ДО ТЕНИСКОГ ВРХА УЗ ПОМОЋ СРБИНА: Горан Новаковић, идејни творац јединог светског јуниорског тура у тенису
Неки будући Ђоковићи, Надали и Швјонтекове ударају рекетом лоптицу широм света, уједињени захваљујући Србину Горану Новаковићу.
Новосађанин, који већ деценијама живи у Холандији, дошао је на идеју да оснује први, и тренутно једини, светски јуниорски тур за високо талентовану децу од 8 до 16 година.
"ТЕН-ПРО глобал јуниор тур", у актуелном облику, постоји десет година, и за то време изнедрио је неке од будућих светских тениских шампиона који сада полако ступају на сцену. Нема седмице да се неки страни медиј не заинтересује за функционисање ове организације.
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--
- Постоје многи турнири, али не на светском нивоу, у овим старосним оквирима. Два-три су слично концпирана, као што је "Оранж бол" у Америци, такође на планетарној јуниорској равни, али само за старије категорије, и на једном месту – појашњава Новаковић у разговору за свечани број "Новости".
Такође, има и развијених континенталних система, као што је на пример "Тенис Јуроп" само за Европу, али се на шире, пре Новаковића, није мислило.
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--
И сам је играо тенис, аматерски. Није достигао професионалне висине, али је му је овај спорт остао велика љубав и одлучио је да најмлађим категоријама играча понуди најбоље могуће услове који ће их увести у сам светски врх овог спорта. Деведесетих година прошлог века отиснуо се са новосадске Грбавице у Холандију. Био је спортски менаџер, а онда се специјализовао за тенис, да би се, на крају, одлучио за организацију турнира.
- Идеја се родила 2011. године. Схватили смо да смо претеча и да такве серије турнира нигде не постоје. Започели смо са земљама Бенелукса и интересовање је било изузетно од првог тренутка. Одмах су се пријавили играчи из преко двадесет земаља. Идеја на нивоу целог света коначно је реализована 2014. године – каже наш саговорник.
Организује се 17 турнира годишње, на свим меридијанима, од САД до Дубаија, преко Русије и Грчке, до Шпаније и Египта. Игра се и у Француској, Грузији, Турској, Мађарској, Швајцарској, Холандији, Белгији… Укључени су сви континенти, осим Јужне Америке која још није у овом систему. Играло се, наравно, и у Београду, на теренима бившег Новаковог центра.
- Нашим турниром прошле године су, практично, затворена врата овог тениског комплекса. Много нам је жао, јер тренутно немамо турнир у земљи из које потичем. Све чинимо да поново будемо "код куће" – каже Новаковић.
Јуниорски "ТЕН-ПРО" је до сада организован у 21 земљи. А такмичари су долазили из чак 146 држава!
- То практично значи да је покривено 73 одсто човечанства. Међу земљама које нису учествовале су Намибија, Џибути, Уганда, државе које и немају тениске играче. Када саберемо само оне у којима се игра тенис, скоро све су биле присутне.
Недавно су се на турниру у Грчкој такмичили млади тенисери из 37 земаља. На највећем турниру има 475 играча, а на најмањем 225. У просеку, у једном тренутку игра 350 деце. Али, годишње кроз ове турнире прође и до шест хиљада учесника. Јер, углавном се мењају, долазе нови, многи не могу да путују чешће због школе или финансија. Око двадесет одсто су редовни. Буде их и преко хиљаду који се упишу, али одустану у последњем тренутку због повреда, виза, проблемима с путовањима.
- Добро је да малишани на почетку каријере могу да се огледају са својим вршњацима из других земаља, да би стекли што потпунију слику о својој игри – вели иноватор јуниорског тура.
Посебан догађај је турнир који се у новембру игра на Надаловој академији. Реч је, заправо, о два турнира који се одигравају један за другим, током две седмице, у Манакору, одакле потиче чувени Мајорчанин.
- Прошле године имали смо, на оба турнира на Мајорци, 945 категоријских учесника. Играло се на 42 терена. Везу смо одржавали са 37 воки-токија. Одиграло се 2.200 мечева! Тренутно водимо разговоре с Гинисовом књигом, и уколико испунимо све њихове статистичке захтеве, то би могао да буде светски рекорд – наглашава Новаковић.
Учешће је финансијски приступачно. Пријава кошта 110 евра за недељу дана тениса, где су учесницима загарантована четири меча, а може да их буде и више ако резултатима стигну до завршнице. Смештај и превоз се посебно плаћају. Кад су већ потегла пут, деца се обично пријављују за своје годиште, али и за категорију у којој су годину дана старији тенисери, па играју осам мечева, по два дневно, пре и по подне.
Наш саговорник истиче да се учесницима организује све, од смештаја, до докумената за визе, школских потврда, транспорта. Родитељима се саветује и на којим компанијама да резервишу летове:
- На лицу места имају и физиотерапеуте, професионалне савете, психологе, нутриционисте. Желимо од малих ногу да их навикнемо на свет професионалног тениса. Све личи на прави "мали гренд слем". Буде ту увек и спонзора који будно мотре на највеће таленте.
А надарених има, и то пуно. Да би се утврдило ко уопште може да се пријави на ове турнире, Горан Новаковић је са својим тимом установио "Правило 18 тачака".
- То је уникатни систем који нам је био потребан да бисмо препознали квалитете тенисера. Доста је компликован, а укључено је много параметара, од резултата у домаћим такмичењима, до информација које добијамо из националних савеза. Није једноставно, јер су у неким земљама такмичења много квалитетнија, па није исто када нам долази неко ко је освајао турнире у Француској или, на пример, Монголији – истиче идејни творац тура.
Наводи да је, после толико година, све много лакше и да су се уходали до перфекције:
- Имамо "улаз" у све додирне тачке јуниорског тениса. Не само да имамо приступ, него га и креирамо.
Турнире су посетили многи познати играчи и давали савете наследницима, попут Ђоковића, Надала, Циципаса, Бекера… Хамад Међедовић је био промотер у јануару у Дубаију. Њихово присуство деци много значи.
Међу пријављенима буде и играча из Србије.
- Има их, али не много. Процентуално долазе у току целе године, 15 до 20 играча, један до 2 по турниру. Проблем је вероватно и са финансијском ситуацијом родитеља. Није лако путовати по свету. Било би добро да се њихов број повећа. И зато ми је изузетно жао што смо престали с турниром у Београду. Јер, ако не могу они да дођу код нас, да бар ми одемо код њих – истиче Новаковић.
Али, ако нема пуно наших, оних чије се презиме завршава на "ић" стижу у великом броју. Печалбе родитеља деведесетих година прошлог века су томе много допринеле. Раштрикани смо по целом свету. Они с нашим презименима, чије баке и деке живе у Београду, Нишу, Врању, сада наступају под заставама Аустралије, Француске, Енглеске.
- Међу њима је много добрих играча. Баш је један наш дечак из Аустралије недавно освојио турнир – открива саговорник "Новости".
На овим турнирима донедавно су учествовале Чехиње, сестре Линда и Бренда Фрухвиртова, које су сада пласиране између 120. и 180. места на ВТА. Белгијанац Александар Блокс је освојио јуниорски Аустралијан опен, док је Швајцаркиња Селин Наеф прошле године на трави у Ден Бошу победила славну Венус Вилијамс.
Долазе неке нове генерације тенисера, пролазећи кроз Новаковићев јуниорски тур.
УНИВЕРЗАЛНО БОДОВАЊЕ
Тур "ТЕН-ПРО" користи универзално тениско бодовање УТР, а овај ренкинг важи за све, од детета које освоји своју прву победу у "правом" мечу у два добијена сета, до првог рекета на планети.
- УТР је настао негде у слично време кад и ми. Били смо им први сарадници, а сада се тај начин бодовања доста раширио по свету. Тако свако може у било ком тренутку да се упореди с најуспешнијима и види где му је тренутно место – истиче Новаковић.
ПОВРАТАК У БЕОГРАД
"ТЕН-ПРО" увелико преговара о томе да се што пре врати у Београд.
- Водимо разговоре с Академијом "Типсаревић". Преговори су још у току, и постоје велики изгледи да у будућности остваримо сарадњу. Надамо се да ће се ускоро пронаћи решење– каже Новаковић.
ЈОШ ЈЕДАН ТРИПЛ-ДАБЛ: Николу Јокића нико не може зауставити!
СЕРИЈУ сјајних играра у којима редовно бележи трипл-даблове верујемо да ће Јокића наставити на вечерашњем сусрету Денвера и Орланда који се састају у "КИА центру" (0.00).
19. 01. 2025. у 14:00
ПРОМЕНА ТЕРМИНА И ЗАКУЛИСНЕ РАДЊЕ: Ево када Новак Ђоковић и Карлос Алкараз играју на Аустралијан опену
Новак Ђоковић је стигао у Мелбурн како би поново освојио Аустралијан опен, а сада је сазнао и када ће поново на терен. И, сигурно се није одушевио одлуком организатора када треба да игра против Карлоса Алкараза у четвртфиналу овог гренд слема.
20. 01. 2025. у 14:58
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)