СПАС У ПОВРАТКУ ГИГАНАТА: Радници угашених фабрика сматрају да Кула поново може да буде индустријски град

З. Рајић

15. 07. 2021. у 07:26

НЕКОЛИКО стотина радника запослено је у три стране компаније у индустријској зони у Кули, а више од 5.000 изгубило је посао у некадашњим великим фабрикама, по којима је ова општина била надалеко позната.

СПАС У ПОВРАТКУ ГИГАНАТА: Радници угашених фабрика сматрају да Кула поново може да буде индустријски град

Фото Ж. Ворински

Они сада раде углавном на њивама као сезонци, на пијацама као препродавци или на неким другим привременим и повременим пословима, а сви до једног тврде како су њихове фабрике, које је "прогутала" транзиција, могле да опстану.

Уз привлачење инвеститора, што не иде нимало лако, локална власт покушава да општину опорави развојем туризма, али бивши радници, који су завршили на улици, истичу да је једино решење реиндустријализација, односно оживљавање некадашњих кулских гиганата.

- У свету постоје озбиљне компаније, са савременом технологијом, које би уз повољне услове биле спремне да обнове кулску индустрију, која има традицију и бренд. Уз некадашње раднике, кадар би били и свршени ученици стручних школа у Кули и Црвенки. Помогли би и Куљани из дијаспоре, Београда и Новог Сада, који су неискоришћени потенцијал - истиче Богдан Јерков, бивши радник Фабрике арматура "Истра".

ЕТЕРНА Јака у Русији, пропала код нас, Фото З. Р.

Ова фабрика, основана 1880, која је у "златним" временима запошљавала више од 2.000 радника, отишла је у стечај 2006.

- "Истра" је извозила санитарну арматуру широм света, а имала је и радне јединице у Липару и Бору. Уништили су је, као и остале фабрике у Кули, тајкуни, којима је за њихове плантаже сметала јака индустрија, а била потребна јефтина радна снага - каже Јерков.

Инжењер Франц Ковач напомиње да је Фабрика кожа "Етерна" 2010. завршила у стечају, иако је била толико јака да је извезла своју технологију у Русију. Исте године је банкротирала и фабрика "Кулски штофови", а 2007. Индустрија намештаја "Крамер".

- Део машина из штофаре је исечен и продат у старо гвожђе. Остале су завршиле у Италији и Мађарској. Убеђивали су нас да су застареле и превазиђене, а наставиле су да служе у ЕУ - каже Зоран Влашки, бивши шеф једног од одељења у "Кулским штофовима".

ИСТРА Извозила арматуру широм света, Фото Архива

ИЗМЕНИТИ ПРИОРИТЕТЕ

Јерков сматра да би локално руководство требало да измени приоритете за улагања.

- Кула има уведен гас, све улице асфалтиране, добру воду за пиће, ускоро ће добити и нови градски базен... Зато више не би требало да се инвестира у инфраструктуру, него у индустрију - наглашава Јерков.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима