ЦЕНТАР ГРАДА СРАВЊЕН СА ЗЕМЉОМ: Обележена годишњица савезничког бомбардовања Лесковца

И.Митић

06. 09. 2021. у 14:47

ПОЛАГАЊЕМ венаца на спомен-чесму подигнуту у знак сећања на недужне жртве у Лесковцу обележено је 77 година од савезничког бомбардовања у Другом светском рату. Почаст страдалима одали су представници локалне самоуправе, Војске Србије и лесковачког СУБНОР-а.

ЦЕНТАР ГРАДА СРАВЊЕН СА ЗЕМЉОМ: Обележена годишњица савезничког бомбардовања Лесковца

Фото: И. М.

Центар Лесковца је у бомбардовању од стране савезника, 6. септембра 1944. године, сравњен са земљом. На град је из авиона савезничке алијансе бачено 69 тона „тепих бомби“ које су направиле пустош, а у облаку дима нестао је највећи део једног од најразвијенијих градова тадашње Југославије.

Позната су имена 819 страдалих Лесковчана, али се верује да је у овом бомбардовању погинуло најмање 2.000 људи, док је порушено више од 1.800 објеката. Сирене су се зачуле у подне, а 18 минута касније, из 28 савезничких авиона у пратњи 20 ловаца, почеле су да падају бомбе под којима је заувек нестала и архитектура каквом су могли да се похвале малобројни градови у Србији.

Фото: И. М.

У послератном периоду се о овом догађају дуго ћутало. Он је био игнорисан или је помињан тек са неколико реченица. Лесковац је страдао уз знање и одобрење врха Комунистичке партије Југославије и то на дан када се велики број грађана окупио у центру града да прослави рођендан Краља Петра.

Циљ савезничке операције, под назиом „Недеља пацова“, био је да спречи повлачење Немаца из Грчке, али је Лесковац највероватније био „небрањени град“, јер је у њему у тренутку бомбардовања било тек неколико стотина Немаца, док су Бугари у свом повлачењу већ стигли до Пирота.

Савезници су Лесковац први пут бомбардовали 5. априла 1944. године, затим и неколико пута крајем јула, али је 6. септембра бомбардован најбезобзирније, веома разорно и сурово, као ни један други град.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!