ИНТЕРВЈУ: ЗОРАН ТЕРЗИЋ, СЕЛЕКТОР ОДБОЈКАШИЦА "Ни најбољег јела нема без добрих састојака, тако је и са тимом"
НИЈЕ претерано тешко препознати добру одбојкашицу. После неколико тренинга се види да ли клинка има физичке предиспозиције, таленат за одбојку и јак карактер. Добра одбојкашица је борац. Она може да падне, сви то радимо, али је најбитније да брзо устане.
Потребно је да зна да поднесе пораз, као и да се брзо опорави и крене даље. Срећни смо што су наше одбојкашице лепо васпитане и да, чак и кад имају много обавеза, прихватају да играју за репрезентацију Србије. Тако се понашају врхунски спортисти.
Каже ово, у разговору за "Новости", Зоран Терзић, селектор женске одбојкашке репрезентације Србије. Док је нација под утиском сјајних успеха наших одбојкашица које су се из Токија, са ОИ, вратиле са бронзом, пред њима је нови изазов. Јуче су већ започеле припреме за Европско првенство које се одржава од 18. августа до 4. септембра у Србији, Бугарској, Хрватској и Румунији. Још једном бране титулу првака Европе, коју су освојиле и на претходном првенству.
Када се погледају медаље које је наша репрезентација освојила, од свих играчица и чланова стручног штаба, једини је селектор Терзић учествовао у свим успесима. У данашње време када се селектори мењају после само неколико утакмица, после једне или две сезоне, када не могу да "споје" ни олимпијски циклус, он је две деценије на челу једног тима. На челу екипе победника.
- Немамо времена да уживамо у успеху. Никад га нисмо ни имали - каже отворено Терзић.
- Одбојка је специфичан спорт. Много обавеза, много припрема, такмичења. Немамо времена за славље, уживање, одмор. Одмах се иде на следеће такмичење - клупско или репрезентације.
о Конкуренција на ЕП је велика, сви се труде да вам "отму" медаљу. Каква су ваша очекивања?
- Ова екипа је мало различита од оне која је освојила светско првенство 2018. А тимови из Италије, Русије, Турске вероватно ће имати амбиције да заврше такмичење на победничком постољу. Сигурно је да неће бити лако, али навикли смо да се боримо. Увек имамо исти план: не боримо се за злато, сребро, него за прву следећу утакмицу. Она је најважнија. Кад размишљамо о медаљи, најчешће је не освојимо. Ако све буде у реду што се короне тиче и ако буде допуштено гледаоцима да присуствују утакмицама, имамо малу предност, пошто играмо код куће.
о Колико је важна подршка публике на утакмици?
- Веома је важно да је публика присутна, нарочито ако навија за нас. Све је другачије. То је посебан облик енергије који се јавља код играчица. Адреналин и све друго расте. Сигурно је да оне другачије играју у празној и пуној сали, а ни противничкој екипи није свеједно. У сваком случају, присуство публике на утакмици много значи.
ИГРАЧИЦЕ
као Тијана Бошковић рађају се једном у 100 година
о Из Токија сте се вратили са бронзом. Да ли сте задовољни постигнутим?
- Увек идемо на то да победимо. То јесте наш циљ, поготово после успеха које смо остварили претходних пет година. Били смо први на два европска и на светском првенству и логично је било да и на Олимпијским играма јуримо медаљу. Али, екипа је била другачија, недостајало нам је неколико важних играчица, били смо несигурни. На крају смо, ипак, успели.
о Откако сте постали селектор, а има томе 20 година, готово да нема турнира на коме наше одбојкашице нису освојиле медаљу. У чему је тајна, с обзиром на то да је женска одбојка била на маргинама пре вашег доласка?
- Моја улога је да пробам да направим најбољу екипу и да извучем најбоље из ње. Али, и када правите најбоље јело код куће, потребни су добри састојци да би оно било врхунско - ако умете да га направите. Ако немате квалитетне састојке, можете да будете велемајстор кувања, али јело неће бити добро. Тако и овде, квалитети играчица пресуђују да ли ћемо бити у врху или не.
НЕКЕ СТВАРИ НЕ МОГУ СЕ ПЛАТИТИ
- НИКАД нисам озбиљно размишљао да променим репрезентацију - признаје Терзић.
- Кад су ми Руси понудили да будем селектор њихове репрезентације, рекао сам да је то можда једина коју бих волео да водим осим српске. Они су нам блиски. Али, заиста, никад нисам озбиљно размишљао да напустим наш тим. Новац ми није пресудан. Клупска прича је важнија. А неке ствари не могу да се плате новцем.
Да би тим функционисао стручни рад мора да буде на врхунском нивоу, али, пре свега, играчки кадар мора да буде веома квалитетан и морамо да имамо подршку Одбојкашког савеза, државе, јер без тога је немогуће да се обезбеде адекватни услови за репрезентацију. Репрезентација која јури медаље на великим светским такмичењима мора да има исте услове као све друге да би могла да дође до таквих резултата. Срећни смо што последњих година имамо квалитетне играче.
о И поред тога што одбојкашице нижу невероватне успехе, реалност је да у Србији никада неће бити међу најпопуларнијим спортистима...
- Одбојка код нас није популарна као фудбал и кошарка. Једноставно је тако. Али, последњих година много нас више препознају него раније. Свесни смо да никад нећемо стићи фудбалере или кошаркаше. Задовољни смо да будемо међу прва три, четири спорта код нас.
о С обзиром на то да сте некада водили мушку екипу, можете ли нам рећи да ли је теже направити женски тим, у коме одбојкашице функционишу као једно?
- Љубомора је подједнако присутна и у мушким и у женским тимовима. Постоје особе које умеју да направе проблем, које мисле само о себи. Али, тога има у сваком спорту, и у мушким, и у женским екипама.
о Ипак, рад са женама за мушкарца није увек лак посао...
- Разлике су минималне. Чињеница је да су жене емотивније од мушкараца и оно што им се догађа на тренингу и у животу много више утиче на то како ће да играју. Сигурно да лош однос са дечком, проблеми у породици и школи сметају и на терену.
ПРЕСУДНА УЛОГА
- ИМАМО сјајне одбојкашице - каже Терзић.
- Ми им, са клупе, помажемо колико можемо. Покушавамо да их релаксирамо кад су нервозне, да их неком шалом доведемо до тога да не посумњају у себе. Њихова улога је пресудна, а наша помоћ добродошла.
о Неколико одбојкашица које су годинама биле стубови репрезентације последњи пут ће обући дрес са националним грбом...
- Тек ћемо да видимо ко ће отићи. Догађа се да играчи најаве одлазак, али се касније предомисле и играју још неколико година. Чињеница је да ћемо тешко наћи добре замене које ће играти тако добро. Донекле је важно да освајамо медаље, или четврто и пето место, али је много битније да се одржи континуитет добрих резултата и присуство на великим такмичењима.
о На надметањима су све очи упрте у Тијану Бошковић. Да ли имамо још тако талентованих играча?
- Нема на свету, а камоли код нас. Такви играчи се рађају једном у сто година. Скоро да је немогуће да се појави још једна таква одбојкашица. А талентованих има. Младих и добрих којима треба времена да своју перспективу преточе у квалитет и да заиграју за репрезентацију на врхунском нивоу. Потребно је много припрема да би дошле на ниво на ком су играчице из садашњег тима. Зато морамо да будемо стрпљиви.
о Да вам је неко пре двадесет година рекао да ћете толико дуго водити српску репрезентацију, шта бисте помислили?
- Вероватно бих му рекао да иде да посети доктора. И данас ми из те перспективе делује невероватно. Нисам се надао ни да ћу толико дуго водити наш тим, нити да ћемо остварити толике победе. Наша одбојкашка екипа је била у другој или трећој класи европских и светских тимова и ни у лудилу нисмо могли да претпоставимо шта ће се десити. И за мене је тај успех био велико изненађење.
о Ми памтимо само радост и медаље, а шта су били проблеми са којима сте се суочавали?
- Било је, наравно, тешких ситуација. Када није ишло, када смо играли слабо, када рад није давао резултате, кад су се јављале сумње да то што радим није добро. Имао сам велику подршку Савеза, и разговором и договором смо све проблеме решавали. Хтео сам да одем 2009, јер смо играли веома слабо. Убедили су ме да останем, зато што смо били одређени за домаћина европског првенства 2011. године и - освојили смо злато. Оног момента кад не будем имао мотива ни енергије да наставим напустићу овај посао. Једноставно, без тога не може.
о Који су циљеви које сте још поставили испред себе?
- Држи ме управо то да идемо још даље, да освојимо још медаља, да пробамо да оборимо још неке рекорде. Све ме то и даље држи и мотивише.
Препоручујемо
ОБОЈКАШИЦЕ СРБИЈЕ СПРЕМНЕ ЗА ЕП: Продаја улазница од понедељка у подне!
08. 08. 2021. у 21:26
ПРИЗНАЊЕ СРПКИЊИ: Тијана Бошковић најбољи коректор олимпијског турнира у Токију
08. 08. 2021. у 12:08
ФОНСЕКА НЕ РАЧУНА НА СТРАХИЊУ ПАВЛОВИЋА? Српски репрезентативац пао у други план, минутажа му је све мања
НЕКАДАШЊИ фудбалер Партизана би могао да преседи и трећи узастопни меч Милана уколико га Фонсека не буде користио на вечерашњем сусрету са Ђеновом (20.45).
15. 12. 2024. у 07:40
РУСИЈА ОДУШЕВЉЕНА СЦЕНОМ ИЗ БЕОГРАДА: Руси ово неће заборавити (ФОТО)
Русија има посебан разлог за задовољство. А његово место постојања је Србија. Тачније - Београд.
15. 12. 2024. у 13:56
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)