ДО ТЕНИСКОГ ВРХА УЗ ПОМОЋ СРБИНА: Горан Новаковић, идејни творац јединог светског јуниорског тура у тенису
Неки будући Ђоковићи, Надали и Швјонтекове ударају рекетом лоптицу широм света, уједињени захваљујући Србину Горану Новаковићу.
Новосађанин, који већ деценијама живи у Холандији, дошао је на идеју да оснује први, и тренутно једини, светски јуниорски тур за високо талентовану децу од 8 до 16 година.
"ТЕН-ПРО глобал јуниор тур", у актуелном облику, постоји десет година, и за то време изнедрио је неке од будућих светских тениских шампиона који сада полако ступају на сцену. Нема седмице да се неки страни медиј не заинтересује за функционисање ове организације.
ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ БЕСПЛАТНО?
ПРЕУЗМИ ОДМАХ БОНУС БЕЗ УСЛОВА
- Постоје многи турнири, али не на светском нивоу, у овим старосним оквирима. Два-три су слично концпирана, као што је "Оранж бол" у Америци, такође на планетарној јуниорској равни, али само за старије категорије, и на једном месту – појашњава Новаковић у разговору за свечани број "Новости".
Такође, има и развијених континенталних система, као што је на пример "Тенис Јуроп" само за Европу, али се на шире, пре Новаковића, није мислило.
ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ БЕСПЛАТНО?
ПРЕУЗМИ ОДМАХ БОНУС БЕЗ УСЛОВА
И сам је играо тенис, аматерски. Није достигао професионалне висине, али је му је овај спорт остао велика љубав и одлучио је да најмлађим категоријама играча понуди најбоље могуће услове који ће их увести у сам светски врх овог спорта. Деведесетих година прошлог века отиснуо се са новосадске Грбавице у Холандију. Био је спортски менаџер, а онда се специјализовао за тенис, да би се, на крају, одлучио за организацију турнира.
- Идеја се родила 2011. године. Схватили смо да смо претеча и да такве серије турнира нигде не постоје. Започели смо са земљама Бенелукса и интересовање је било изузетно од првог тренутка. Одмах су се пријавили играчи из преко двадесет земаља. Идеја на нивоу целог света коначно је реализована 2014. године – каже наш саговорник.
Организује се 17 турнира годишње, на свим меридијанима, од САД до Дубаија, преко Русије и Грчке, до Шпаније и Египта. Игра се и у Француској, Грузији, Турској, Мађарској, Швајцарској, Холандији, Белгији… Укључени су сви континенти, осим Јужне Америке која још није у овом систему. Играло се, наравно, и у Београду, на теренима бившег Новаковог центра.
- Нашим турниром прошле године су, практично, затворена врата овог тениског комплекса. Много нам је жао, јер тренутно немамо турнир у земљи из које потичем. Све чинимо да поново будемо "код куће" – каже Новаковић.
Јуниорски "ТЕН-ПРО" је до сада организован у 21 земљи. А такмичари су долазили из чак 146 држава!
- То практично значи да је покривено 73 одсто човечанства. Међу земљама које нису учествовале су Намибија, Џибути, Уганда, државе које и немају тениске играче. Када саберемо само оне у којима се игра тенис, скоро све су биле присутне.
Недавно су се на турниру у Грчкој такмичили млади тенисери из 37 земаља. На највећем турниру има 475 играча, а на најмањем 225. У просеку, у једном тренутку игра 350 деце. Али, годишње кроз ове турнире прође и до шест хиљада учесника. Јер, углавном се мењају, долазе нови, многи не могу да путују чешће због школе или финансија. Око двадесет одсто су редовни. Буде их и преко хиљаду који се упишу, али одустану у последњем тренутку због повреда, виза, проблемима с путовањима.
- Добро је да малишани на почетку каријере могу да се огледају са својим вршњацима из других земаља, да би стекли што потпунију слику о својој игри – вели иноватор јуниорског тура.
Посебан догађај је турнир који се у новембру игра на Надаловој академији. Реч је, заправо, о два турнира који се одигравају један за другим, током две седмице, у Манакору, одакле потиче чувени Мајорчанин.
- Прошле године имали смо, на оба турнира на Мајорци, 945 категоријских учесника. Играло се на 42 терена. Везу смо одржавали са 37 воки-токија. Одиграло се 2.200 мечева! Тренутно водимо разговоре с Гинисовом књигом, и уколико испунимо све њихове статистичке захтеве, то би могао да буде светски рекорд – наглашава Новаковић.
Учешће је финансијски приступачно. Пријава кошта 110 евра за недељу дана тениса, где су учесницима загарантована четири меча, а може да их буде и више ако резултатима стигну до завршнице. Смештај и превоз се посебно плаћају. Кад су већ потегла пут, деца се обично пријављују за своје годиште, али и за категорију у којој су годину дана старији тенисери, па играју осам мечева, по два дневно, пре и по подне.
Наш саговорник истиче да се учесницима организује све, од смештаја, до докумената за визе, школских потврда, транспорта. Родитељима се саветује и на којим компанијама да резервишу летове:
- На лицу места имају и физиотерапеуте, професионалне савете, психологе, нутриционисте. Желимо од малих ногу да их навикнемо на свет професионалног тениса. Све личи на прави "мали гренд слем". Буде ту увек и спонзора који будно мотре на највеће таленте.
А надарених има, и то пуно. Да би се утврдило ко уопште може да се пријави на ове турнире, Горан Новаковић је са својим тимом установио "Правило 18 тачака".
- То је уникатни систем који нам је био потребан да бисмо препознали квалитете тенисера. Доста је компликован, а укључено је много параметара, од резултата у домаћим такмичењима, до информација које добијамо из националних савеза. Није једноставно, јер су у неким земљама такмичења много квалитетнија, па није исто када нам долази неко ко је освајао турнире у Француској или, на пример, Монголији – истиче идејни творац тура.
Наводи да је, после толико година, све много лакше и да су се уходали до перфекције:
- Имамо "улаз" у све додирне тачке јуниорског тениса. Не само да имамо приступ, него га и креирамо.
Турнире су посетили многи познати играчи и давали савете наследницима, попут Ђоковића, Надала, Циципаса, Бекера… Хамад Међедовић је био промотер у јануару у Дубаију. Њихово присуство деци много значи.
Међу пријављенима буде и играча из Србије.
- Има их, али не много. Процентуално долазе у току целе године, 15 до 20 играча, један до 2 по турниру. Проблем је вероватно и са финансијском ситуацијом родитеља. Није лако путовати по свету. Било би добро да се њихов број повећа. И зато ми је изузетно жао што смо престали с турниром у Београду. Јер, ако не могу они да дођу код нас, да бар ми одемо код њих – истиче Новаковић.
Али, ако нема пуно наших, оних чије се презиме завршава на "ић" стижу у великом броју. Печалбе родитеља деведесетих година прошлог века су томе много допринеле. Раштрикани смо по целом свету. Они с нашим презименима, чије баке и деке живе у Београду, Нишу, Врању, сада наступају под заставама Аустралије, Француске, Енглеске.
- Међу њима је много добрих играча. Баш је један наш дечак из Аустралије недавно освојио турнир – открива саговорник "Новости".
На овим турнирима донедавно су учествовале Чехиње, сестре Линда и Бренда Фрухвиртова, које су сада пласиране између 120. и 180. места на ВТА. Белгијанац Александар Блокс је освојио јуниорски Аустралијан опен, док је Швајцаркиња Селин Наеф прошле године на трави у Ден Бошу победила славну Венус Вилијамс.
Долазе неке нове генерације тенисера, пролазећи кроз Новаковићев јуниорски тур.
УНИВЕРЗАЛНО БОДОВАЊЕ
Тур "ТЕН-ПРО" користи универзално тениско бодовање УТР, а овај ренкинг важи за све, од детета које освоји своју прву победу у "правом" мечу у два добијена сета, до првог рекета на планети.
- УТР је настао негде у слично време кад и ми. Били смо им први сарадници, а сада се тај начин бодовања доста раширио по свету. Тако свако може у било ком тренутку да се упореди с најуспешнијима и види где му је тренутно место – истиче Новаковић.
ПОВРАТАК У БЕОГРАД
"ТЕН-ПРО" увелико преговара о томе да се што пре врати у Београд.
- Водимо разговоре с Академијом "Типсаревић". Преговори су још у току, и постоје велики изгледи да у будућности остваримо сарадњу. Надамо се да ће се ускоро пронаћи решење– каже Новаковић.
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
"ПАРНИ ВАЉАК" НЕ СМЕ ДА СЕ ОПУСТИ: Црно-бели су "преживели" Албу
КОШАРКАШИ Партизана ће у 16. колу Евролиге угостити Асвел.
17. 12. 2024. у 08:45
И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме
Јанис Тима, чувени кошаркашки репрезентативац Летоније, пронађен је мртав у једном хостелу у Москви, а Русија и Летонија, поред саме узнемирујуће вести да је он скончао - недуго затим су могли да погледају и видео-снимак како је у болници завршила и његова досадашња жена, чувена певачица Ана Седокова.
17. 12. 2024. у 15:55
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)