НЕВОЉЕ ГРАДСКИХ ПОЉОПРИВРЕДНИКА: Многи Јагодинци одлучили да на ободу града, у околним селима, заснују производњу

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

17. 08. 2021. у 08:25

ПОРЕД тренда да градске породице купују или изнајмљују сеоска домаћинства, све је више и грађана који купују њиве на којима узгајају воће или поврће.

НЕВОЉЕ ГРАДСКИХ ПОЉОПРИВРЕДНИКА: Многи Јагодинци одлучили да на ободу града, у околним селима, заснују производњу

Фото З. Глигоријевић

Горан Радојичић из Јагодине, механичар, некада запослен у ваздухопловном заводу "Мома Станојловић" и спортски пилот, продао је чак и свој ултралаки авион - да би купио трактор и стубове за узгој купина.

Имање до његовог, од три хектара у Трнави, надомак Јагодине, пазарио је саобраћајни техничар Драгослав Спасић, те засадио по 1.000 стабала лешника и кајсије.

Они су, са још тројицом Јагодинаца, пре две године основали земљорадничку задругу "Моравски воћари". Рачунали су и на субвенције од 7,5 милиона за младе задругаре, како би направили објекат за прераду воћа, али су се разочарали када су схватили да ће морати баш много да уложе да би се уопште и квалификовали за субвенције, а суочени су и са другим проблемима...

- Аплицирао сам за пројекат "10-40-50", да бих купио трактор, али ми банка није одобрила кредит јер немам приходе од воћњака, који још није почео да рађа. Добио сам државне субвенције од око 10.000 евра за ограду, систем за наводњавање, пољопривредне машине и саднице, али сам уложио много више. У сваком случају, посао у воћњаку ме релаксира, склоним се од градске вреве, а рачунам и да ће ми зарада од лешника бити леп додатак пензији - каже Спасић.

Драгослав Спасић, Фото З. Глигоријевић

Радојичић, који на 2,4 хектара узгаја дуњу, купину сорте лох нес и мађарску вишњу - врхунске племените класе - суочен је и са недостатком радне снаге, па ове године вишњу није ни брао...

- Купина је подбацила, али је цена од 220 по килограму "у ринфузу" и прве класе од 400 динара све надокнадила. Лане је килограм плаћан 50 динара по килограму, а да је цена била на нивоу овогодишње, зарадио бих милион и по динара. Нажалост, у пољопривреди ништа не може да се планира - оцењује Радојичић и додаје да је, без обзира на то што је последице суше предупредио наводњавањем, род дуње десеткован, јер га је априлски мраз "обрао" пре времена.

Уместо пројектованог приноса од 16 до 20 тона по хектару, процењује да ће убрати само тону и по.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СВИ СУ ОВО ЧЕКАЛИ: Евролига се огласила због дербија Црвене звезде и Партизана