу.

58' Флоријан Вирц се нашао у доброј прилици, лоше је захватио лопту, нема промене резултата.

55' Доста другачији почетак другог полувремена. Не желе Немци да ризикују повреде, успорили су темпо игре.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ИСТОРИЈА: Немци одушевили на ЕУРО 2024, а о њиховим бисерима ће се причати

46'  Настављен је меч.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' ГОЛ НЕМАЧКА! Каи Хаверц извео је једанаестерац. Био је сигуран.

43' Након прегледа ВАР снимка досуђен је и пенал за Немачку. Рајан Портеус је оборио Гундогана, стартовао је директно на ногу. Добио је Портеус црвени картон

40'  Велика шанса за Немачку. Кимих је по десној страни послао лопту, шутирао је Гундоган, у наставку је блокиран ударац Кроса.

27' Спреман је за прекид био Ангус Ган. Хаверц је шутирао, одлична одбрана голмана гостију.

24' Кристи је оборио Мусијалу, деловало је да је у шеснаестерцу. Ипак неколико сантиметара ван се догодио дуел.

19' ГОЛ! НЕМАЧКА! Мусијала је увећао предност домаћина. Неколико минута затишја опустило је Шкоте. Пробили су поново Немци по десној страни. Каи Хаверц је преварио чувара, одиграо повратно додавање за Мусијалу, који је лако погодио за увећање вођства.

10' ГОЛ НЕМАЧКА! Флоријан Вирц постигао је први гол на Европском првенству. Одлично је проиган са десне стране, Тони Крос је послао лопту до Кимиха, а Вирц са шеснаест метара уз стативу матира Гана који је имао лопту на руци.

9' Тотална иницијатива Немачке. Шкотска се повукла на своју половину и чекају шансу из контри, за сада домаћин има доминацију у поседу.

2' Одлично је постављен био Ангус Ган, Флоријан Вирц је био у доброј прилици.

1' Почела је утакмица, први напад имала је Немачка.

20.54 - Супруга Франца Бекенбауера је изнела пехар на терен. Уз велике овације навијаче и са сузама у очима поздравила је навијаче.

УЕФА је постхумно доделила признање Бекенбауеру!

20.53 - Свечано је отворено Европско првенство у фудбалу - ЕУРО 2024

20.08 - Навијачи у одличном расположењу долазе на стадион и исчекују почетак меча.

20.04 - Познати су састави за меч.

НЕМАЧКА - ШКОТСКА

Стадион: Минхенска арена

Судија: Клемен Турпан

Немачка: Нојер Ридигер, Тах, Кимих, Хаверц  Крос, Мусијала, Вирц, Гундоган - Андрич

Шкотска: Ган, Ралстон, Робертсон Мектомини, Тирни, Мекгин, Мекгрегор, Адамс, Кристи, Хендри, Портеус

19.40 - У овом блогу, док не почне да се игра фудбал - јављаћемо вам шта се дешава на самом стадиону. Али, како је веома, веома занимљиво и ван стадиона (нажалост, нису лепи разлози; напротив!) позивамо вас да погледате и наш целодневни блог посвећен ЕУРО 2024, јер су Шкоти у овим тренуцима врло, врло бесни. Изван стадиона.

19.38 - Главни судија меча биће Клемон Турпан из Француске. Ово ће уједно бити први сусрет вечерашњих ривала од квалификација за Еуро 2015. када су Панцери славили 2:3. Репрезентација са Острва победу чека од 28. априла 1999. године, тада је Шкотска добила резултатом 0:1 у пријатељском сусрету.

19.20 - Шкоти ће наступати у тамнијој опреми, а похвалили су се заставама које ће красити њихов дрес пред данашњи меч.

19.10 - Велики број шкотских и немачких навијача упутио се на стадион. Органи реда су на сваком кораку.

19.00 - Фудбалери Шкотске изашли су да осете терен на Минхенској арени.

18.53 НИКОЛА ДРИНЧИЋ ЗА "НОВОСТИ" ПРЕД ЕУРО 2024: Србија традиционално игра боље против тежих противника

18.14 - ФРКА У НЕМАЧКОЈ: Хитно испражњена фан зона због страха од терориста!

УОЧИ МЕЧА

Анкета

Ко ће победити у мечу Немачка - Шкотска?

Нема сумње да ће домаћин бити јако мотивисан како би се пред домаћом публиком представио у што бољем светлу.

Јуриће "панцери" четврту узастопну победу против Шкотске, која је последњи тријумф над Немачком остварила пре 25 година.

НЕМЦИ БЕЗ ПРЕМЦА

Ниједна репрезентација у Европи није наступала на ЕУРО више од Немачке. Дебитовали су 1972. године, и нису до данас пропустили ниједан турнир, биће им 14. пут да наступају.

Поред Немачке, и Шпанија има три титуле шампиона Старог континента, што их чини најуспешнијим тимовима.

На последњој европској смотри 2020. године Немачка се није прославила. Елиминисани су у осмини финала од Енглеске.Немачку предводи некадашњи тренер Хофенхајма, Лајпцига и Бајерна из Минхена Јулијан Нагелсман, који је заменио Хансија Флика на селекторстој позицији 22. септембра 2023.

ШКОТСКА ПОД ДИРИГЕНТСКОМ ПАЛИЦОМ СТИВА КЛАРКА

После двадесетчетворогодишњег одсуства са Европског првенства, Шкоти су успели да се пласирају на Евро 2021. године, а потом и на друго узастопно. На турниру чији домаћин је био цео континент такмичење су завршили на дну групе Д у финалу, а једини бод им је дошао након ремија 0:0 против Енглеске на Вемблију у другом колу. Изгубили су 2:0 од Чешке и 3:1 од Хрватске, оба пута у Глазгову.

Екипу Шкотске са селекторске позиције предводи бивши ас Челсија Стив Кларк. Играчи долазе из бројних тимова из Премијер лиге, Чемпионшипа, као и шкотских великана Селтика и Ренџерса. Најпознатији су ветерани Ливерпула Ендру Робертсон и Манчестер јунајтеда Скот Мектоминеј.

Шкоти су квалификације за Европско првенство окончали са 17 бодова, четири мање и иза првог у групи А, тима Шпаније, али са шест бодова више од трећепласиране Норвешке.

НЕМЦИ ФАВОРИТИ

Фаворит на мечу је Немачка, пре свега због тога што ће већи број навијача на трибинама стадиона у Минхену бити из земље домаћина. Поред тога, играчки квалитет је несумњиво на страни домаћина. Шкотска може да буде агресивна, а уколико наметне чврсту игру имаће прилику да угрози гол Немачке. Такав приступ су показали у квалификацијама за Евро, када су нанизали пет узастопних тријумфа на почетку циклуса.

Селектор Немачке, Јулијан Нагелсман истакао је да постоји притисак у његовом табору пред почетак турнира.

- За играче, а и за мене као селектора, учешће на турниру на домаћем терену је јединствена прилика. Постоји притисак, али и радост, надам се да можемо то да видимо на терену, и онда бисмо могли да имамо сјајан турнир, рекао је Нагелсман.

Стив Кларк, стратег Шкотске навео је да његов тим очекује тешку утакмицу.

- Немачка ће бити веома добра, они су домаћини и не желе да изневере публику. Када дође на велику сцену, селекција Немачке је увек једна од најопаснијих. Очекујемо тешку утакмицу, али надамо се да ћемо и Немачкој пружити тежак меч, казао је Кларк.

Бонус видео: Ово су деца скандирала Бугарима на мечу Србија - Бугарска у Лесковцу

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00

НЕЗАПАМЋЕН СКАНДАЛ: УЕФА згрозила сав нормалан свет, Убиј Србина је дозвољено певати на ЕУРО 2024!

НЕЗАПАМЋЕН СКАНДАЛ: УЕФА згрозила сав нормалан свет, "Убиј Србина" је дозвољено певати на ЕУРО 2024!

Истрага УЕФА поводом скандала на Европском првенству у фудбалу, када су хрватски и албански навијачи заједно певали "Убиј, убиј, убиј Србина, Србина, Србина!" заправо је једна велика шарена лажа, чији је закључак да је поменуто скандирање, заправо, дозвољено. Јер - кажњиво није.

27. 06. 2024. у 17:10