ИСПРАВКА: Није тачно да се у БиХ олимпијска медаља награђује са 2.300 евра
Раније је објављена информација да у случају да неко од босанских спортиста и освоји медаљу, што би био историјски резултат, добио би 2.300 евра, али та информација није тачна и демантована је.
Поједини портали из региона, али из Србије, а међу којима и портал Новости, објавили су унутар вести о висини награда за освојене медаље на Олимпијским играма у Токију да Босна и Херцеговина својим освајачима медаља исплаћује 2.300 евра по медаљи, што није тачно.
На основу текста организације Раскринкавање.ба, утврђено је да није истина да Босна и Херцеговина исплаћује 2.300 евра без обзира на то да ли се ради о злату, сребру или бронзи и ту информацију је демантовао Олимпијски комитет Босне и Херцеговине.
У овом тексту је на основу тога измењен наслов, као и наводи у тексту који се односе на спорну тврдњу.
ИЗМЕЊЕН ТЕКСТ:
Медаље на Олимпијским играма имају и новчану вредност. Наиме, све државе дају паре освајачима одличја. Србија даје 70 хиљада евра за злато, а по десет мање за сваки корак ниже на победничком постољу. Неки дају и више, али Хрватска на пример даје много мање.
Хрватска златну медаљу на Олимпијским играма награђује са 200.000 куна или 27.600 евра. Толико ће добити Матеа Јелић која је освојила најсјајније одличје у теквондоу. Сребро, које за сада нико од Хрвата није освојио, влада награђује са 17.300 евра. Бронза, коју је освојио Тони Канает, у Хрватској вреди 12.200 евра, пише хрватски Индеx.
Црна Гора злато награђује са 35, сребро са 30, а бронзу са 25 хиљада евра. Раније је објављена информација да у случају да неко од босанских спортиста и освоји медаљу, што би био историјски резултат, добио би 2.300 евра, али та информација није тачна и демантована је.
-Из Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине су нам, пак, потврдили да такву одлуку ова институција није донијела. На питање како је регулисано награђивање спортиста у случају освајања награда на Олимпијским играма, упутили су нас на Правилник о категоризацији спортиста Босне и Херцеговине (Службени гласник број 52/16), који је донијело Вијеће министара БиХ, на приједлог Министарства цивилних послова - наводи се у анализи раскринкавања.
Према овом правилнику, спортисти/киње који су освајачи/це медаља на Олимпијским играма имају право на једнократну новчану награду која се исплаћује у првој наредној години након оствареног резултата (категорија - врхунски спортиста међународног разреда). Поред тога, имају право и на једнократну новчану награду на годишњем нивоу након што испуне услове за одлазак у пензију (категорија - заслужни спортисти).
Како се наводи, одлуку о висини једнократне новчане награде за категорисане спортисте доноси Вијеће министара Босне и Херцеговине, на предлог Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине, за сваку годину. Минимални износ награде није прописан, а максималан износ једнократне новчане накнаде који може остварити заслужни/а или врхунски/а спортиста/киња не може бити већи од 15.000 КМ. Максималан износ гранта за дођелу новчаних награда за заслужне и врхунске спортисте међународног разреда не може бити већи од 150.000 КМ", пише раскринкавање.ба.
Препоручујемо
ВИКТОР ТРОИЦКИ: Био сам против да Новак учествује у дублу, он је то желео!
29. 07. 2021. у 20:30
НОВАКА ПИТАЛИ ДА ЛИ ЈЕ УМОРАН: Имао је кратак одговор, јасно је да жели трофеј!
29. 07. 2021. у 17:26
ПАРНИ ВАЉАК ЖЕЛИ БОДОВЕ У ГОСТИМА: Жељкова чета не сме да уђе у ритам Париза!
ПАРТИЗАН ће у осмом колу Евролиге гостовати Паризу.
07. 11. 2024. у 08:55
"ДЕЛИЈЕ" ГЛЕДАЈУ И НЕ ВЕРУЈУ: Руси дошли у Београд да навијају против Црвене звезде - и све су одушевили!
Непосредно уочи утакмице Лиге шампиона у којој Црвена звезда и Барселоне играју на стадиону "Рајко Митић", испред једног београдског хотела било је баш "живо".
06. 11. 2024. у 18:31
ТИБЕТАНСКЕ МУДРОСТИ ЗА СРЕЋАН ЖИВОТ: Ни непријатељ не може да ти науди ако овако научиш да живиш
ТИБЕТАНСКЕ мудрости популарне су широм света и сигурно можемо научити много из њих.
07. 11. 2024. у 07:31
Коментари (0)