"ДАН ДУНАВА": За здравију воду и богатији рибљи фонд
ПРЕДСТАВЉАЊЕМ пројекта „Мултисекторски приступ непогодама у Осјечко-барањској жупанији и Аутономној покрајини Војводини, Регионалне развојне агенције Бачка у партнерству са Покрајинским секретаријатом за пољопривреду, водопривреду и шумарство и партнерима из Хрватске, данас је у објектима за мобилни опрему јавног предузећа „Воде Војводине“ обележен „Дан Дунава“.

Фото З. Грумић
Реч је о пројекту вредном 1,8 милиона евра у оквиру Програма прекограничне сарадње Хрватска–Србија којим се интегрише вишесекторски приступ и подиже ниво спремности за катастрофе и заједничко деловање у случају великих поплава или несрећа.
- Пројекат је почео у октобру 2019. године и до краја марта идуће године заједничким радом експерата из Србије и Хрватске, биће унапређен и успостављен систем одбране и санације. - Циљ је такође да се смањи ризик од отпада и да постојећи капацитети буду што ефикаснији. Нови Сад је је један од ретких градова који је још пре десет година имао мобилну брану за одбрану од поплава, а овим пројектом предвиђено је додатних 200 метара такве бране. Такође, ту су и пумпе , пунилице … све за одбрану од потенцијалних поплава да нам се не деси поново 2014. година - каже Андреа Стијепић, координаторка пројекта и наглашава да је саставни део читаве приче и едукација за чланове Кризног штаба, пољопривреднике, ватргосане службе… све који доприносе заштити од поплава.
По речима Немање Ивановића, наченика покрајинске инспекције за заштиту животне средине, у последњих седам-осам година еколошко-хидролошка ситуација је много боља, с обзиром на до та на Дунаву раде два пречистача као и да није било већих загађења нити једно веће угинуће рибљег фонда.
- Индустријска постројења се контролишу на току Дунава од границе са Мађарском до Београда, и нема загађивача који то угрожавају. Није било ни удеса већих пловила који би излили токсине у воду али је зато огроман проблем пластични отпад, који бацају неодговорни грађани и који представља катастрофу поготово када ниво реке опадне. Реч је о тонама пластичних флаша и то је заправо у фокусу заштите животне средине, ове, као и у наредним годинама. Поред свог природног богатства, имамо два бисера природе, Горње подунавње и Ковиљско-петроварадински рит, које једнако тако морамо чувати- каже Ивановић.
- Бољем квалитету воде, здравијем и бројнијем рибљем фонду у Дунаву, доприносе и регулативе којих све сва привредна постројења уз реку придржавају. У Новом Саду имамо две „црне тачке“, колекторе канализационе на Кеју жртава рације и иза железничког моста, а прошле године смо уклонили са обале и два расховодвана ледоломца који су били потенцијални загађивачи- каже Ивановић.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)