СА ПРУГЕ ОТИШАО У БОГОМОЉЕ: Бивши инжењер Железница из Пирота Ђорђе Маринковић успешан у фрескосликарству и иконописању
ЂОРЂЕ Маринковић, Пироћанац и некадaшњи инжењер "Железница Србије", сада пензионер, бригу око возова, пруга, реда вожње, заменио је кичицом и размишљањима око композиција фресака и икона, боја, подлога, малтера и четкица.
Ђорђе се коначно бави уметношћу у којој ужива / Фото В. Ћирић
Откад је у пензији, сликарством се бави озбиљније и специјализовао се за фрескосликарство и иконописање. Осликао је многе цркве и манастире по Србији и у околини Пирота.
- Сликарством сам почео да се бавим још давне 1983. године, а за фрескосликарство и иконописање сам се одлучио неколико година касније приликом једне посете Високим Дечанима. Током радног века нисам баш могао да се комплетно посветим својој љубави, али кад сам пензионисан имао сам времена напретек и то је било оно што ми је недостајало - прича Маринковић.
Мајстор са кичицом је свој таленат и рад унапредио и усавршио код чувеног кописте Часлава Цолића, који је својевремено радио у Галерији фресака Народног музеја у Београду, али и код Катице Чешљар, који су му несебично помогли око тајни копирања, односно сликања фресака и иконописања. Дао је живот многим фрескама и осликавао куполе и иконостасе по околини Пирота, али и шире.
- Радио сам цркве у Извору, у Белешу код Димитровграда, Рибници код Ваљева, у Драгинцу, код Уба... Где год сам осликавао богомоље, чинио сам то уз благослов црквених великодостојника и уопште црквених власти - прича Маринковић.
КОСМЕТ - БЛАГО
НАЈВИШЕ ме привлаче колоније које се одржавају на Космету, где се налази наше велико благо и које је наше исходиште. Драга ми је и уметничка колонија која се организује у Бијељини, на коју долазе сликари из Русије, Шпаније и још неких земаља - каже Ђорђе Маринковић.
Препоручујемо
У ВРАЊУ СУТРА ЗАСЕДА ГРАДСКО ВЕЋЕ: Усклађеност планираних и реализованих активности
16. 12. 2025. у 14:58
„УГРУШАК“ ПРЕД ЧИТАОЦИМА: Нова књига песама Живорада Недељковића у издању КЦ „Рибница“
16. 12. 2025. у 11:58
ПОДЕЉЕНО 30 КОТЛОВА: Мере смањења загађења ваздуха и енергетске ефикасности у Краљеву
16. 12. 2025. у 11:26
ФИЦО ЗАГРМЕО: Оно што Брисел ради Србији нема никакве везе са здравим разумом!
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо изјавио је данас да ће на самиту ЕУ - Западни Балкан говорити у корист Србије, као и да оно што ЕУ ради Србији нема везе са здравим разумом и да је кажњавају због њених суверених ставова.
17. 12. 2025. у 15:34
"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!
ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.
17. 12. 2025. у 13:13
МИМУ ЗАУСТАВИЛА ПОЛИЦИЈА: Изненадило их је оно што су затекли у колима
НАКОН што их је зауставила полиција, призор у колима их је изненадио...
17. 12. 2025. у 10:09
Коментари (1)