ПРВО САМ СРБИН, ПА САМ ФУДБАЛЕР! Како су наши спортисти легендарним изјавама пробили блокаду у западним медијима (ИСПРАВКА)
НА ДАНАШЊИ дан, пре 23 године, 24. марта 1999. почео је прави почело је бомбардовање мале СР Југославије и прави пакао на земљи.
Терористички напад који је трајао 78 дана однео је животе 2.500 људи, међу њима и 79 деце. Рањено је 12.500 људи. Уништено је 25.000 објеката, 1.065 километара путева и пруга, 14 аеродрома и 39 болница и домова здравља.
Односећи се према међународном праву као да не постоји, решени да Србији отму Косово, језиком голе силе и пропагандних лажи који су Србе као жртве албанског терора претворили у агресоре, САД и њени послушници су погинуле које су они убили назвали најциничнијим могућим изразом убица - колатералном штетом.
Свет је углавном немо гледао, Савет безбедности и Уједињене нације немоћни да спрече бруталну једнострану агресију на суверену земљу, на крају 20. века. Никада и нико из НАТО-а, до данас није оптужен за ратни злочин, о некаквим санкцијама за САД, наравно, није било речи. Као, уосталом, и у свим досадашњим случајевима крвавих ратних похода САД и НАТО-а ради успостављања светског поретка онаквим каквим су га замислиле архитекте из Вашингтона и они који им се клањају.
Овај текст је прилог сећању из угла нашег спорта и спортиста, који су били међу најгласнијима у осуди агресије. Као и на војном аспекту, тако је СР Југославија била пропагандно и информативно инфериорна, па су вапаји за правдом могли да се чују само од оних који су већ били негде расути у свету.
Горана Раичевића убили Албанци
Атлетичар Горан Раичевић погинуо је на Косову на Ђурђевдан, 6. маја 1999.
Позиву се одазвао 8. априла, иако није на то био обавезан, с обзиром на то да је имао статус врхунског спортисте. Рат га је затекао у припремама за маратон у Грчкој. По распореду је био курир у Трећем батаљону Приштинског корпуса. Страдао је у заседи у селу Качикол у нападу на камион Војске Југославије, хицем из снајпера. Оставио је иза себе супругу Јелену и близанце Катарину и Николу.
Сахрањен је у родном селу Стројинцима, а у парку код стадиона Партизана подигнут му је споменик.
Фудбалску репрезентацију бомбардовање је затекло на Палићу. Плави су се баш 24. марта окупили и почели припреме за први сусрет са Хрватском после распада СФРЈ - то је био меч заказан за 27. март 1999. у оквиру квалификација за ЕП 2000. године у Белгији и Холандији. Одмах је било јасно да од утакмице нема ништа.
Стојковић, Михајловић, Дејан Станковић, Милошевић, Ђукић, Комљеновић, Јокановић и Ђорђевић отишли су из Суботице за Будимпешту. Савићевић је џипом, који је довезла супруга Драгана Стојковића, до Београда одвезао Савељића и Зорана Мирковића.
- Када се све ово дешава, ко још да размишља о фудбалу. Ништа више није важно сем Косова - поручио је Драган Стојковић.
Утакмица са Хрватском је одложена за 18. август. На "Маракани" је било 0:0 (уз чувени нестанак струје), обе екипе су имале своје шансе и погођене оквире гола. У чувеном реваншу 9. октобра на "Максимиру" било је 2:2, када је тим Вујадина Бошкова са десет играча изборио реми због кога је завладала највећа тишина која се икада "чула" у присуству 50.000 људи. Тај бод је значио и пласман Југославије на ЕП и елиминацију Хрватске.
Само четири дана пре бомбардовања, 20. марта, одигран је 112. вечити дерби у коме пред око 40.000 гледалаца на "Маракани" није било победника - 2:2. Следеће, 25. коло, које је требало да се одигра 3. априла - никада није одиграно. Одлуком ФСЈ од 14. маја признато је стање на табели после 24. кола, што је значило да је Партизан био шампион сезоне 1998-1999.
Сличан принцип примењен је и у кошарци. Признат је пласман после 22 кола, односно одиграног лигашког дела. Није било плеј-офа. Шампион је постала Будућност са скором 20-2, друга је била Црвена звезда (19-3), а трећи Партизан (16-6).
Подсећања ради, ево ростера Будућности из те сезоне:
Владо Шћепановић, Гаврило Пајовић, Дејан Радоњић, Драган Вукчевић, Ђуро Остојић, Саша Радуновић, Горан Бошковић, Драган Ћеранић, Никола Булатовић, Жељко Топаловић.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА:
Драгољуб Видачић, Лука Павићевић, Игор Ракочевић, Златко Болић, Стеван Пековић, Милутин Алексић, Оливер Поповић, Јово Станојевић, Миленко Топић, Никола Јестратијевић, Владимир Тица, Владимир Радмановић.
ПАРТИЗАН:
Владимир Ђокић, Драган Луковски, Харис Бркић, Александар Чубрило, Марко Пековић, Зоран Стевановић, Александар Гилић, Владимир Видачић, Дејан Томашевић, Ратко Варда.
Саша Ћурчић остаће упамћен по томе што после напада НАТО није више хтео да игра за Кристал палас.
Демонстрирао је носећи транспарент на стадиону и испред куће премијера Блера.
Тврдио је касније да га је то коштало продужења уговора, односно суме од око 2,5 милиона фунти.
Одбојкашка репрезентација, која је у то време била вицешампион света - избачена је из Светске лиге! Потпредседник ФИВБ Франц Шмид обавестио је ОСЈ о одлуци донесеној у Лозани, са утешном поруком "да нисмо кажњени". Наш предлог да играмо у Атини је глатко одбијен. Истовремено су елиминисане и наше судије, др Владимир Ћук и Дејан Јовановић!
Поручено нам је да су Французи и Холанђани одлучили да више не издају визе за југословенске грађане.
Драган Стојковић је два дана путовао од Југославије до Јапана у повратку са Палића. По доласку у Токијо одмах је одржао конференцију за штампу на аеродрому.
- Космет је српски и увек ће остати српски! Уколико желе да нам га узму, мораће само силом, али и да побију и последњег Србина на свету. То што ради Клинтон и његова убилачка армада није забележено у историји човечанства. Зато сам са Савићевићем и Мијатовићем предложио да наши фудбалери, али и остали спортисти, не играју за своје клубове чије су земље чланице НАТО док траје агресија на Југославију.
На велики одјек у медијима наишао је још један потез Стојковића. Пикси је у утакмици против Кобеа испод дреса носио мајицу са натписом "НАТО заустави нападе", коју је показао у друштву са саиграчем Фукудом. Слика је брзо обишла свет.
- Нема дана да не дам по неколико интервјуа. То је најмање што одавде могу да учиним за свој народ и отаџбину - поручио је Пикси, који је био у сталном контакту са амбасадором Радославом Булајићем.
Још једна слика је обишла свет. Александар Ђорђевић са транспарентом "Зауставите рат" после финалне утакмице тадашњег Купа Радивоја Кораћа. Барселона је у реванш мечу финала савладала Естудијантес са 97:70, иако је први меч изгубила 93:77. Ђорђевић је био херој, јер је у првом мечу дао 20, а у реваншу 18 поена и био МВП финала. Тада је боје Барселоне бранио и Милан Гуровић.
Памтиће се и гест Владана Лукића, тада фудбалера Меца. Он је, погођен вестима из земље, поручио руководству клуба да није у стању да игра фудбал, раскинуо је уговор на три месеца и вратио се у Југославију са супругом Иреном и ћерком Саром! Преводилац у контакту са клубом био му је саиграч Ненад Јестровић.
- Морам да будем са својом породицом, пријатељима и народом. Извињавам се Мецу, саиграчима и навијачима што их остављам на цедилу пред крај сезоне, али знам да ће ме сви разумети - поручио је Лукић.
Председник Молинари и тренер Жоел Милер имали су разумевања за овакву одлуку. Лукић се пријавио као добровољац и био је на положајима РВ и ПВО.
Усред агресије Жељко Обрадовић се окитио титулом победника Купа Сапорте. У финалу 13. априла 1999. у Сарагоси је Бенетон из Тревиза, чији је био тренер, савладао Памесу из Валенсије 64:60. Жељко Ребрача је у финалу забележио шест поена. Интересантно је да је у четвртфиналу Бенетон избацио Партизан - 2. марта у Тревизу било је 90:77, а у "Пиониру" 9. марта 73:73. У полуфиналу ривал је била Будућност. Само дан пред напад, 23. марта у Тревизу било је 76:60, а реванш који је био заказан за 30. марта - није ни одигран.
- Јавност је у Италији подељена. Једни су да се бомбардовање заустави, а други би одмах слали копнене трупе. Покушавају да сликама колона избеглица оправдају агресију. Мајка ми је лоше, живе само 500 метара од фабрике "Слобода". Питам Италијане: "Да ли су школе, болнице, мостови и фабрике војни циљеви?" Овде не приказују наша породилишта и беспомоћне бебе - говорио је Обрадовић из Тревиза.
Дивац Кингу: Нато подржава терористе
Владе Дивац био је један од најпознатијих кошаркаша НБА лиге, члан Сакрамента. Лари Кинг, тада водитељ једног од најгледанијих шоу-програма, емисије Си-Ен-Ена "Лари Кинг уживо"(рађена од 1985. до 2010) позвао је Дивца и то је била једна од првих реакција која није дошла са агресорске стране.
- Ово је тужна и страшна ситуација, све ово што се управо дешава код моје куће. Мислим да је народ у Америци обманут последњих неколико недеља када је реч о ситуацији у Југославији. Страшно је то. Покушао сам да разговарам са породицом. Брат ме је звао пре сат времена и говорио о бомбардовању. Он је сада у Београду. Сви покушавају да нађу склониште - рекао је Дивац Кингу.
Уследило је питање да ли можда НАТО греши.
- Апсолутно греши. Југославија је суверена земља. НАТО подржава "војску" која је почела као терористичка група, ко зна шта све раде и шта се све дешава. Забринут сам за све невине људе са које год стране да долазе, из Југославије, Албаније, Америке, Европе - ко год да је тамо сада.
Да ли си лојалан председнику Милошевићу?
- Не ради се овде о Милошевићу, није он у питању. Реч је о невином народу који страда због политичара са ове и оне стране. Сви покушавају да постигну циљеве преко леђа невиног народа.
Хоћеш ли покушати да "извучеш" неког од чланова породице из земље?
- Само ћу покушати братовљеву малу бебу да спасем, која је сада тамо. Веома је тужно да је она док ми разговарамо у склоништу - кратко му је одговорио.
Да ли си могао да очекујеш да ће се ово догодити?
- Нико ово није очекивао. Косово је душа и срце Србије стотинама година уназад. Дата му је и аутономија. Ја нисам политичар и експерт, али верујем да је то довољно фер.
Хоћеш да кажеш да је Косово део тебе?
- Косово је душа и срце Србије. Ако питате било кога у Србији, свако би умро за њега.
Играш у тиму са Стојаковићем. Одакле је он?
- Он је Србин из Хрватске. То је такође посебно место са кога је прогнано више од 300.000 Срба пре коју годину. О томе нико не прича. Јако сам поносан што сам Србин.
Даниловић: Безочна пропаганда
Предраг Даниловић је у време бомбардовања био кошаркаш Киндера из Болоње, у другом мандату.
- Не памтим такву безочну пропаганду, чак ни у време рата у БиХ. Чујем се свакодневно са родитељима, како свима, тако и њима. Било би ми лакше да су са мном у Болоњи, али њима на памет не пада да оду из земље.
- Почели су да најављују да ће бомбардовати и центар града где је РТС, где ради моја девојка. Седите беспомоћно, окрећете телефон и Бога молите да се то не деси. И после свега, ја треба да причам некоме о кошарци... - говорио је Даниловић за ЈСЛ "Спорт".
Милошевић: Лажљиви Тони Блер
Саво Милошевић био је у пролеће 1999. фудбалер Сарагосе. Дао је интервју ирском недељнику "Тајтл".
- Американци су напали независну, суверену земљу и наше породице. Нико не жели да чује чињеницу да је Косово део Србије. Тако је већ вековима и ми не можемо да га се одрекнемо. Много сам разочаран у енглеску владу. Тони Блер почиње говор на телевизији речениоцом "ми смо мирољубив народ", а онда неколико сати касније баце тоне бомби на Србију. Да ли то неко може да разуме? Ја не могу.
Након анализе портала Раскринкавање.ба сви наводи у тексту где се спомињао “Милосрдни анђео” као назив операције НАТО су обрисани.
Како пише Раскринкавање.ба, овај назив операције не наводи се ни у једном званичном документу.
У чланку портала Пешчаник из 2008. године каже се да у званичним документима НАТО-а нема помена појма “Милосрдни анђео”. Ево делова из тог текста, који објашњавају све. - Операција против СР Југославије која је почела марта 1999. била је названа “Аллиед Форце”, што би у преводу било “Савезничка сила” и ни у ком случају не може да се преведе као “Милосрдни анђео”. Од тренутка уласка НАТО-трупа на Косово и Метохију, јуна 1999, операција је променила име у “Јоинт Гуардиан” (како се зове и данас), тј. “Телохранитељ” или “Придружени стражар” у најслободнијем преводу, што иако мало ближе појму “Анђела чувара” ипак још увек не дозвољава да се употреби код нас одомаћени назив. Укратко, нигде се не помиње неки појам ни издалека сличан синтагми “Ангел оф Мерцy” или “Мерцифул Ангел”, што би били енглески језички еквиваленти “Милосрдном анђелу” - наводи се између осталог у том чланку. Такође, једно од објашњења настанка овог термина односи се на евентуални погрешан превод, будући да се америчка компонента која је чинила НАТО операцију у СРЈ звала „Племенити наковањ“ или на енглеском “Нобле Анвил”, наводи Истиномер. Реч “анвил” пише се слично као “ангел”, што је енглеска реч за “анђео”.
Препоручујемо
ДРАМА ЗА САМ ВРХ ТАБЕЛЕ: Партизан и Звезда у клинчу, а ако буду поравнати по бодовима...
23. 03. 2022. у 13:06
ВАЉДА ЈЕ САДА ЈАСНО ДА ВЛАХОВИЋ НИЈЕ ПРОБЛЕМ: Бивши играчи и стручњаци критикују Србина, а без њега Јуве игра још горе
ПРЕКИД разочаравајућих игара и три узастопна меча без победе фудбалери Јувентуса мораће да траже на "Гевис стадиону" где ће их од 20.45 угостити Аталанта у дербију 19. кола Серије А.
14. 01. 2025. у 08:45
СВЕТ У НЕВЕРИЦИ: Луис Хамилтон се забавља са једном од најпознатијих глумица на свету, "може мајка да му буде"!
Легендарни возач Формуле 1 Луис Хамилтон не само да је решио да законски промени име, чиме је изазвао велику пажњу светске јавности, већ је "ухваћен на делу" - почео је да се забавља са једном од најпознатијих глумица данашњнице.
15. 01. 2025. у 18:35
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)