ШОК ВЕСТ НА КРАЈУ 2024: До олимпијске медаље у тенису на Играма у Паризу - уз канцер!

Дарко Николић
Дарко Николић

31. 12. 2024. у 17:35

Олимпијске игре у Паризу 2024. многи ће памтити, нарочито они који су остварили своје снове на највећој светској смотри спорта, но та иста година испраћена је - уз шокантну вест за везану за особу која се нашла на победничком подијуму.

ШОК ВЕСТ НА КРАЈУ 2024: До олимпијске медаље у тенису на Играма у Паризу - уз канцер!

FOTO: Tanjug/AP

Наиме, последњег дана 2024. Канађанка Габријела Дабровски је обелоданила свету да је до париске олимпијске медаље у тенису стигла током борбе са раком дојке.

Дабровски је, подсетимо, са сународником Феликсом Оже-Алијасимом, освојила олимпијску бронзу у надметању мешовитих парова.

*ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ?*
--> ПРЕУЗМИ 6.000 ДИНАРА И КЛАДИ СЕ <--

Ево шта је открила 31. децембра:

*ЖЕЛИШ ДА ОДИГРАШ ТИКЕТ?*
--> ПРЕУЗМИ 6.000 ДИНАРА И КЛАДИ СЕ <--

"Како нешто тако мало може да изазове тако велики проблем?

То сам се питала када ми је дијагностификован рак дојке средином априла ове године. Знам да ће ово бити шок за многе, али сам добро, и бићу добро. Рано откривање спасава животе. Целим срцем се са тиме слажем.

У пролеће 2023. пронашла сам квржицу у левој дојци, а неколико месеци касније доктор ми је рекао да то није ништа и да не треба да бринем. И, нисам бринула. Време је пролазило, а онда сам у пролеће 2024. осетила да је квржица мало већа.

Почетак објаве Гаријеле Дабровски о раку дојке / Screenshot / Инстаграм / Габријела Дабровски

Током наших ВТА испитивања, доктор из Женске тениске асоцијације ми рече да не зна тачно шта је у питању и да би требало да урадим преглед скенером.

Прво сам урадила преглед мамографом, па онда ултразвуком да се потврди налаз, а онда треће... био је то позив радиолога који је гледао снимке, и који ме је упозорио да квржица не личи на цисту због различитих ивица и сенке. 'Ружно делује и желим да урадиш биопсију одмах'.

Следећег јутра сам урадила биопсију леве дојке. Прелиминарни резултати су стигли истог дана и гласили су: канцер.

То су неке речи које никада не желите да чујете, а истог часа ваш живот и живот ваше вољене особе се окрене наглавачке.

Када брзо премотам шта се потом десило, а имала сам две операције, опоравак, реахбилацију, сетим се како су ми лоптицу други бацали да сервирам, јер леву руку нисам могла да подигнем довољно (и притом је све ово било две недеље пред Нотингем!), затим се десило мање одлагање даљих третмана како бих могла да учествујем на Вимблдону и Олимпијским играма, а потом... радијација, па одмор (између Торонта и Ју-Ес опена), почетак ендокринолошке терапије, завршетак сезоне на најбољи могући начин... све то ми сада делује надреално.

Зашто вам сада причам моју причу? Дуго времена нисам била спремна да се изложим на овај начин, да привучем тако пажњу и питања као што је иначе случај. Желела сам да кроз све прођем приватно, а да о свему знају само мени најближе особе. Толико је било много непознатих ствари, толико учења и истраживања да се обави. Тренутно сам на месту где могу боље да прихватим третман, али и споредне ефекте и како да се са њима изборим. Молим вас да прихватите да сам у потпуности свесна колико сам среће имала, јер многи не дочекају тај луксуз да уопште испричају своју причу.

Габријела Дабровски / FOTO: Tanjug/AP

Временом, схватила сам да сам део нечег већег него што сам ја сама. У октобарском 'Месецу скретања пажње на канцер дојки' ухватила сам себе да желим да делим објаве о важности раног откривања, здраве исхране и животних навика, објаве стручњака од којих се има шта научити, емисија које нуде савете и утехе, и томе слично. Тај осећај жеље да се помогне другима, на позитиван или користан начин, био је увод у ове моје објаве.

Прва ствар коју сам видела када сам ишла на прво снимање мамографом био је један флајер на коме је писало 'Рак дојке се скоро 100% може преживети'. Моја намера је да објављивањем неких мојих искустава истакнем квалитет живота који неко може имати ако се рак рано открије, када имате приступ докторима и другим здравственим радницима који су обучени и посвећени, када се позабавите својим психичким, физичким и духовним благостањем. И када сте окружени људима који су заиста уз вас.

У раној фази плашила сам се да ће канцер бити вечно део мог идентитета. Тако се не осећам више. Привилегија је што могу да себе назовем неким ко је преживео.

Баш због тога, желим да највеће 'хвала!' упутим свима који су били укључени у ово моје путовање, од првог дана. Без подршке, стручности, љубазности, стрпљења, привикавања, мудрости, жртвовања и дубоке бриге многих, не знам како би моја ситуација сада изгледала. Вечно сам захвална.

Тако често у животу дешавају нам се ствари на које не можемо да утичемо, а за које мислимо да нису фер. Све што можемо тада да учинимо је да изаберемо како ћемо реаговати. Звучи као клише, али заиста је тако. Један од мојих омињених цитата је од Виктора Франка: 'Све може бити одузето човеку, осим једнога: последње од људских слобода - да изабере став према било којим околностима, да изабере сопствени пут'. Моја дијагноза ми је дала прилику да гледам на изазове кроз другачија сочива: сочива захвалности.

Ако сте ме видели да се смејем на терену током последњих шест месеци, било је то искрено. А није то раније увек био случај. Док сам активно радила на поправљању мојих ставова током дугог низа година, и терапијама и на друге начине, када ми је дијагностификован рак - то је постао катализатор за много трајнију промену. Када је постала реална могућност да изгубим све оно на чему сам радила читавог живота, тек тада сам стварно почела да заиста ценим све што имам: дивне родитеље и пријатеље, нестварне тренере, дубл партнера који не одустаје од мене, прави тим, приступ стручњацима за здравствену негу, а и то што играм игру и од тога живим.

Мој животни став се променио из 'Морам да радим ово (да играм тенис и не траћим моје таленте)'у - "Имам прилику да ово радим!'. Кроз та сочива сам пронашла много лакше начине да осећам задовољство у оним сегментима мог живота које сам раније доживљавала као тешко бреме. 

Зато, канцеру кажем: од****, али, такође и - хвала ти", истакла је Аргентинка.

Чуда Габријеле Дабровски

Усред терапије за лечење рака дојком, Гарбијела Дабровски је стигла до финала женског дубла на Вимблдону са Ерин Раутлиф (поражене у борби за гренд слем трофеј од Катерине Синијакове и Тејлор Таузенд) а онда је са Оже-Алијасимом освојила олимпијску бронзу.

Тренутно је трећа на светској листи тенисерки по учинку у игри парова, што и не чуди јер је сезону, са Раутлифовом, окончала освајањем завршног турнира у Ријаду.

Она је 2017. постала прва Канађанка са гренд слем титулом, јер је Ролан Гарос тада покорила у мешовитом дублу са Роханом Бопаном. Аустралијан опен 2018. је "узела" са Метом Павићем, а 2023. са Раутлифовом Ју-Ес опен. Тријумфални завршетак турнира у Ријаду донео јој је 17. титулу у каријери у игри парова.

Олимпијске игре Париз 2024 - освајачи медаља у тенису
Мушка појединачна конкуренција

1. Новак Ђоковић

2. Карлос Алкараз

3. Лоренцо Музети

Женска појединачна конкуренција

1. Женг Ћинвен

2. Дона Векић

3. Ига Швјонтек

Мушка дубл конкуренција

1. Аустралија (Ебден - Пирс)

2. САД (Крајичек - Рам)

3. САД (Фриц - Пол)

Женска дубл конкуренција

1. Италија (Ерани - Паолини)

2. Русија (М. Андрејева - Шнајдер)

3. Шпанија (Буска - Сорибес Тормо)

Мешовити парови:

1. Чешка (Синиакова - Махач)

2. Кина (Ћинју - Жижен)

3. Канада (Дабровски - Оже-Алијасим)

Бонус видео: Невиђени детаљи са дочека српских олимпијаца у Београду

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

СВЕ ЈЕ ЛЕПШЕ КАД СЕ ГЛЕДА СРЦЕМ: Више од милион евра Фондације Моззарт за друштвено одговорне акције само током 2024. године